Chiny liderem OZE. Inwestycje wyprzedzają UE, USA i Indie razem wzięte

Chiny umacniają pozycję lidera globalnej transformacji energetycznej odpowiadając już za niemal 75 proc. dużych projektów OZE na świecie. Dzięki inwestycjom wartym 940 mld dolarów i rekordowej mocy instalacji kraj wyprzedza UE, USA i Indie razem wzięte - wynika z raportów GEM i Carbon Brief.

Chiny liderem transformacji energetycznej. Odpowiadają za 3/4 dużych projektów solarnych i wiatrowych

Chiny konsekwentnie umacniają swoją pozycję lidera w światowej transformacji energetycznej, odpowiadając już za niemal trzy czwarte wszystkich dużych projektów solarnych i wiatrowych realizowanych na świecie - informuje "Rzeczpospolita".   

Z najnowszego raportu Global Energy Monitor (GEM) wynika, że w Chinach powstaje aż 510 GW nowych mocy z OZE, a planowanych jest kolejne 1,3 TW. Na początku 2025 roku zainstalowana moc farm wiatrowych i słonecznych w Chinach wyniosła 1,4 TW, co odpowiada 44 proc. globalnego potencjału i przewyższa sumę mocy zainstalowanej w całej Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych i Indiach łącznie. 

Reklama

Kluczowa część nowych mocy odnawialnych powstaje w ramach dużych projektów przemysłowych, zlokalizowanych w północnych i zachodnich prowincjach, takich jak Xinjiang i Mongolia Wewnętrzna. Te dwa regiony odpowiadają za blisko 40 proc. planowanych inwestycji. Tylko w 2024 roku w Chinach przybyło 278 GW mocy słonecznej i 46 GW wiatrowej. 

Inwestycje warte 940 mld dolarów. Rekordowe wydatki Chin na OZE

W 2024 roku Chiny przeznaczyły równowartość 940 miliardów dolarów na rozwój czystej energiiniemal tyle, ile wynoszą globalne wydatki na paliwa kopalne. Według analizy Carbon Brief, całkowita wartość chińskich inwestycji w zieloną energię sięgnęła 6,8 biliona juanów.  

Według Global Energy Monitor (GEM), dynamiczny rozwój przekłada się na rosnący udział zielonej energii w krajowym miksie. W pierwszym kwartale 2025 r. energia z wiatru i słońca stanowiła 22,5 proc. miksu energetycznego kraju, po raz pierwszy wyprzedzając źródła kopalne.  

Szczególne znaczenie ma morska energetyka wiatrowa. W ciągu siedmiu lat moc offshore wzrosła z poniżej 5 GW w 2018 r. do 42,7 GW w marcu 2025 r., co daje Chinom ponad połowę udziału w globalnych projektach morskich będących w realizacji. Liderami są przybrzeżne prowincje Jiangsu i Guangdong, które rozwijają innowacyjne rozwiązania, jak łączenie farm wiatrowych z przemysłem ciężkim czy produkcją zielonego wodoru. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: energetyka | odnawialne źródła energii
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »