Bruksela może pomóc Polsce w rozmowach z Rosją o gazie

Rząd nie zabiega o pomoc Komisji Europejskiej mimo fiaska dotychczasowych polsko-rosyjskich rozmów w sprawie dostaw gazu. Komisja twierdzi, że może się włączyć w negocjacje.

Za dwa tygodnie kończy się krótkoterminowy kontrakt na dostawy 1 mld m sześc. rosyjskiego gazu ziemnego do Polski. Tymczasem wciąż nie widać końca negocjacji w sprawie długoterminowych dostaw brakującego nam surowca.

Zdaniem Janusza Kowalskiego, niezależnego analityka rynku, w tej sytuacji rząd jak najszybciej powinien zwrócić się o interwencję do Komisji Europejskiej.

Potrzebny sygnał

Jak ustaliliśmy, wbrew wcześniejszym doniesieniom mediów, że Unia Europejska nie chce angażować się w spór między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem a rosyjskim Gazpromem, KE nie wyklucza wsparcia. Ferran Tarradelas Espuny, rzecznik komisarza ds. energii, przyznał nam, że KE bacznie obserwuje rozwój sytuacji, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa dostaw surowca.

- Jeśli strona polska zwróci się do nas w tej sprawie, Komisja z uwagą jej wysłucha - zapewnił. Do tej pory polski rząd nie kontaktował się jednak z Komisją. Maciej Woźniak, główny doradca premiera ds. bezpieczeństwa energetycznego, nie wyklucza jednak takiej możliwości w przyszłości. - KE nie ma narzędzi, by zmusić jakikolwiek podmiot handlowy do zawarcia kontraktu. Organy UE mogłyby natomiast wywrzeć pośredni nacisk na podtrzymanie dobrego klimatu w handlu gazem między Rosją a krajami Unii, w tym Polską - dodaje.

Nie ma narzędzi wsparcia

Według Piotra Woźniaka, byłego ministra gospodarki, Unia nie ma również narzędzi, by przymusić Rosję do porozumienia z Polską, bo kraj ten nie jest członkiem Wspólnoty, poza tym konsekwentnie neguje traktat międzynarodowy, jakim jest Karta Energetyczna.

- Mimo to warto z pomocy UE skorzystać. Może to bowiem skutkować na przykład powołaniem unijnego obserwatora dla polsko-rosyjskich rozmów - przekonuje.

Nieformalnie, ale skutecznie

Jak tłumaczy, warto, by politycy uruchomili również własne kontakty w KE.

- Trzy lata temu, kiedy były obawy, czy uda się przedłużyć kontrakt na dostawę gazu z RosUkrEnergo, byliśmy w podobnej sytuacji. Wówczas nieformalnie zwróciłem się do komisarza ds. energii, by, kontaktując się ze stroną rosyjską, wstawił się za nami. Kontrakt ostatecznie został zawarty - podkreśla Piotr Woźniak.

Michał Duszczyk

Chcesz mieć zawsze aktualny serwis gospodarczo-prawny? Zamów pełne wydanie Gazety Prawnej w internecie.

Czytaj również:

Pawlak: Nie ma ryzyka problemów z dostawami gazu

Branża skazana na inwestycje

Gudzowaty apeluje do premiera o pomoc i obronę

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: rząd | Bruksela
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »