Co dalej z tą ropą?

Baryłka ropy - zarówno crude, jak i brent - jest najtańsza od maja 2003 roku... Wydaje się jednak, że jest bliska przełamania linii trendu spadkowego, który trwa od połowy 2014 roku. Od połowy lutego cena surowca rośnie dość dynamicznie. Dlaczego? Co to jest contango ropy i czemu inwestorzy powinni zwrócić uwagę na marcowy odczyt tego wskaźnika?

Sprawdź: PROGRAM PIT 2015

Od połowy 2014 roku cena baryłki ropy poszła w dół o około 60 proc. Niewiele jest aktywów inwestycyjnych, które w ostatnich 24 miesiącach zanotowały gorszy wynik. Przecena na rynku ropy jest tak głęboka, że wykres zanurkował nawet poniżej poziomu z apogeum kryzysu finansowego z lat 2007-09 (patrz wykres 1).

Miłośnicy spiskowych teorii uważają, że potężna bessa na rynku "czarnego złota" to efekt porozumienia OPEC z USA wymierzonego w Rosję. Gospodarka kraju funkcjonującego pod wodzą Władimira Putina oparta jest na wydobyciu surowców, w tym ropy. Budżet państwa rosyjskiego bardzo mocno ucierpiał w skutek bessy na ropie. Przypomnijmy, że w marcu 2014 roku Rosja podjęła decyzję o aneksji Krymu, który przecież był formalnie ukraińskim terytorium.

Reklama

Źródło: Stooq

Prostsze wyjaśnienie jest takie, że jest to efekt spowolnienia gospodarczego w Chinach. Wystarczy spojrzeć na wykres nr 2. Chiny są drugim największym importerem ropy na świecie (po USA).

Swoją cegiełkę do całej sytuacji na rynku ropy dokładają USA. W połowie marca zapasy ropy naftowej w tym kraju wzrosły do najwyższego w historii notowań poziomu 452,2 mln baryłek.

Co ciekawe, pojawia się coraz więcej sygnałów świadczących o tym, że ropa powoli wydostaje się z trendu spadkowego. Jeśli chodzi o fundamenty, to niezwykle ważne jest, iż 17 kwietnia w Doha (Katar) dojdzie do spotkania członków kartelu OPEC, podczas którego będzie omawiana kwestia zamrożenia wydobycia surowca na dotychczasowych poziomach. Oficjalne (np. ze strony Kuwejtu) i nieoficjalne sygnały sugerują, że do porozumienia dojdzie, a uczestniczyć w nim będzie 15 krajów, które zapewniają ponad 70 proc, światowej podaży surowca.

Ropie (i innym surowcom) sprzyja również to, że amerykańska Rezerwa Federalna w ostatnich tygodniach stała się bardziej "gołębia". Kolejne podwyżki stóp w USA odsuwają się w bliżej nieokreśloną przyszłość. W tym roku może dojść, co najwyżej do jednej - uważają eksperci. To oznacza, że dolar amerykański raczej nie będzie się umacniał, co jest pozytywną informacją dla wycenianych w USD surowców.

Jeśli chodzi o sytuację techniczną, to na wykresie ropy crude widać szansę na trwałe przełamanie linii trendu spadkowego, trwającego od połowy 2014 roku (patrz wykres nr 3).

W połowie lutego pojawił się bardzo ważny sygnał na indeksie S&P GSCI (WTI) Crude Oil. Poszedł on w górę w trakcie 3 sesji o 14,4 proc.

Jodie Gunzberg, szefowa działu surowców w S&P Dow Jones Indices zwróciła uwagę na łamach portalu InvestmentEurope, że takie zdarzenie miało miejsce w historii tegoż indeksu tylko dwa razy. Za każdym razem było sygnałem odwrócenia trendu ze spadkowego na wzrostowy (patrz wykres nr 4).

Warto również zwrócić uwagę na contango ropy. Jest to różnica cen rolowania kontraktów terminowych (czyli de facto koszt rolowania pozycji). Kontrakty na kwiecień notowane są obecnie z ceną o wiele niższą, niż kontrakty na lipiec.

Poza tym na początku marca contango dla ropy wynosiło aż -12,60% (różnica pomiędzy cenami kontraktów lipcowych oraz kwietniowych). Od 1985 roku wskaźnik ten nigdy nie wyszedł poza "widełki" +/- 10 proc. Takie zjawisko może wskazywać na bardzo ważny moment dla notowań tegoż surowca.

Niepokoić może jedynie fakt, że 11 marca Międzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency) zakomunikowała, że cena ropy prawdopodobnie znalazła już dno.

W ciągu ostatnich 14 miesięcy tego rodzaju prognozy były wygłaszane dość często przez znanych analityków i wielkie instytucje, i za każdym razem okazywały się chybione. Kilka przykładów z 2015 roku: w kwietniu twierdzili tak analitycy firmy Vitol, w maju eksperci JPMorgan, a w październiku rząd Kataru. Tymczasem inwestorzy powinni pamiętać, że bardzo często trendy nie zmieniają wraz ze zmianą sytuacji fundamentalnej danego aktywa, tylko ze zmianą nastawienia inwestorów do tychże fundamentów...

Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce.

Skarbiec.biz
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Iran | ropa naftowa | co to? | OPEC | ceny paliw
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »