Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Czy studia wliczają się do stażu pracy?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Pracownik (inspektor ds. bhp) ukończył studia w zakresie techniki i informatyki. Dopiero po ukończeniu studiów podyplomowych uzyskał kwalifikacje do pracy na stanowisku inspektora bhp. Czy przy obliczaniu wymiaru urlopu mimo to należy doliczyć mu 8 lat stażu pracy za studia?

Czy studia wliczają się do stażu pracy?
Czy studia wliczają się do stażu pracy? /© Bauer

Przy ustalaniu stażu pracowniczego w celu prawidłowego określenia wymiaru urlopu nie ma znaczenia rodzaj wykonywanej pracy, profil uzyskanego przez pracownika wykształcenia oraz fakt, czy wykonywany zawód i wykształcenie pozostają ze sobą w jakimkolwiek związku. Istotny jest jedynie rodzaj ukończonej szkoły. Szczegółowe przepisy w tym zakresie zawiera Kodeks pracy, który wskazuje okresy podlegające zaliczeniu pomimo niewykonywania w tym czasie pracy zarobkowej.

czytaj również

Do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, dolicza się wyłącznie okres nauki ukończonej, tj. stwierdzonej świadectwem lub dyplomem ukończenia szkoły.

Do okresu pracy wlicza się ukończony czas pobierania nauki w następującym wymiarze:

  • czas trwania nauki przewidziany programem nauczania, nie dłużej jednak niż 3 lata - w przypadku zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej;
  • czas trwania nauki przewidziany programem nauczania, nie dłużej jednak niż 5 lat - w przypadku średniej szkoły zawodowej;
  • 5 lat - w przypadku średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych;
  • 4 lata - w przypadku średniej szkoły ogólnokształcącej;
  • 6 lat - w przypadku szkoły policealnej;
  • 8 lat - w przypadku szkoły wyższej.

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w naszym serwisie

Okres nauki zaliczany do stażu pracy jest niezależny od faktycznego czasu jej pobierania. Istotny jest jedynie rodzaj ukończonej placówki. Wskazane powyżej okresy nie podlegają sumowaniu. Oznacza to, że absolwent liceum, który ukończył studia wyższe, może liczyć wyłącznie na zaliczenie do stażu okresu nauki na wyższej uczelni. Osoby, które po ukończonych studiach kończyły dodatkowo studia podyplomowe, nie mogą liczyć z tego tytułu na wydłużenie stażu pracowniczego.

Co więcej, jeżeli nauka będzie pobierana w czasie trwania zatrudnienia, przy ustalaniu stażu ustawodawca nakazuje kierować się interesem pracownika. Do stażu pracy należy w takim wypadku wliczyć albo okres pracy wykonywanej w trakcie trwania nauki, albo czas trwania nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika. Nie jest natomiast istotne, czy nauka była pobierana w trybie stacjonarnym, zaocznym czy wieczorowym.

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy - tekst jedn. Dz.U. 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.

Czy wliczać studia do stażu pracy? Dołącz do dyskusji

Źródło informacji: Ergo

Więcej o:
Staże,
studia podyplomowe,
BHP,
szkoły,
staż pracy,
studia
 

Ankieta

Jak oceniasz system ulg prorodzinnych w Polsce?

Jak oceniasz system ulg prorodzinnych w Polsce?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Dobry

 
10%

Zły

 
83%

Trudno powiedzieć

 
4%

Nie mam zdania

 
3%Głosów: 966

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (62)

Dodaj komentarz

~ellwira -

No to jest jakaś mysli, zwłaszcza własnie jesli nie dostaniemy sie na wybrany przez nas kierunek. Warto o tym pomyslec. Taka alternatywa.

michh

Wesoły michh -

Ale nie zapominajmy że wsród nas są również Ci którzy nie radza sobie z maturą, a po liceum chcą skończyc daną szkołe. Wiec tutaj na pewno z pomoca przychodzi taka szkoła policealna jaka jest Cosinus. Warto o tym pomyslec.

~eliza -

To bardzo dobra wiadomośc. Ja teraz koończe własnie Cosinusa i fajnie ze doliczy sie 6 lat do mojego stażu pracy.

~MAXTON -

kształcą sie na koszt podatnika i jeszcze nauka do stazu pracy ma sie liczyc.

~doktornant -

Czy ktos moze mi wytlumaczyc dlaczego do stazu nie liczy sie studiow doktoranckich?

~TruthHurts -

za duzo jest zarzadzajacych,ekonomistow,politologow,itp,ogolem "madrych, wyksztalconych ludzi" a za malo ludzi do pracy,

~madzia -

A jak to się ma do studiów doktoranckich? tylko 8 lat po szkole wyższej się liczy czy dolicza się dodatkowo za 4 lata doktoratu??

~said_dd -

brak słów a ustawa z 1974

~Behapowiec -

każdy inspektor bhp chociażby podczas szkolenia wstępnego informuje pracownika o przepisach dotyczących urlopu. Jestem przerażony że ktoś kto podobno skończył studia o kierunku bhp zadaje wogóle takie pytanie.

~bks -

A jak podjąłem pracę zaraz po licencjacie ale w tym samym czasie uczyłem sie dalej i studiowałem zaocznie magisterke , czy odrazu należy mi sie 8 lat i potem w czasie nauki dodatkowe lata? Mam wielki dylemat