Które firmy i instytucje skontroluje w tym roku PIP?

Państwowa Inspekcja Pracy przewiduje, że w tym roku przeprowadzi 88 tys. kontroli. Które firmy muszą mieć się na baczności?

W tym roku na celowniku inspektorów PIP znajdą się przede wszystkim firmy zajmujące się budownictwem, transportem drogowym, sprzedażą paliw i autogazu, a także publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Sprawdźmy, co planuje PIP i które firmy muszą mieć się na baczności.

Będzie aż 88 tys. kontroli

Państwowa Inspekcja Pracy przewiduje, że w bieżącym roku przeprowadzi 88 tys. kontroli, spośród których aż 13 proc. skoordynuje Główny Inspektorat Pracy. Kontrole centralne będą realizowane według jednolitych zasad, co umożliwi uzyskanie porównywalnych danych, które przyczynią się do określenia działań niezbędnych w konkretnych obszarach ochrony pracy. PIP, podobnie jak w latach ubiegłych zamierza przynajmniej 30 proc. kontroli poświęcić rozpatrywaniu skarg pracowniczych. Okręgowe Inspektoraty Pracy przeznaczą 25 proc. kontroli na realizację zadań własnych związanych ze specyfiką danego regionu.

Pobierz za darmo: program PIT 2010

Jakie branże znajdą się pod inspektorską lupą?

W tym roku PIP będzie kontynuować działania w ramach długofalowego programu na lata 2010-2012, w ramach którego kontrolowane będą firmy budowlane oraz transportowe. Podobnie, jak w latach ubiegłych, czynności kontrolne nie ominą zakładów opieki zdrowotnej. Inspekcja sprawdzi także stacje paliw płynnych. Jak będzie w innych branżach?

  • Budownictwo

    PIP przeprowadzi kontrole prac budowlanych i rozbiórkowych oraz kontrole dotyczące budowy i remontów dróg, a także inwestycji związanych z Euro 2012. Przedmiotem kontroli będą wszystkie zagrożenia występujące na placu budowy. Inspektorzy szczególną uwagę poświęcą małym firmom, w których występują największe problemy w sferze bezpieczeństwa pracy. Inspektorzy nie odpuszczą również przedsiębiorcom lekceważącym obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. Tu kontrole będą konsekwentnie powtarzane.

  • Transport drogowy

    PIP uczestniczy w Krajowej Strategii Kontroli przepisów w zakresie czasu jazdy i czasu postoju, obowiązkowych przerw i czasu odpoczynku kierowców. Strategia realizowana jest Inspekcję Transportu Drogowego, Policję, Staż Graniczną, Służbę Celną i PIP. Statystyki PIP wskazują, że przepisy o czasie pracy kierowców są nieustannie łamane przez firmy transportowe, co może prowadzić do wielu tragicznych w skutkach wypadków. W bieżącym roku kontrole PIP w firmach transportowych obejmą przestrzeganie przepisów dotyczących czasu jazdy i czasu postoju, obowiązkowych przerw i odpoczynku.

  • Zakłady opieki zdrowotnej

    W związku z licznymi skargami wpływającymi do PIP, skontroluje ona zarówno publiczne, jak i niepubliczne placówki ochrony zdrowia. Inspektorzy sprawdzą zgodność charakteru pracy z rodzajem zawartej umowy, czas pracy, a w szczególności przyjrzą się wymiarowi odpoczynku dobowego i tygodniowego. Ponadto zajmą się zagadnieniami wypłaty wynagrodzeń za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, a także urlopami wypoczynkowymi.

  • Stanowiska pracy, na których występują atmosfery wybuchowe

    Inspektorzy sprawdzą przestrzeganie przepisów prawa pracy na stacjach paliw płynnych i w zakładach produkujących wyroby z włókien poliestrowo-szklanych. Kontrole ukierunkowane będą na kluczowe zagrożenia wynikające z występowania atmosfer wybuchowych. Wieloletnie doświadczenia PIP pokazują, że stan przestrzegania przepisów bhp na stacjach paliw jest niezadowalający. Stacje paliw są ostatnim ogniwem przemysłu naftowego, który ze względu na różnorodność występujących zagrożeń i wagę potencjalnych skutków ich aktywizacji ma dla PIP znaczenie priorytetowe. W przypadku stacji benzynowych znaczenie ma także liczba osób narażonych na skutki zagrożeń. Narażeni są nie tylko pracownicy, ale także klienci i osoby postronne.

Sprawdź wskaźniki dla firm na stronach Biznes INTERIA.PL

Ekspert kadrowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »