NCS uważa, że PBG i Hydrobudowa nie zdoła ukończyć budowy Stadionu Narodowego w terminie

- Narodowe Centrum Sportu szacuje, że w maju opóźnienie w budowie Stadionu Narodowego w Warszawie wynosiło około 16 proc. - poinformował prezes NCS Rafał Kapler.

- Szacujemy, że w maju odchylenie od harmonogramu budowy wynosiło około 16 proc., podczas gdy w styczniu było to około 5 proc. - powiedział Kapler podczas środowej konferencji prasowej.

Narodowe Centrum Sportu, działając w imieniu i na rzecz Skarbu Państwa, realizując budowę Stadionu Narodowego w Warszawie oraz będąc operatorem tego obiektu wezwało generalnego wykonawcę, Konsorcjum Alpine - Hydrobudowa - PBG, do natychmiastowego usunięcia w ciągu najbliższych 14 dni rażących naruszeń warunków umowy z dnia 4 maja 2009 roku.

Zdaniem Kaplera, nie ma pewności, że w świetle zaistniałych okoliczności generalny wykonawca nadal jest w stanie zakończyć budowę w terminie.

Reklama

- - - - -

Stadion Narodowy w Warszawie - informacja spółki PL.2012

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Narodowe Centrum Sportu - inwestora zastępczego oraz operatora Stadionu Narodowego w Warszawie - 1 czerwca 2011 roku Konsorcjum Alpine - Hydrobudowa - PBG otrzymało ostateczne wezwanie do usunięcia w ciągu 14 dni rażących naruszeń umowy z dnia 4 maja 2009 roku.

W styczniu na budowie Stadionu Narodowego został zrealizowany kluczowy kamień milowy, czyli podniesienie konstrukcji stalowej dachu (tzw. big lift).

Po wykonaniu tego kamienia milowego, w ramach realizowanych przez spółkę celową Ministra Sportu i Turystyki PL.2012 działań koordynacyjnych i kontrolnych na Stadionie Narodowym oraz na podstawie informacji przekazywanych spółce PL.2012 przez NCS, identyfikowane były postępujące opóźnienia w stosunku do zaakceptowanego przez Konsorcjum harmonogramu prac. Zostało to uwzględnione w raportach pokontrolnych opracowanych przez spółkę PL.2012.

Dodatkowo, Narodowe Centrum Sportu, jako inwestor sprawujący nadzór nad budową, zidentyfikowało usterkę w schodach kaskadowych na Stadionie Narodowym - elemencie nie przekazanym jeszcze przez Konsorcjum do odbioru.

Powyższe czynniki stały się bezpośrednim powodem przekazania przez Narodowe Centrum Sportu ostatecznego wezwania usunięcia w ciągu 14 dni zidentyfikowanych usterek skierowanego do Konsorcjum.

Biorąc pod uwagę fakt, iż budowa Stadionu Narodowego jest jednym z kluczowych przedsięwzięć realizowanych w kontekście Euro 2012, najważniejszą kwestią na dzień dzisiejszy jest uzyskanie przez Narodowe Centrum Sportu planu naprawczego od Konsorcjum oraz jego skuteczne wdrożenie.

Szczegółowy harmonogram działań oraz precyzyjna ocena ryzyka zostaną wypracowane w ciągu najbliższych dni i będą uwzględniały odpowiedź Konsorcjum na ostateczne wezwanie wystosowane przez Narodowe Centrum Sportu.

Priorytetami w dalszej realizacji projektu budowy Stadionu Narodowego są: uzyskanie przez obiekt najwyższego poziomu jakości i bezpieczeństwa, utrzymanie zaplanowanego budżetu oraz dotrzymanie harmonogramu uwzględniającego możliwość przeprowadzenia testów, realizację odbiorów i gwarantującego pełną gotowość obiektu przed Euro 2012. Do rozpoczęcia Turnieju zostało jeszcze 373 dni - czas ten daje gwarancję na skuteczną finalizację projektu przed rozpoczęciem się Mistrzostw.

Należy podkreślić fakt, iż zarówno Narodowe Centrum Sportu, jak i spółka celowa Ministra Sportu i Turystyki PL.2012 są w stałym kontakcie z UEFA, której przekazywane są precyzyjne informacje o sytuacji na Stadionie Narodowym. Jednym z kluczowych elementów, które wpływają na pozytywne oceny UEFA dla polskich przygotowań, jest wdrożony i stosowany od początku procesu przygotowań system identyfikacji oraz zarządzania ryzykami.

- - - - -

Informacje o spółce celowej Ministra Sportu i Turystyki PL.2012

Spółka celowa Ministra Sportu i Turystki została powołana na mocy Ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 z 7 września 2007 roku.

Na mocy ustawy spółka wykonuje działania koordynacyjne i kontrolne związane z przygotowaniami do turnieju realizowanymi przez stronę publiczną w ramach gwarancji złożonych na rzecz UEFA.

Dziś w ramach procesu przygotowań realizowanych jest 219 inwestycji w całym kraju - 83 z tych projektów ma status priorytetowych. 74% inwestycji priorytetowych znajduje się dziś w fazie zaawansowanych budów. Spółka celowa ministra sportuPL.2012 koordynuje i kontroluje także ponad 200 projektów organizacyjnych, które będą miały kluczowe znaczenie dla jakości Turnieju w 2012 roku. Projekty te obejmują takie obszary, jak bezpieczeństwo, opieka medyczna i ratownictwo, organizacja transportu oraz jakość obsługi gości. Proces koordynacji i kontroli zadań realizowanych przez poszczególne instytucje odpowiedzialne za wykonanie poszczególnych projektów wsparty jest przez system zarządzania projektowego.

Sprawdź bieżące notowania PBG i HBP na stronach BIZNES INTERIA.PL

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »