PIT-28, czyli zeznanie ryczałtowca

Przedsiębiorcy korzystający z opo­datkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych stanowią grupę podatników, która na rozliczenie się z fiskusem z podatku dochodowego ma zaledwie miesiąc od zakończenia roku. Tym samym poniedziałek 31 stycznia 2011 r. wyznacza ostateczny termin do złożenia PIT-28 za 2010 r. W tym dniu upłynie również ostateczny termin zapłaty na rachunek urzędu skarbowego ryczałtu za grudzień 2010 r. (dla podatników opłacających w 2010 r. ryczałt miesięcznie) albo za IV kwartał 2010 r. (dla opłacających ryczałt za okresy kwartalne).

Przedsiębiorcy korzystający z opo­datkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych stanowią grupę podatników, która na rozliczenie się z fiskusem z podatku dochodowego ma zaledwie miesiąc od zakończenia roku. Tym samym poniedziałek 31 stycznia 2011 r. wyznacza ostateczny termin do złożenia PIT-28 za 2010 r. W tym dniu upłynie również ostateczny termin zapłaty na rachunek urzędu skarbowego ryczałtu za grudzień 2010 r. (dla podatników opłacających w 2010 r. ryczałt miesięcznie) albo za IV kwartał 2010 r. (dla opłacających ryczałt za okresy kwartalne).

Przychody i obniżające je odliczenia

W składanym przez siebie PIT-28 ryczałtowiec powinien przede wszystkim wykazać w sposób rzetelny wysokości osiągniętych przychodów według poszczególnych stawek.

Wykazywane w zeznaniu przychody przedsiębiorca ma prawo pomniejszać o szereg różnych wydatków. Sposób realizacji tych odliczeń uzależniony jest od tego czy podatnik osiągnął w roku, którego dotyczy zeznanie, przychody opodatkowane jedną czy kilkoma stawkami ryczałtu. Podatnik uzyskujący przychody opodatkowane według różnych stawek, podlegające odliczeniu wydatki odlicza od tych przychodów w takim udziale procentowym, w jakim przychód opodatkowany według danej stawki pozostaje w ogólnej kwocie przychodów.

Reklama

straty z lat ubiegłych

Przychody ryczałtowca w pierwszej kolejności ulegają obniżeniu o stratę z wykonywanej działalności. Odliczenia tego dokonuje na zasadach określonych w art. 9 ust. 3 i 3a ustawy o pdof (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.). To odliczenie przysługuje jednak tym podatnikom, którzy w latach poprzednich podlegali opodatkowaniu na zasadach określonych ustawą o pdof i ponieśli straty. Wysokość obniżenia dokonanego w 2010 r. od osiągniętego w tym okresie przychodu nie może być wyższa niż 50% poniesionej straty.

składki ZUS

Ryczałtowiec może obniżyć przychód o składki na ubezpieczenia społeczne - zarówno te zapłacone w kraju, jak i za granicą. Jednak w odniesieniu do zagranicznych należy zaznaczyć, że odliczeniu od przychodu podlegają tylko te, które zapłacił na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne w państwie członkowskim UE lub państwie należącym do EOG oraz Szwajcarii. Możliwość ta nie dotyczy jednak składek, które ryczałtowiec już raz odliczył za granicą od osiągniętego tam dochodu lub podatku.

Podlegające odliczeniu od przy­chodu składki ZUS oprócz tego, że muszą być zapłacone, nie mogą być zaliczone wcześniej do kosztów uzyskania przychodów. Na to zastrzeżenie, wynikające z ustawy o pdof, należy zwrócić szczególną uwagę w sytuacji, gdy ryczałtowiec prowadzi równolegle działalność opodatkowaną na zasadach określonych ustawą o pdof.

pozostałe odliczenia od przychodu

W PIT-28 ryczałtowiec może pomniejszyć podlegające opodatkowaniu przychody o darowizny, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o pdof. Odliczeniu od przychodu podlegają darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. nr 234, poz. 1536), m.in. organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie. Ponadto podatnik ma prawo odliczyć darowizny przekazane na cele kultu religijnego oraz krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi (w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew).


Łączna kwota odliczeń z tytułu przekazanych w 2010 r. darowizn nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 6% przychodu.

Jedynie darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą są w całości wyłączone z podstawy opodatkowania, co dla ryczałtowców oznacza, że podlega­ją one odliczeniu bez limitu - do wysokości osiągniętego przychodu.

Jeżeli ryczałtowiec jest osobą niepełnosprawną albo na jego utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne, może odliczyć od przychodu wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Katalog tych wydatków oraz szczegółowe warunki, jakie musi spełnić podatnik dokonujący tego odliczenia, zawiera art. 26 ustawy o pdof.

Ponadto, na zasadzie praw nabytych, ryczałtowcy w PIT-28 za 2010 r. mogą obniżyć przychód o ulgę odsetkową.

Podobnie jak przedsiębiorca opodatkowany na zasadach ogólnych, ryczałtowiec może skorzystać z tzw. ulgi internetowej. W rozliczeniu za 2010 r. dotyczy ona opłat za korzystanie z Internetu wyłącznie w lokalach i budynkach będących miejscem zamieszkania. Wysokość odliczenia z tego tytułu nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty 760 zł. Aby podatnik mógł skorzystać z tego odliczenia w PIT-28 za 2010 r., wydatki związane z korzystaniem z sieci powinien udokumentować fakturą VAT.

Obniżenia zmniejszające podatek

Odliczeń od ryczałtu ewidencjonowanego dokonuje się w przysługującej wysokości od łącznej kwoty podatku. Stąd dla ich zastosowania nie ma znaczenia z ilu stawek ryczałtu podatnik korzystał w roku, za który składane jest zeznanie.

składka zdrowotna

Ryczałt ewidencjonowany w pierw­szej kolejności podlega obniżeniu o składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacone zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Obniżenia tego można dokonać pod warunkiem, że składki te nie zostały odliczone od podatku dochodowego. Jednak nie można odliczyć całej zapłaconej składki, a jedynie 7,75% podstawy jej wymiaru, pomimo że opłacana jest ona w wysokości 9% podstawy wymiaru.

Ryczałtowiec może pomniejszyć ryczałt również o składki opłacone za granicą na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w państwie członkowskim UE lub państwie należącym do EOG oraz Szwajcarii. Tego obniżenia może dokonać do wysokości 7,75% podstawy ich wymiaru, o ile nie odliczył ich od dochodu (przychodu) bądź podatku w tym państwie na zasadach określonych w ustawie o pdof.

1% na szczytne cele

Należny ryczałt wynikający z ze­znania PIT-28 ryczałtowiec ma prawo pomniejszyć o kwotę nieprzekraczającą 1% podatku należnego przekazaną na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego wybranej przez siebie, działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Warunkiem przekazania tej kwoty jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę jej obliczenia, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu do złożenia zeznania podatkowego. W składanym zeznaniu lub korekcie zeznania (o ile korekta dokonana została w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia PIT-28) ryczałtowiec powinien wskazać numer wpisu do KRS oraz kwotę do przekazania tej organizacji nieprzekraczającą 1% podatku należnego. W przeciwieństwie do lat poprzednich nie musi podawać nazwy OPP.

Na zasadzie praw nabytych w PIT-28 za 2010 r. istnieje również możliwość odliczenia od podatku ulgi uczniowskiej.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym… (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.)


autor: Agata Cieśla
Gazeta Podatkowa Nr 733 z dnia 2011-01-17

GOFIN podpowiada

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »