Pracownicy stali oraz tymczasowi zarabiają podobnie
Porównanie stawek wynagrodzenia pracowników tymczasowych oraz pracowników stałych wskazuje na wyrównywanie się poziomu płac obu grup pracowników, szczególnie na średnich oraz niższych szczeblach. Dość spore różnice w wynagrodzeniach pracowników można w dalszym ciągu zaobserwować na wyższych stanowiskach.
Z "Raportu z badania wynagrodzeń pracowników tymczasowych w 1Q 2011 roku" przeprowadzonego przez Polskie Forum HR wynika, że na najwyższe zarobki wśród tej grupy osób mogą liczyć zatrudnieni na stanowiskach specjalistycznych oraz wyższego szczebla np. inżynierowie, analitycy (nawet do 35 zł/h). Także wśród pracowników stałych, zatrudnionych na podobnych stanowiskach, zauważalne są wyższe zarobki, jednak w tym wypadku mogą oni zarobić znacznie więcej.
Według raportu płacowego firmy HAYS Recruiting Experts Worldwide, pracownicy zatrudnieni na stałe mogą liczyć na miesięczne zarobki w wysokości 6500-12 000 zł w zależności od województwa. Po przeliczeniu na stawkę godzinową (wg średniej liczby przepracowanych godzin w miesiącu w I półroczu 2011 roku) daje to od około 38 zł/h do 53 zł/h w przypadku analityka finansowego, 29 zł/h do 47 zł/h w przypadku analityka systemowego lub inżyniera projektu, do nawet 70 zł/h w przypadku inżyniera bezpieczeństwa sieci.
Różnice stawek w tym przypadku mogą być rezultatem zatrudniania na umowę o pracę tymczasową pracowników, których pracodawca chce wypróbować np. dobrze rokujących absolwentów wyższych uczelni, którzy nie posiadają jeszcze dużego doświadczenia. Takie zatrudnienie może pełnić w tym przypadku rolę okresu próbnego dla nowego pracownika np. w modelu Try & Hire.
- Ponieważ pracownicy na tego typu stanowiskach często zatrudniani są w związku z realizacją projektów trwających czasami kilka miesięcy, zatrudnienie na umowę o pracę na okres próbny jest zbyt krótkie. Umowa o pracę tymczasową, która może trwać nawet 18 miesięcy, daje większe możliwości sprawdzenia pracownika na wymagającym stanowisku - mówi Jolanta Kuchcińska, manager regionu z Job Impulse Polska (Grupa Job).
- Różnica w stawkach w tym przypadku nie wynika z charakteru umowy, lecz z braku doświadczenia kandydata lub trwającego okresu próbnego. Najprawdopodobniej porównywalną płacę w takiej samej sytuacji otrzymałby pracownik zatrudniony na umowę o pracę - wyjaśnia.
Nieco mniejsze różnice można zaobserwować wśród pracowników średniego szczebla. Pracownik tymczasowy na stanowisku księgowego może liczyć na ponad 18 zł/h, w przypadku pracownika stałego wielkość wynagrodzenia waha się od około 20 zł/h do 33 zł/h w zależności od województwa. Przedstawiciele handlowi posiadający umowy tymczasowe zarobią ponad 17 zł/h, natomiast pracujący na stałe od ponad 23 zł/h do ponad 26 zł/h.
Zbliżone wartości wynagrodzeń można odnotować na poziomie niższego szczebla. Recepcjonistka mająca umowę o pracę może liczyć na zarobki w wysokości od prawie 15 zł/h do ponad 17 zł/h. Zarobki pracownika tymczasowego zatrudnionego na tym samym stanowisku mogą wynieść od 13 zł/h do 14 zł/h. Podobnie kształtują się także stawki pracowników call center. W przypadku pracownika stałego może to być od ponad 11 zł/h do prawie 15 zł/h, stawka dla pracownika tymczasowego to około 10 zł/h.
Według danych uzyskanych na podstawie rekrutacji do pracy stałej przeprowadzanych przez Grupę Job w ostatnim okresie, stawki godzinowe wśród zawodów technicznych oraz niewymagających wysokich kwalifikacji kształtowały się na poziomie od około 11 zł/h do ponad 20 zł/h. Porównując je z wynagrodzeniem pracowników tymczasowych zajmujących stanowiska na podobnych szczeblach można zaobserwować pewne wyrównanie się stawek w poszczególnych zawodach.
Na podobne zarobki mogą liczyć np. technicy, sprzedawcy, pracownicy zatrudnieni przy przeładunku towarów czy kierowcy samochodów dostawczych. W branży logistycznej wyrównane stawki można odnotować w przypadku pakowaczy czy zaopatrzeniowców. Nieznacznie niższe wynagrodzenie wśród pracowników tymczasowych - w porównaniu do pracy stałej - można czasami jeszcze zaobserwować np. wśród elektromechaników, elektryków, ślusarzy, spawaczy, spedytorów, magazynierów czy operatorów wózka widłowego.
- Pracodawcy mają coraz większą świadomość tego, że pracowników tymczasowych również trzeba motywować, a najlepsza jest motywacja finansowa. Dlatego też wysokość wynagrodzenia pomiędzy pracownikami tymczasowymi a stałymi nie może się znacząco różnić - mówi Sylwia Sędrowicz, manager ds. szkoleń i HR w Grupie Job.
Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w serwisie Praca INTERIA.PL
- Nieznaczne różnice w zarobkach mogą wynikać w głównej mierze z systemu premiowego lub dodatkowych benefitów wliczanych do pensji, a którymi pracownicy tymczasowi nie są obejmowani we wszystkich firmach - dodaje.