Stan finansów będzie się pogarszał

Raport Fitch Ratings, który przewiduje, że stan finansów publicznych w Polsce będzie się pogarszał, jest nieadekwatny do rzeczywistości europejskiej - ocenił premier Donald Tusk.

W poniedziałkowym komunikacie agencja Fitch Ratings podała, że stan finansów publicznych w Czechach, na Węgrzech i w Polsce będzie się dalej pogarszał ze względu na spowolnienie gospodarcze. W Polsce w 2010 r. dług publiczny osiągnie poziom 56,3 proc. PKB. Istnieje też ryzyko, że Polska przyjmie euro po 2013 roku.

"Zapoznałem się z raportem Fitch Ratings i muszę powiedzieć, że jest on o tyle nieadekwatny do rzeczywistości europejskiej, że gdybyśmy porównali relację długu publicznego do PKB w wielu innych krajach, szczególnie tych najbardziej rozwiniętych, to Polska nie jest w dramatycznej sytuacji" - powiedział premier w TVN24.

Reklama

Dodał, że relacja długu publicznego do PKB w wielu państwach Europy, w tym Europy Zachodniej, jest dużo bardziej niepokojąca niż w Polsce i "jakoś nie ma alarmujących raportów".

Odnosząc się do diagnozy Fitch Ratings, że w Czechach, na Węgrzech i w Polsce "sytuacja polityczna i cykl wyborczy zwiększają ryzyko poluzowania dyscypliny budżetowej", premier podkreślił, że właśnie z powodu takich sformułowań podchodzi do raportu ze spokojem.

"Te sformułowania pokazują, że ten raport nie jest do końca rzetelną analizą ekonomiczną, tylko bardziej prognozą polityczną" - dodał szef polskiego rządu.

Przypomniał, że na początku roku pojawiła się fala krytycznych raportów dotyczących naszego regionu, a Polska - jak to określił - była "wkładana do jednego worka" z Litwą, Ukrainą, Węgrami, czy Czechami. Zaznaczył, że później ta ocena się zmieniła i teraz Polska postrzegana jest jak "prymus w Europie". "Uważam, że dane pod koniec roku potwierdzą tę relatywnie dobrą pozycję Polski" - powiedział premier.

Tusk podkreślił, że przygotowany przez rząd projekt budżetu państwa na rok 2010 "nie fałszuje rzeczywistości". "Mówimy o wysokim deficycie, a jednocześnie, aby ten deficyt nie był jeszcze większy, proponujemy oszczędności tam, gdzie jest to możliwe decyzją rządu" - powiedział.

Zdaniem premiera, przeprowadzenie oszczędności "na drodze ustawowej jest praktycznie niemożliwe, bo nie ma tu wsparcia ze strony opozycji, czy prezydenta".

Czytaj również:

Czarne chmury nad naszym długiem!

KE: Polska jedynym krajem ze wzrostem PKB

Obiecująca przyszłość polskiej gospodarki

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Produkt Krajowy Brutto (PKB) | Fitch | Donald Tusk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »