Obiektywne czynniki wskazują na brak podwyżek cen energii w '10 - prezes URE

- Obiektywne czynniki takie jak spadek popytu na energię czy zapowiedzi obniżek cen węgla wskazują, że w przyszłym roku nie powinno być podwyżek cen energii elektrycznej - ocenił w rozmowie z PAP prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Mariusz Swora.

- Jest szereg przyczyn natury obiektywnej jak np. spadek zapotrzebowania na energię elektryczną, zapowiedzi spadku cen węgla, które wskazują, że tych podwyżek nie powinno być. Dodajmy jeszcze do tego sytuację w innych państwach, np. w Czechach, gdzie spodziewany spadek cen energii elektrycznej w następnym roku ma wynieść 10-15 procent. Podobną sytuację obserwujemy na Zachodzie Europy - powiedział PAP Swora.

- Do takiego stanowiska będę starał się przekonać sprzedawców - podkreśla prezes URE.

Na początku tego roku regulator zatwierdził cenniki energii elektrycznej zakładające wzrost jej cen o ok. 10 proc.

Reklama

Przypomniał także, że przedsiębiorstwa zajmujące się obrotem energią elektryczną wnioskują o podwyżki w przedziale od 16 do 22 proc.

- Jedna z firm zakłada jedynie 7 proc. podwyżki. Akceptacja tych podwyżek oznaczałaby dla portfela przeciętnego gospodarstwa domowego dodatkowy wydatek w wysokości ok. 200 zł rocznie - powiedział.

- Pośród argumentacji firm, które domagają się podwyżek jest m.in. wzrost kosztów własnych o 60 proc. To swoiste kuriozum, zadaję sobie pytanie: która firma działająca na konkurencyjnym rynku może sobie pozwolić na wzrost kosztów własnych z roku na rok o 60 proc.? - twierdzi Swora.

Szef URE zaznacza także, że wzrost cen taryf dystrybutorów może być liczony na kilka procent.

- Są po temu obiektywne przesłanki w postaci choćby konieczności poniesienia nakładów inwestycyjnych na rozwój sieci dystrybucyjnych i przesyłowych - uważa.

Czytaj również:

Sprzedawcy energii chcą, by ceny prądu wzrosły o około 20 proc.

URE czeka tylko na Vattenfall-a...

Rachunek za prąd może wzrosnąć o około 8 zł

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »
Przejdź na