Jak wynająć mieszkanie, żeby na tym nie stracić

Jeżeli inflacja nadal będzie rosnąć, zainteresowanie inwestowaniem w mieszkanie może utrzymać się na wysokim poziomie. Jednak ryzykujemy dużo, podpisując zwykłe umowy najmu. Istnieje bezpieczniejszy sposób.

Jeżeli inflacja nadal będzie rosnąć, zainteresowanie inwestowaniem w mieszkanie może utrzymać się na wysokim poziomie. Jednak ryzykujemy dużo, podpisując zwykłe umowy najmu. Istnieje bezpieczniejszy sposób.

Gdy inflacja odbiła do 2,9 proc., oszczędzanie na lokatach bankowych jeszcze bardziej straciło na atrakcyjności. Obecnie chętnie kupujemy obligacje 2-letnie o stałym oprocentowaniu, które jest jednak niższe od obecnej inflacji. Obligacje skarbowe 4- i 10-letnie oprocentowane są powyżej inflacji. Wprawdzie są to obligacje długoterminowe, ale możemy je sprzedać przed terminem zapadalności.

Ostatnio rósł udział nowych mieszkań kupowanych za gotówkę, co właśnie najczęściej związane jest z inwestowaniem w lokale pod wynajem. - Stopa zwrotu w inwestycję w mieszkanie może wynieść 6-10 proc., ale brutto, czyli przed uwzględnieniem podatku i dodatkowych kosztów, a ewentualne koszty kredytu też obniżają rentowność takich inwestycji - mówi w rozmowie z MarketNews24 Jarosław Sadowski z Expandera.

Reklama

Rentowność takiej inwestycji może drastycznie obniżyć zła lokalizacja, gdy trudno będzie o chętnych na wynajęcie mieszkania. Można też trafić na nieuczciwe osoby, które nie będą płacić i nie będą chciały wyprowadzić się po wypowiedzeniu umowy przez właściciela.

- Najlepiej podpisać umowę najmu okazjonalnego, wtedy minimalizuje się ryzyko, że gdy ktoś nam nie płaci, nie odzyskamy szybko mieszkania - doradza ekspert z Expandera.

Zawierając zwykłą umowę o najem lokalu, właściciel nie może wyrzucić lokatora, który nie chce wyprowadzić się z wynajmowanego mieszkania. Lokator musi mieć zapewniony lokal socjalny, co powoduje częstą nieskuteczność wyroków eksmisyjnych. Najem okazjonalny m.in. likwiduje okres ochronny uniemożliwiający eksmisję lokatora, który trwa od 1 listopada do 31 marca.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

marketnews24.pl
Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie na wynajem | wynajem mieszkania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »