Kim jest generalny wykonawca budowlany? Wyjaśniamy

Bezproblemowa realizacja budowy domu czy innego obiektu uzależniona jest od sprawnej współpracy wielu osób. Na każdym niemal z jej etapów bardzo duże znaczenie ma to, jaki generalny wykonawca budowlany zostanie wybrany. Warto zapoznać się z definicją oraz obowiązkami generalnego wykonawcy, by móc dokonać jego wyboru w perfekcyjny sposób!

Definicja oraz obowiązki

Generalny wykonawca budowlany to innymi słowy przedsiębiorstwo, które wykonuje wszelkie zadania mające na celu ukończenie inwestycji budowlanej. Dlaczego istniała potrzeba wyznaczenia firmy, która przejmie na siebie generalne wykonawstwo i dzięki temu pojawiła się taka definicja? Sytuację wymusił nieco rynek, okazało się bowiem, że deweloperzy oraz inwestorzy potrzebowali dawki wsparcia w realizowaniu nierzadko innowacyjnych i nietuzinkowych projektów.

Kompleksowa realizacja (zwana generalnym wykonawstwem)tym różni się od podwykonawstwa, że obowiązkami generalnego wykonawcy jest niejako przeprowadzenie inwestycji od początku do końca (czyli do skończenia prac montażowych).

Reklama

Firmy będące podwykonawcami natomiast mają za zadanie wsparcie inwestycji tylko na pewnym jej etapie, częściowe, nie zaś całkowite. Ich prace mogą polegać na przykład na stworzeniu dachu domu czy też przeprowadzeniu prac w zakresie tak zwanego białego montażu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze wykonawców przy budowie domu.

Generalne wykonawstwo w praktyce

W naszym kraju coraz częściej korzysta się z tego właśnie modelu podczas wykonywania inwestycji budowlanych (i to zarówno tych zlecanych przez osoby prywatne, jak i firmy).

Zanim jednak inwestor podpisze umowę z firmą mającą zająć się generalnym wykonawstwem, powinien zwrócić uwagę na:

- kompetencje danego przedsiębiorstw;

- jego doświadczenie w przeprowadzaniu inwestycji budowlanych;

- referencje.

Wielu inwestorów przed podjęciem decyzji na przeprowadza rozmowy z przedstawicielami kilku firm, by mogli oni zaprezentować poprzednie realizacje przedsiębiorstwa i wskazać ciekawe pomysły aranżacyjne, które przyszło im wcielać w życie.

Dobrze jest, by wybrane przedsiębiorstwo posiadało niezbędne do przeprowadzenie prac narzędzia i maszyny, w takim przypadku bowiem realizacja ich przebiega zwykle szybko i sprawnie. Prócz tego warto zadbać o wybór takiego wykonawcy, który samodzielnie wybierze najlepsze materiały, to bowiem w znacznym stopniu odciąży inwestora. W opinii specjalistów niezwykle istotną kwestią jest dokładne sprawdzenie statusu prawnego wybranej firmy, to bowiem pozwoli uniknąć ewentualnych poważnych problemów z realizacją inwestycji w przyszłości.

Bardzo często generalny wykonawca inwestycji budowlanych wybierany jest w naszym kraju na drodze przetargu. Posiadanie pełnej dokumentacji wykonawczej pozwala na to, aby inwestor dobrze określił swoje wymagania wobec drugiej strony.

Następnie przychodzi czas na to, by podpisać umowę o generalne wykonawstwo. W praktyce jest to umowa o roboty budowlane. Do obowiązków inwestora należy odpowiednie przygotowanie terenu pod budowę, dostarczenie projektu i, co oczywiste, wypłata wynagrodzenia w kwocie, na którą obie strony przystały.

Obowiązki

Umowa o generalne wykonawstwo przewiduje rzecz jasna również spisanie wszelkich obowiązków, które należą do wykonawcy. Zobowiązuje się on w dokumencie do oddania planowanego obiektu wybudowanego zgodnie z dokumentacją projektową w ustalonym przez obie strony terminie.

Inne obowiązki związane z generalnym wykonawstwem, o których warto pamiętać, to:

● dokładne sprawdzenie dokumentacji projektowej;

● rozpoznanie trudności pojawiających się przy realizacji oraz ich wyeliminowanie;

● koordynacja wszystkich prac odbywających się na terenie inwestycji.

Jak widać obowiązki generalnego wykonawcy są dość liczne. Pamiętajmy o tym, że generalne wykonawstwo może wiązać się ze współpracą z podwykonawcami, lecz wcale nie musi.  Niekiedy wybrane przedsiębiorstwo ma możliwość przeprowadzenia wszystkich prac związanych z budową i wykończeniem budynku.

Jeśli natomiast decyduje się ono na kooperację z innymi firmami, odpowiada również za to, by one przeprowadzały wyznaczone im zadania w sposób prawidłowy, zgodny z prawem budowlanym oraz terminowy.

Znalezienie generalnego wykonawcy to dla inwestora spore ułatwienie. Pozwala na oszczędność czasu i na oddanie zdecydowanej większości prac związanych z budową.

Jednak niekiedy zdarza się tak, że generalny wykonawca inwestycji budowlanych jest sprawcą wydłużenia czasu realizacji inwestycji budowlanej. W zdecydowanej większości przypadków jednak inwestorzy chętnie wybierają ten model współpracy, a obie strony czerpią z niej liczne korzyści.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2019

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: budowa domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »