Przechodzimy "na swoje" już przed 30-tką

W jakim wieku Polacy najczęściej opuszczają rodzinne gniazdko i decydują się na zakup własnego mieszkania? Ponad 1/3 (dokładnie 36 proc.) tej grupy stanowią osoby po trzydziestym roku życia, jednak aż 64 proc. to klienci młodsi - wynika z najnowszego badania portalu nieruchomości domy.pl.

Zwlekanie z zakupem M uzależnione jest od kilku czynników. Po pierwsze, osoba pracująca na umowę o dzieło lub zlecenie praktycznie nie ma szans na uzyskanie kredytu bankowego na swoje własne, wymarzone lokum, a właśnie na tego typu umowach pracuje obecnie spory odsetek młodych Polaków. Wielu również nie posiada odpowiednio wysokiego wkładu własnego, który często jest niezbędny, aby bank zgodził się na udzielenie kredytu. Decyzja dotycząca opuszczenia rodzinnego domu może być jednak trudna także w przypadku braku przeszkód natury ekonomicznej.

Pobierz: darmowy PIT 2012

Reklama

Niektórzy młodzi ludzie, w szczególności single, których miesięczne zarobki przewyższają nawet średnią krajową, nie śpieszą się z zakupem mieszkania. Przeprowadzkę traktują jako ostateczność, odkładając ją na później, np. dopiero kiedy zwiążą się z drugą osobą, albo kiedy będą musieli podjąć pracę w innym mieście.

Bardzo pozytywnym sygnałem jest jednak fakt, że aż 38 proc. ankietowanych, którzy chcą przejść "na swoje" stanowią osoby w przedziale wiekowym 26 - 30 lat - wynika z badania portalu. To grupa, która często po studiach rozpoczyna karierę zawodową, decyduje się więc na zakup mieszkania w momencie, kiedy jest to tylko jakkolwiek możliwe, np. po kilku latach pracy i zgromadzeniu potrzebnych środków na pokrycie wkładu własnego. Nawet jeżeli dla wielu klientów z tej grupy przeprowadzka "na swoje" wiąże się np. ze zmianą mieszkania na mniejsze lub na takie, które położone jest w mniej atrakcyjnej lokalizacji, to często jest to cena, którą młodzi chętnie zapłacą za komfort związany z niezależnością.

Ciekawą grupą są również osoby, które decydują się na zakup swojego pierwszego M jeszcze przed dwudziestym rokiem życia. Nie jest to duży odsetek - według badania portalu domy.pl wynosi on jedynie niecałe 4 proc., jednak już blisko co czwarty ankietowany (23 proc.) zainteresowany zakupem swojego pierwszego mieszkania, mieści się w przedziale 21-25 lat. W obu tych grupach, które razem stanowią ponad 1/4 ankietowanych, mieszkanie finansowane jest najczęściej przez kogoś z rodziny.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 22-29 stycznia na grupie 1677 osób poszukujących ofert sprzedaży mieszkań w portalu nieruchomości domy.pl.

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

Dowiedz się więcej na temat: kredyt hipoteczny | mieszkanie | rynek mieszkaniowy | wkład własny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »