Tak urządzisz małe wnętrze, by było przestronne

Małe mieszkania stanowią nie lada wyzwanie podczas aranżacji, choć właściwie urządzone niosą ze sobą klimat przytulności. Wielu z nas zadaje więc sobie pytanie o to, jak urządzić małe wnętrze, by było bardziej przestronne. Odpowiedzią będą wskazówki architektów i designerów oraz najbardziej funkcjonalne rozwiązania proponowane przez producentów wyposażenia wnętrz.

Małe mieszkania stanowią nie lada wyzwanie podczas aranżacji, choć właściwie urządzone niosą ze sobą klimat przytulności. Wielu z nas zadaje więc sobie pytanie o to, jak urządzić małe wnętrze, by było bardziej przestronne. Odpowiedzią będą wskazówki architektów i designerów oraz najbardziej funkcjonalne rozwiązania proponowane przez producentów wyposażenia wnętrz.

Wrażenie większej przestrzeni

Jak urządzić małe wnętrze, by było przestronne? Zacznijmy od próby oszukania naszych zmysłów. Przede wszystkim wnętrza wydają się większe, gdy są jasne i urządzone tak, by posiadały jak najwięcej pionowych linii. Dlatego też lepiej zdecydować się na meble, które będą sięgały sufitu, mniej więcej jednorodne stylowo. Nie dla nas są zatem ciemne, masywne i rzeźbione szafy w stylu pałacowym i mnóstwo komódek. Musimy postawić na minimalizm, czyli wybrać jak najbardziej proste wyposażenie wnętrza, a w produkcji mebli tego typu przodują firmy skandynawskie, np. znana na całym świecie Ikea.

Reklama

Ogromne znaczenie podczas urządzania małego mieszkania ma również oświetlenie. Okna powinny być duże i zasłaniane tak, by do pomieszczeń wpadało jak najwięcej światła. Zamiast grubych kotar wybierajmy lekkie materiały, a w razie potrzeby montujmy rolety. Natomiast lampy możemy wybrać duże i to zarówno te umieszczane blisko pod sufitem, jak i wiszące, np. nad stołem w jadalni. Wrażenie większej przestrzeni sprawia również oświetlenie punktowe, które szczególnie przydaje się w kuchni oraz łazience. Jednak najlepsze złudzenie wywoływane jest przez lustra. W małej łazience wystarczy jedno duże lustro, by powiększyła się ona dwukrotnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by lustra umieścić także w innych częściach mieszkania, ale należy zrobić to rozsądnie i w myśl zasady: lepiej jedno większe niż kilka małych.

Architekci wnętrz najczęściej przy aranżacji małego mieszkania polecają takie jego ukształtowanie, by dominowała otwarta przestrzeń. Kuchnia, jadalnia i salon staje się jednym pomieszczeniem, choć by podwyższyć jego funkcjonalność możemy zastosować małe ścianki działowe, parawany lub podzielić przestrzeń regałami. I tak np. kuchnię w pewnej części oddzielamy od salonu meblami, które z jednej strony mogą służyć jako magazyn sprzętów kuchennych, a z drugiej - jako biblioteczka. Regał może we wnętrzu stanowić również ścianę i wtedy nic nie ogranicza naszej fantazji w tym, jak tę "ścianę" wykorzystać.

Funkcjonalne meble

Funkcjonalność to zupełny priorytet podczas aranżacji małego mieszkania. Czy możemy jednak wybrać meble tak, by urządzone małe wnętrze było bardziej przestronne? Najnowsze propozycje producentów mebli pokazują, że jest to możliwe. Mowa oczywiście o meblach "smart", czyli sprytnych. O ile nikogo nie dziwi już dzisiaj sofa, która wieczorem zmienia się w łóżko, to czy widzieli państwo sofę, które zmienia się w łóżko piętrowe? To niezwykle funkcjonalne rozwiązanie przedstawiła angielska firma Bonbon, a przy tym estetyka wykonania mebla jest na wysokim poziomie. A teraz proszę sobie wyobrazić, że czteroosobowa rodzina komfortowo spożywa posiłki przy kwadratowym stole o boku 70 cm. Niemożliwe? Otóż, francuski producent Sculptures Jeux, tworząc całą linię sprytnych stołów z wysuwanymi blatami udowodnił, że jest to możliwe.

Jednak w meblach typu smart przodują firmy skandynawskie. Wystarczy zapoznać się z jakimkolwiek katalogiem Ikei, by dojść do wniosku, że Szwedzi najlepiej wiedzą, jak urządzić małe wnętrze, by było przestronne i funkcjonalne. Oprócz rozkładanych stołów oraz ciekawie zaprojektowanych sof, nasz wzrok przyciągają regały. Półki i półeczki, które możemy dowolnie ze sobą łączyć. Pojemniki i kosze, które na owych półkach możemy umieszczać, by wnętrze wyglądało na czyste. Ikea w niemal każdy mebel potrafi wmontować taki element, który pomieści niezbędne przedmioty. Przy aranżacji małego mieszkania powinniśmy o tych rozwiązaniach pamiętać. Jeżeli wybieramy łóżko to zdecydujmy się na takie, które posiada wysuwane szuflady, gdzie zmieścimy niejeden komplet pościeli. W małej kuchni natomiast wspaniale sprawdzi się stół, który z jednej strony zamiast nóg ma szafki. By podnieść funkcjonalność małego mieszkania niezbędne są meble typu smart.

Maksymalne wykorzystanie wnętrz i wnęk

Aranżacja małego mieszkania to także sztuka dostrzegania miejsca tam, gdzie inni go nie widzą. Kąty, wnęki, przestrzenie pod sufitem - to wszystko można bardzo dobrze wykorzystać. Przede wszystkim musimy wybierać meble, które zabudują przestrzeń aż do sufitu. Na najwyższych półkach układajmy te przedmioty, których używamy rzadko, np. w przypadku szafek kuchennych - dodatkowe zastawy, pojemniki czy sprzęt uruchamiany jedynie w szczególnych przypadkach.

Podobnie powinniśmy postępować z wnękami. Zabudujmy je wszystkie szafkami, a od razu poczujemy zwiększenie się przestrzeni naszego małego mieszkania. Świetnym rozwiązaniem jest również regał otaczający okno ze wszystkich stron i wykorzystujący przestrzeń od sufitu do framugi. Natomiast w pokoju dla dziecka możemy połączyć biurko z długim blatem zlokalizowanym pod oknem i przypominającym szeroki parapet. Przedpokój także nadaje się do mądrego wykorzystania. O ile nie powinniśmy stawiać w nim małych komód i innych wystających mebli, to pomysłowym rozwiązaniem jest np. zawieszenie szafki nad drzwiami wejściowymi. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni i cała aranżacja małego mieszkania musi opierać się na rozmieszczeniu warstwowym - od regałów, przez szafy, aż do np. stołu, który posiada dolną półkę. Warto przyglądać się nowoczesnym rozwiązaniom producentów wyposażenia wnętrz i kopiować ich pomysły chociażby z ogólnodostępnych katalogów. Dzięki tym wskazówkom okaże się bowiem, że urządzenie małego mieszkania tak, by było ono przestronne, jest możliwe i traci swe zabarwienie oksymoroniczne (metaforyczne zestawienie wyrazów o przeciwstawnym, wykluczającym się znaczeniu - red.).

Opr. KM

Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: przestrzeń | Male | urządzenia | wnętrze | wnętrza | mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »