Wskaźnik, który decyduje, jak duży będzie twój nowy dom

Wskaźnik intensywności zabudowy to innymi słowy stosunek powierzchni budynków do powierzchni gruntów na określonym terenie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że miejscowy plan zagospodarowania terenu ma za zadanie określenie minimalnej oraz maksymalnej intensywności zabudowy. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego wskaźnika?

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Definicja a praktyka

Kiedy inwestor pragnie zbudować dom na określonym terenie, powinien zapoznać się z definicją wskaźnika intensywności zabudowy i z jego przełożeniem na praktykę.

Ważne jest to, że wartość określającą tą intensywność wyraża stosunek sumy wszystkich kondygnacji naziemnych budynków (które liczone są po obrysie) znajdujących się na danej działce do jej powierzchni. Podziemnych kondygnacji się tutaj nie wlicza.

W praktyce zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego pozwala ustalić, na jaki metraż domu można pozwolić sobie wtedy, kiedy posiadamy konkretną działkę.

Reklama

Intensywność zabudowy a istotne definicje

Niejako przy okazji warto poznać również inne przydatne w tym przypadku definicje. Mianem nieprzekraczalnej linii zabudowy określa się linię ograniczającą obszar, poza którym nie można wznosić budynków.

Obowiązująca linia zabudowy to natomiast linia, na której należy postawić frontową ścianę budynku albo budowli.

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy nierzadko określone są także inne wytyczne, jak chociażby to, jaki kolor powinny mieć dachy budynków na danym terenie. Tylko wzięcie pod uwagę ich wszystkich gwarantuje, że uda się postawić taki dom (albo inny budynek), który będzie w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Jeśli planujesz postawienie budynku, z pewnością zainteresuje cię ten artykuł o etapach budowy domu krok po kroku.

Wyliczanie maksymalnej powierzchni zabudowy

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku każdej z działek określona została maksymalna powierzchnia jej zabudowy. Choć mogłoby się wydawać, że na niedużym terenie da się postawić wyłącznie mały dom, a na dużej działce z powodzeniem może stanąć budynek pokaźnych rozmiarów, nie zawsze tak to wygląda w praktyce.

W grę wchodzą tutaj bowiem również inne wytyczne i ograniczenia. Niekiedy określone zostaje to, jaka część powierzchni działki ma być biologicznie czynna, czyli pokryta wodami powierzchniowymi czy roślinnością.

Gdy określa się maksymalną powierzchnię zabudowy, bierze się pod uwagę również te budynki niewielkich rozmiarów, które nie wymagają pozwolenia na budowę, warto mieć ten fakt na uwadze.

A co z balkonami?

W wyczerpującym komentarzu do obowiązującej obecnie normy określone zostało, jakiego typu konstrukcji nie wlicza się do powierzchni zabudowy. Chodzi o:

- balkony,

- loggie.

W przypadku, kiedy szklarnia albo szopa jest samodzielnym, wolnostojącym obiektem, także nie zostaje wliczona.

Podobnie ma się rzecz w przypadku schodów zewnętrznych czy studzienek. Jak już wspomniano, także podziemne elementy budynku (jak podziemny garaż czy piwnica) nie są brane pod uwagę, gdy chodzi o powierzchnię zabudowy i jej wliczanie.

Porady praktyczne

Powierzchnia zabudowy działki

Każdorazowo warto wiedzieć, jaki procent działki można zabudować, by była ona zagospodarowana w zgodzie z obowiązującym prawem i normami dla naszego kraju.

Wbrew pozorom niska intensywność zabudowy nie jest pojęciem równoznacznym z definicją budownictwa jednorodzinnego.

Okazuje się jednak, że tam, gdzie intensywność jest wysoka, spotykamy więcej wielokondygnacyjnych budynków niż w miejscach, gdzie mamy do czynienia z niską intensywnością zabudowy.

Zabudowa kubatura i jej rosnąca popularność

W kontekście wskaźnika intensywności zabudowy warto wspomnieć o budownictwie kubaturowym. Czy sprawdzi się ono tam, gdzie dopuszczalna jest niska intensywność zabudowy czy też wysoka?

Przede wszystkim należy zdefiniować pojęcie zabudowy kubaturowej. Zabudowa kubaturowa jest to innymi słowy każdy budynek przestrzenny, czyli taki, który ma określoną objętość. I tutaj należy dowiedzieć się, czy w tym konkretnym przypadku możliwe będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Mówimy zarówno o budynkach mieszkalnych, jak i użytkowych.

Warto wiedzieć, że o pozwolenie starać się należy nawet w przypadku budynków gospodarczych czy tych, które stanowią tymczasowe obiekty budowlane.

Powierzchnia zabudowy - definicja

Warto jednocześnie przypomnieć, czym w istocie jest powierzchnia zabudowy i w jaki sposób się ją wyznacza. To innymi słowy powierzchnia rzutu poziomego budynku znajdującego się w stanie wykończonym.

Wyznacza się ją poprzez rzutowanie na powierzchnię terenu wszystkich jego zewnętrznych krawędzi.  Jak już wspomniano, nie wlicza się tutaj szop, altan, czy też części, które znajdują się poniżej powierzchni terenu. Podkreślić warto raz jeszcze, iż w jej skład nie wchodzi nic, co nie stanowi integralnej części budynku.

Obliczenie powierzchni  zabudowy budynku jednorodzinnego nie powinno raczej sprawić problemów, jeśli wie się, co wchodzi w jej skład.

Dodatkowe informacje

Pamiętajmy, że inwestorzy każdorazowo powinni stosować się do zaleceń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Za istotny uważa się także fakt, iż ów miejscowy plan można podważyć wówczas, kiedy brakuje w nim informacji na temat wskaźnika intensywności zabudowy.

Często w planie miejscowym określana jest również minimalna wielkość działek, które znajdują się na danym terenie.

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: dom | zabudowa | plan zagospodarowania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »