Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

UE: CBDKW: Księgi wieczyste z prędkością megabajtów

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Faktyczna realizacja podstawowej zasady jawności ksiąg wieczystych jest głównym założeniem nowej ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Nowe prawo, już z prezydenckim podpisem, umożliwi łatwiejszy, szybszy i tańszy dostęp do ksiąg wieczystych. Zmiany zaczną obowiązywać w lipcu 2014 roku.

Wierzyciele szybciej i łatwiej doprowadzą do ustalenia majątku dłużnika
Wierzyciele szybciej i łatwiej doprowadzą do ustalenia majątku dłużnika /©123RF/PICSEL

Księgi wieczyste z szybkością internetu

Docelowo nowelizacja ustawy o księgach wieczystych zakłada prowadzenie ksiąg wieczystych wyłącznie w formie elektronicznej. System informatyczny ma wyeliminować obrót papierowy w zakresie spraw wieczystoksięgowych.

Ustawa wprowadza wykorzystanie internetu do zakładania, prowadzenia i korzystania z ksiąg wieczystych i bez wątpienia przyczyni się do zaistnienia korzystnych zmian na szeroko rozumianym rynku nieruchomości. Obok tak oczywistej sprawy jak bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami poprawi się terminowość i skuteczność egzekucji.

Księgi z komputera

Zmiany wprowadzą możliwość wydawania przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych (CIKW) "fragmentarycznych" wyciągów z ksiąg wieczystych. Taki wyciąg, obejmujący poszczególne potrzebne działy danej księgi, będzie oczywiście tańszy od odpisu.

Możliwe stanie się wykorzystanie systemu teleinformatycznego do składania wniosków o wydanie odpisu i wyciągu z księgi wieczystej lub zaświadczenia o zamknięciu takiej księgi.

Nie będzie już potrzeby składania papierowych wniosków i odbierania wyciągów osobiście lub za pośrednictwem poczty. Potrzebny dokument każdy wnioskodawca będzie mógł samodzielnie wydrukować w domu lub pracy. Moc prawna wydruków ustawa zrównuje z tradycyjnymi dokumentami wydawanymi przez sąd.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Bat na dłużników

Za zgodą ministra sprawiedliwości wskazane w ustawie podmioty publiczne zyskają bezpłatny dostęp do zasobów Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych (CBDKW). Podmioty takie jak sądy, prokuratura, organy celne, ZUS czy organy administracji rządowej zyskają prawo wielokrotnego i nieograniczonego w czasie wyszukiwania ksiąg wieczystych, na podstawie posiadanych danych osobowych właściciela.

Dostęp do zasobów CBDKW utrudni życie dłużnikom. Wierzyciele szybciej i łatwiej doprowadzą do ustalenia majątku dłużnika, co w efekcie usprawni egzekucję. Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych urealni zasadę jawności i uniemożliwi ochronę dłużników.

Źródło informacji: Kancelaria Prawna Skarbiec

Więcej o:
księga wieczysta,
nieruchomości,
hipoteka,
ewidencja gruntów,
komornik

Kalkulator walutowy

 Pomoc

Wynik w:

Inne kalkulatory:

Rynek międzybankowy

 

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (147)

Dodaj komentarz
DoradcaRNpl

Obojętny DoradcaRNpl -

Dostęp do portalu link ma dzisiaj każdy. Dostęp do informacji o konkretnej nieruchomości, zgodnie z zasadą jawności ksiąg, każdy kto zna numer księgi. Kancelarie notarialne obecnie już korzystają z wydruków internetowych wpisując w akty notarialne, że strony zgadzają się na to, wiedząc że wydruki nie mają rangi dokumentu urzędowego. Zatem usankcjonowanie wiarygodności wydruków, to formalność, która pozwoli wydrukować pełnoprawny dokument, bez potrzeby płacenia 30 zł za pieczątkę Sądu. [url=link]nieruchomości[/url]

~KP -

Zastanawiam się nad intencjami komentujących artykuły (jakiekolwiek). Przecież to jest bardzo dobra wiadomość. W końcu kupując (wynajmując) mieszkanie nie będzie zagrożenia, że kupi się dom zadłużony na 120% wartości. Jaki widzicie w tym problem, bo ja nie rozumiem.

~prokura 2013 -

zatem kolejny przekręt. Korporacje skupujące przeterminowane długi będą za pośrednictwem e - sądu w Lublinie wystawiać hurtowo wyroki oraz wskazywać komornikowi zajęcia nieruchomości. Dlaczego to? Przecież do tej pory komornicy i inne organa podatkowe posiadały elektroniczny wgląd w księgi ? Teraz bez prowadzenia postępowania Pani Zita ze Skarbówki sprawdzi co ma sąsiad i sprzeda tą informację np. bandytom.

~CUDA -

Ustalenie majątki NIE JEST ŻADNYM PROBLEMEM. Kiedy chcą jakoś bez problemu są w stanie ustalić wszelkie składniki majątku tylko trzeba pracować. A taki jawny system będzie podstawą do WYŁUDZEŃ, OSZUSTW i ZŁODZIEJSTWA na masową skalę. A potem skorumpowany do szpiku kości, niewydolny i NIEKOMPETENTNY aż do bólu system prawny i wymiar "sprawiedliwości" będzie jak zwykle bajać że nic nie może. ŻENADA

~olo -

Wy mali niedouczeni pismaki....te wasze zasrane prawo umożliwi tylko jeszcze swobodniej okradać uczciwych ludzi. Tak mąndralo bez wiedzy własciciela teraz po zmianie przepisów wystarczy, że oszust popatrzy sobie w dowolne hipoteki, uzna że mu się podoba wystawi ci fikcyjne zadłużenie wysle do sądu pozew przez dowolną pocztę (nową ustawą zlikwidowano obowiązek dostarczania listów przez sądy za pomocą POCZT POLSKIEJ) następnie przypilnować aby list ten nie dotarł do adresata i sąd klepnie każdą głupotę bez rozpatrzenia sprawy. Teraz to już bajka ,,, Oszust przepisze zasądzony wyrok na kilka sółek poczeka aby odsetki urosły i skieruje sprawę do komornika. Już nic nie możesz zrobić. TO JEST PAŃSTWO BEZPRAWIA

~cudaaa -

POlska TUSKA czyli królestwo i raj dla OSZUSTÓW, NACIĄGACZY I ZŁODZIEI Ich przedstawiciele w Sejmie nie ustają aby ułatwić im życie. Jawne dane dla każdego, a co na to inspektor danych osobowych. Niemal dziecko będzie w stanie namieszać w tym systemie nie wychodząc z domu , a co dopiero prawdziwy OSZUST. A potem jak zwykle nikt nie będzie odpowiedzialny , tak jak w przypadku długów ściągniętych "przez pomyłkę" przez cwanych przez komorników z ludzi którzy żadnych długów nie mieli. Teraz będą hurtowe hipoteki niewiadomą skąd się brały. Nikomu to życia nie ułatwi poza ZŁODZIEJAMI I OSZUSTAMI więc widać wyraźnie dla kogo forsowane takie rozwiązania i przez kogo.

~łubu dbu -

Najpierw powinno się ustalić ODPOWIEDZIALNOŚĆ FINANSOWĄ I KARNĄ dla komorników i sędziów za długi wyłudzone "przez pomyłkę" od ludzi którzy żadnych długów nie mieli. A nie kolejne udogodnienia dla oszustów a odpowiedzialności brak. A potem człowieku tułaj się po komornikach , sądach płać za adwokatów z marnymi szansami na powodzenie żeby odzyskać pieniądze które ci w BLASKU PRAWA wyłudzili. Oczywiście całe prawnicze towarzycho wzajemnej adoracji od komornika po sędziego i adwokata zadowolone i uchachane po uszy bo jeszcze zarabia NA BŁĘDACH KTÓRE POPEŁNILI , a ty człowieku płać za ich radosne błędy i pomyłki

~700t.biurw -

Patrzcie patrzcie jak to zaczęli martwić się o marnotrawstwo papieru w najmniej odpowiednim miejscu .

~observeruk -

jest tylko jeden feler dokumenty elektroniczne latwiej sfalszowac,zatuszowac nanoszone zmiany,a jak wiadomo ksiegi wieczyste ulegaja czesto wielu czestym zmianom.latwiej bedzie wywlaszczyc :)

~Sławek -

Jaki bat? To ściema tzw PO. Wymienione urzędy będą owszem sprawdzać, ale drobnych dłużników. A prawdziwi przestępcy typu biznesmeni będą nadal robić z nas niewolników.