Ceny mieszkań w październiku 2010 roku

Październik nie przyniósł kontynuacji trendu wzrostu średnich cen, który obserwowaliśmy w ostatnich miesiącach. W 11 na 15 miast w październiku średnie ceny ofertowe są niższe niż we wrześniu.

Październik był kolejnym miesiącem, w którym spadały marże kredytów w złotych. Przeciętna (mediana) marża tego rodzaju kredytów na kwotę 300 tys. zł (25 proc. wkładu własnego) spadła w minionym miesiącu z 1,79 proc. do 1,73 proc. Jest to najniższa wartość od grudnia 2008 r. Do tego spadku przyczyniły się korzystne zmiany oferty na które zdecydowało się aż siedem banków. Ich skala nie była jednak bardzo duża. Największa obniżka nastąpiła w HSBC, w którym marża spadła z 1,6 proc. do 1,3 proc., dzięki czemu znalazł się w czołówce banków udzielających najtańszych kredytów w złotych. Istotne zmiany zaszły również w BNP Paribas Fortis, który obniżył marże z 1,79 proc. do 1,5 proc.

Reklama

Nieco gorsza jest sytuacja gdy spojrzymy jednak na oprocentowanie kredytów w złotych. Mimo spadku marż przeciętne oprocentowanie wzrosło w październiku z 5,63 proc. do 5,65 proc. Ta zmiana wynika ze wzrostu stawki WIBOR, która z kolei rośnie w związku z oczekiwaną podwyżką stóp NBP.

Nie zmieniło się natomiast najniższe oprocentowanie. Podobnie jak przed miesiącem wynosi 5,10 proc. oferowane przez ING Bank Śląski. Co ciekawe niewiele wyższe oprocentowanie oferują Eurobank, HSBC i Alior Bank mimo, że oferowana prze nie marża kredytowa jest o 0,25 p.p. wyższa. Niewielka różnica w oprocentowaniu mimo istotnie niższe marży wynika z tego, że ING BŚ korzysta z sześciomiesięcznej stawki WIBOR. Większość banków stosuje stawkę trzymiesięczną , która teraz jest niższa o 0,2 p.p.

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

Niewiele dzieje się natomiast w ofertach kredytów walutowych. Przeciętna marża kredytów w euro od września pozostaje na poziomie 2,65 proc. Od ponad roku prawie nie zmienia się również przeciętna marża kredytów we frankach.

Warto jednak wspomnieć, że w październiku pojawiła się jednak nowa oferta. Po 2-letniej przerwie kredyty w euro znów zaczął udzielać Lukas Bank. Zaoferował on marże na poziomie 2,5 proc. i oprocentowanie 3,54 proc., czyli jest to oferta zbliżona do średniej rynkowej. Dla części kredytobiorców wadą może być wysoki wymóg w zakresie wkładu własnego - przynajmniej 20 proc. wartości nieruchomości. Ponadto stosunkowo krótki jest również maksymalny okres kredytowania - 25 lat. Tymczasem wielu kredytobiorców preferuje okres 30-letni.

Cały raport w załączniku.

Załączniki

Dokument.doc
Expander.pl
Dowiedz się więcej na temat: bank | oferta | marża | ceny | oprocentowanie | W.E. | Mieszkanie+ | mieszkanie | ceny mieszkań | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »