Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Coraz więcej osób zleca deweloperowi wykończenie mieszkania kupionego na rynku pierwotnym. Możliwe jest to tylko w blisko połowie firm budujących lokale. Zamówienie wykończenia u dewelopera pozwala na uzyskanie na ten cel kredytu z rządową dopłatą. Atutem mogą być też niski koszt lub krótki termin oczekiwania na realizację prac wykończeniowych. Katalog dostępnych materiałów wykończeniowych jest u dewelopera ograniczony.

Na wykonaniu prac wykończeniowych samodzielnie można zaoszczędzić około 25 proc. kosztów
Na wykonaniu prac wykończeniowych samodzielnie można zaoszczędzić około 25 proc. kosztów /AFP

Kupując mieszkanie od dewelopera trzeba liczyć się z koniecznością jego wykończenia. Jedynie w przypadku 10,8 proc. przebadanych przez Home Broker inwestycji, w standardowej ofercie znajdują się lokale wykończone "pod klucz". Ponadto w 39 proc. projektów istnieje możliwość zamówienia wykończenia mieszkania u dewelopera.

- Dzięki temu klient może sfinansować zakup mieszkania wraz z wykończeniem jednym kredytem hipotecznym, jak również mieć objęty wspólną rękojmią cały przedmiot umowy - tłumaczy Tomasz Sujak, Dyrektor ds. handlowych w firmie Archicom. Jest to szczególnie ważne dla osób, które na zakup mieszkania i jego wykończenie chcą zaciągnąć kredyt w programie "Rodzina na swoim".

Nabycie wykończonego mieszkania ma jeszcze jedną niekwestionowaną zaletę. - Nabywca oszczędza czas, który przeznaczyłby na wyszukiwanie odpowiednich elementów wykończenia swojego mieszkania, poszukiwanie ekipy i kontrolowanie postępu prac. Z analiz wynika, że argumenty te przekonują coraz więcej osób. - zauważa Tomasz Panabażys, Wiceprezes Zarządu J.W. Construction Holding S.A.

Deweloper wykańcza metr za 300 złotych

Przyjmując więc, że głównym kryterium wykończenia jest cena, Home Broker spytał deweloperów o koszt wykończenia przeciętnego 50-metrowego mieszkania w podstawowym standardzie. Z ankiety przeprowadzonej wśród firm budujących mieszkania wynika, że w przeliczeniu na m kw. należy doliczyć przeciętnie do ceny metra 498 zł, aby otrzymać od dewelopera lokal wykończony.

Więcej na ten temat

  • Czy kupowanie mieszkań stało się transakcją wysokiego ryzyka? Loterią? Ile działa tu uczciwych, profesjonalnych firm, a ilu amatorów, żeby nie powiedzieć cwaniaków i oszustów? Jakimi prawami rządzi się ten specyficzny rynek? Czy bieg zdarzeń jest na nim przewidywalny, a upadłości, bankructwa i niedokończone budowy nie są przypadkowe? więcej »

Warto w tym kontekście zauważyć, że na przykład firmy PWD oraz Warsaw Trust Development w standardowej ofercie posiadają mieszkania wykończone. Aby otrzymać lokal w stanie deweloperskim przyszły właściciel musiałby więc złożyć specjalne zamówienie. Z tego tytułu mógłby spodziewać się obniżenia ceny mieszkania.

Najtańszą opcję wykończenia oferuje deweloper PHU Partner. Deklaruje on, że za 300 zł w przeliczeniu na m kw. może doprowadzić mieszkanie do stanu "pod klucz". W cenie tej oczekiwać można na podłogach w pokojach paneli, a w kuchni i łazience płytek ceramicznych. Ta ostatnia zostanie wyposażona, a na jej ścianach położona zostanie glazura.

Ponadto w mieszkaniu zamontowane zostaną drzwi. W większości przypadków podstawowy standard wykończenia będzie wyglądał podobnie. Zamiast paneli podłogowych można liczyć na drewniany parkiet w firmach: Bouygues Immobilier, Damaro Construction, Pryzma Developer i ATAL. Z rzadka można też liczyć na zabudowę kuchni wraz z AGD. Rozwiązanie takie oferuje Mierzeja Development i Pryzma Developer. W firmach tych wykończenie w podstawowym standardzie kosztuje odpowiednio 500 i 700 zł za metr.

Korzyści z działalności na szeroką skalę

Trzeba tu zauważyć, że deweloperzy zajmując się wykończeniem lokali są w stanie oferować te usługi w relatywnie niskich cenach. Zamawiając duże partie materiałów wykończeniowych mogą otrzymać rabaty nieosiągalne dla przeciętnego nabywcy. Teoretycznie mogą też w efektywniejszy sposób zarządzać pracą ekip wykończeniowych. Nie można zapomnieć także o tym, że najczęściej deweloper przedstawi przyszłemu nabywcy ograniczony katalog dostępnych materiałów wykończeniowych.


. i robi to w 41 dni

Przeciętny czas oczekiwania na wykończenie mieszkania przez dewelopera wynosi 41 dni. W poszczególnych firmach potrafi się on znacznie różnić. Najkrócej na oddanie mieszkania w stanie "pod klucz" czekać się będzie w: PWD, Mierzeja Development, Damaro Construction, AW Inwest oraz ATAL-u. W firmach tych będzie to trwało do miesiąca.

Ponadto deweloperzy Archicom i Bouygues Immobilier deklarują, że mieszkania wykończone oddawane będą w tym samym terminie, co te w stanie deweloperskim. W pierwszej z tych firm niezbędne byłoby nabycie lokalu na etapie jego budowy. W przeciwnym przypadku wykończenie może potrwać 60 dni.

Samodzielnie dłużej i drożej, ale nie zawsze

O jakich kosztach i terminach można mówić w przypadku wykańczania lokalu przez właściciela? Doprowadzenie dwupokojowego mieszkania o powierzchni 50 m kw. ze stanu deweloperskiego do stanu "pod klucz" kosztować może 25,7 tys. zł netto gdy prace zlecone zostaną zewnętrznej firmie, w czym 17,4 tys. zł netto kosztowałyby materiały wykończeniowe.

Przyjęliśmy popularny standard wykończenia, a co za tym idzie relatywnie tanie materiały. Zakres robót zawiera rozwiązania charakterystyczne dla większości deweloperskich ofert wykończenia w stanie "pod klucz", a więc:

1) Nałożenie gładzi na ściany wraz z malowaniem,

2) Położenie terakoty w łazience i kuchni oraz paneli i cokołów w pokojach,

3) Położenie glazury w kuchni i łazience,

4) Instalacja gniazd i włączników elektrycznych,

5) Zamontowanie baterii, umywalki, zlewu, sedesu i wanny,

6) Zamontowanie drzwi wewnętrznych płytowych wraz z ościeżnicami.


Koszt wykończenia metra mieszkania można więc oszacować na 556 zł brutto (515 zł netto) w przypadku zlecenia robót firmie. Wtedy obowiązywałaby bowiem 8-proc. stawka VAT. W przypadku zakupu materiałów wykończeniowych na własną rękę liczyć się należy z podstawową 23-proc. stawką podatku od towarów i usług.

Więcej na ten temat

Fiskus pozwala na limitowane odzyskanie różnicy między obiema w/w stawkami. Ponadto w przypadku wykańczania mieszkania samodzielnie konieczny może okazać się także zakup lub wypożyczenie sprzętu. Można więc oszacować, że na wykonaniu prac samodzielnie można więc zaoszczędzić około 25 proc. kosztów.

Pozostaje jeszcze kwestia czasu oczekiwania na wykończenie lokalu. Nawet zlecając tę usługę firmom należy liczyć się z wieloma godzinami spędzonymi na poszukiwaniu materiałów wykończeniowych, samych wykonawców, a następnie ich nadzorowaniu. - Decydując się na wykończenie mieszkania kupionego na rynku pierwotnym należy zarezerwować na tę operację około 2 miesiące - podsumowuje Artur Wach, dyrektor regionalny Home Broker.

W wielu przypadkach może się więc okazać, że deweloperzy są w stanie mieszkanie wykończyć szybciej i taniej. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Bartosz Turek, Krzysztof Bałdyga

Home Broker

Źródło informacji: Home Broker

Więcej o:
U,
mieszkanie,
nieruchomości,
koszty,
remont

Kalkulator walutowy

 Pomoc

Wynik w:

Inne kalkulatory:

Rynek międzybankowy

 

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (19)

Dodaj komentarz

~justa -

My kupiliśmy już wykończone mieszkanie i za dwupokojowe pod klucz daliśmy około 220.000zł Taka okazja nam się trafiła u JWC ... nawet nie sądziliśmy, ze tak szybko i w tak dobrej cenie kupimy mieszkanie w Warszawie

~anka -

Jeśli chodzi o JWC to deweloper daje możliwość wykończenie mieszkania wraz z kuchnią a nawet wyposażeniem. Moi znajomi także skorzystali z tej oferty i mówią że się opłaca.

~ika -

Nam mieszkanie wykańczał deweloper JWC, któremu płaciliśmy coś około 370 zł za metr, odebraliśmy już gotowe do zamieszkania. Mieszkanie wykończone "Pod klucz" to dobre rozwiązanie dla zapracowanych i chcących zaoszczędzić nerwów

~Jok -

Takie liczenie jest bez sensu, każde mieszkanie jest na tyle wyjątkowe, że porównanie kosztów roboty nie jest możliwe. Osobiście proponuję przeliczyć sobie takie koszty indywidualnie, w internecie są kalkulatory na praktycznie każdą czynność, na przykład tu

Załączniki:

~lollida -

piekarnik? Myślę, że teraz warto się przyjrzeć amica integra smart, wygrał już parę rankingów

~puczynak -

Czy nadal standardem jest robienie wszystkiego w zabudowie? Mówię o AGD w kuchni.. Jaki piekarnik do zabudowy obecnie jest popularny?

~es -

300zł za metr? To rzeczywiście chyba 'wykańcza" mieszkanie. Za samą łazienkę zapłaciłem 9000zł a nie mam jakichś eksteawagancji. Całe mieszkanie to 25 tys (48m2) a jeszcze gołe ściany w pokojach i kuchni. Za 300zł to nawet dobrego kleju do płytek nie kupisz.

~ada -

Ceny są tragiczne! Moja siostra teraz remontowała mieszkanie, a właściwie tylko kuchnię (na łazienkę nie starczyło). Ja teraz myślę o kredycie ale nie wyobrażam sobie mieszkania w 4 ścianach, których nie będę mogła dla siebie dostosować. A na remont pewnie nie wystarczy.

~jw -

wykończenie mieszkania = wykończenie właściciela mieszkania

~Andrju -

A ja właśnie kupiłem mieszkanie we Wrocławiu od Atalu wykończone "Pod klucz" i jestem bardzo zadowolony. Wyszło taniej niż zlecenie tego osobnej firmie. Materiały jakie użyli są całkiem niezłe no i jakość wykończenia dość dobra - zdarzyły się małe niedoróbki ale po zgłoszeniu wszystko poprawili w ciągu tygodnia. Także polecam tego developera