Pomoc państwa dla seniorów wzbudza kontrowersje

Zapowiadany przez rząd program wsparcia seniorów otrzymujących niskie emerytury wzbudza wiele emocji. Sytuacja materialna emerytów nie zawsze bywa zła nawet wtedy, gdy wysokość świadczenia wypłacanego przez ZUS jest niska. Polscy seniorzy posiadają bowiem nieruchomości, które często są doskonale zlokalizowane i mają wysoką wartość.

- Zamiast drenować budżet państwa może warto zastanowić się jak stworzyć mechanizmy poprawiające sytuację seniorów bez niesprawiedliwego rozdawnictwa. Na zachodzie od lat trwa debata jak ułatwić życie osobom "asset rich income poor", czyli majętnym, ale bez bieżącego dochodu, którymi są seniorzy - przekonuje Robert Majkowski szef Funduszu Hipotecznego Dom, który zarabia na oferowaniu seniorom cyklicznego świadczenia pieniężnego (renty dożywotniej) w zamian za przekazanie własności nieruchomości.

- Źródłem dodatkowego dochodu na emeryturze mogłaby być renta dożywotnia - rozwiązanie funkcjonujące w Polsce od 9 lat, popularne m.in. w USA i Wielkiej Brytanii. Z danych Equity Release Council (ERC) wynika, że z usługi hipoteki odwróconej w Wielkiej Brytanii skorzystało już 400 tysięcy seniorów. W Stanach Zjednoczonych liczba ta zbliża się do miliona - zachwala rentę oferowaną przez FH Dom Robert Majkowski.

Reklama

Dodajmy, że w Polsce liczba seniorów korzystających z renty dożywotniej sięga kilkuset. Wspomniany FH Dom wypłacił seniorom łącznie 8,27 mln zł świadczeń pieniężnych. Wysokość takiego świadczenia uzależniona jest od wielu czynników: m.in. od wieku seniora i wartości nieruchomości. Wysokość wypłacanych rent dożywotnich w Polsce waha się od kilkuset do kilku tys. złotych miesięcznie. Trzeba jednak pamiętać, że na oddanie mieszkania za rentę dożywotnią decydują się najczęściej seniorzy samotni, którzy nie zamierzają przekazywać własności mieszkania lub domu w spadku.

- Czy to jest sprawiedliwe, że majętne osoby, posiadające kapitał zamrożony w nieruchomości otrzymują pomoc publiczną, na którą składają się inni obywatele, a swój majątek przekazują spadkobiercom? Czy to sprawiedliwe, że państwo dopłaca do czynszu właścicielom nieruchomości, którzy mogą przecież skorzystać z rozwiązań takich jak hipotek odwrócona w celu poprawienia swojego bieżącego dochodu - pyta Robert Majkowski.

Przypomnijmy: rząd zaproponował, że 500 złotych seniorom pobierającym niskie świadczenia byłoby wypłacane nie co miesiąc lecz raz do roku. Otrzymywałyby go tylko osoby, których emerytura nie przekracza 1500 złotych brutto. Przedstawiciele rządu zadeklarowali wypłatę świadczeń już w 2018 roku (wciąż nie podjęto ostatecznej decyzji). (js)

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie | renta dożywotnia | domy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »