Wysoka cena za ciepło w mieszkaniu

Polski klimat jest dość wymagający. Przez około pół roku temperatury są stosunkowo niskie i konieczne jest ogrzewanie mieszkań. Teoretycznie sezon grzewczy w Polsce trwa cały rok. Oznacza to, że kaloryfery mogą grzać nawet w lipcu, jeśli mieszkańcy tylko zgłoszą taką potrzebę. W praktyce, okres grzewczy zaczyna się na przełomie września i października, a kończy w marcu bądź kwietniu.

Mieszkanie ma nas chronić przed chłodem, deszczem i wiatrem. To jedna z jego podstawowych funkcji. Utrzymanie właściwej temperatury w budynku jest bardzo ważne już na etapie jego projektowania. Zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych, a nawet sam projekt mogą mieć ogromny wpływ na koszty ogrzewania w przyszłości.

Koszty ogrzewania, choć teoretycznie dotyczą one kilku miesięcy w ciągu roku, stanowią największy udział w kosztach eksploatacyjnych lokalu. Nic dziwnego, że większość osób robi wszystko, aby te koszty obniżyć do minimum. Koszty te uzależnione są nie tylko od tego jak ciepło chcemy mieć w mieszkaniu czy domu, ale również od rodzaju ogrzewania, stanu ocieplenia budynku, szczelności okien czy położenia mieszkania w budynku.

Reklama

W budynkach wielorodzinnych najczęściej spotykane jest centralne ogrzewanie z sieci miejskiej. Jest to jednocześnie najwygodniejszy sposób ogrzewania lokalu. Ciepło jest dostarczane do mieszkania bezpośrednio z elektrociepłowni i można dowolnie sterować temperaturą w pomieszczeniach nie przejmując się niczym, poza rachunkiem. Opłaty te najczęściej płacone są w zaliczkach przez cały rok, na podstawie prognoz z roku ubiegłego. Ewentualne nadpłaty bądź niedopłaty są rozliczane na koniec danego okresu grzewczego.

Oprócz ogrzewania z sieci miejskiej, w budynkach wielorodzinnych, szczególnie w starszych kamienicach, ogrzewanie jest gazowe bądź elektryczne z własnego pieca znajdującego się w mieszkaniu. Tutaj należy samemu sterować temperaturą w mieszkaniu poprzez odpowiednie ustawienie pieca. Rachunki za energię elektryczną lub gaz najczęściej są znacznie wyższe w okresie grzewczym.

Wynajmując mieszkanie warto zwrócić uwagę na rodzaj ogrzewania. Ogrzewanie z sieci miejskiej przeważnie rozliczane jest w czynszu administracyjnym, elektryczne i gazowe jest doliczane do rachunków odpowiednio za prąd i gaz. Warto mieć na uwadze koszty poszczególnych typów ogrzewania.

Koszty ogrzewania najczęściej zaskakują osoby wynajmujące mieszkanie w kamienicy, gdzie ogrzewanie jest elektryczne lub gazowe. Właściciele takich mieszkań chcąc je szybko wynająć często oferują niższy, atrakcyjny czynsz. Po uwzględnianiu wszystkich rachunków często okazuje się, że całkowity koszt utrzymania takiego mieszkania jest jednak większy niż podobnego mieszkania, gdzie czynsz dla właściciela był wyższy.

W największych polskich miastach ogłoszenia wynajmu mieszkania z ogrzewaniem gazowym lub elektrycznym stanowią łącznie po kilkanaście procent wszystkich oferowanych lokali. Na tle pozostałych miast ofertą takich lokali wyróżnia się Kraków, gdzie oferta mieszkań z ogrzewaniem gazowym lub elektrycznym jest dość duża. Najmniej takich mieszkań jest w ofercie warszawskiego rynku najmu.

Mieszkania z ogrzewaniem elektrycznym lub gazowym to najczęściej lokale znajdujące się w ścisłym centrum miasta w starych kamienicach. Ich standard często nie jest najlepszy, chociaż zdarzają się perełki w postaci bardzo ładnie wykończonych i urządzonych mieszkań. W nowych budynkach ogrzewanie gazowe czy elektryczne jest rzadkością.

Jak podkreśla Agata Polińska z serwisu Otodom.pl, przed wynajęciem mieszkania warto dokładnie wypytać właściciela o wszystkie opłaty związane z użytkowaniem lokalu. Atrakcyjny czynsz może wiązać się bowiem z wysokimi opłatami za media.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Emmerson
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | ogrzewanie | mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »