Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Ekspert radzi: Uważaj na darmowe programy PIT

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

W internecie jest wiele programów do rozliczeń rocznych PIT, w których przekazujemy 1 proc. PIT na z góry ustaloną w programie organizację pożytku publicznego. Czy takie działanie producentów programów jest zgodne z prawem? Każdy podatnik powinien mieć chyba wybór zgodnie z ustawą?

Pobierz za darmo program PIT 2011

Artur M. Brzeziński, doradca podatkowy: Producenci programu działają zgodnie z prawem. Nikt nie zmusza podatnika do korzystania z jakiegokolwiek oprogramowania, może wypełnić formularz ręcznie lub skorzystać z programu Ministerstwa Finansów.

Aby wyrazić swoją wolę wystarczy jednak po wydrukowaniu deklaracji przekreślić na niej pola dotyczące jednego procenta, np. nr KRS czy szczegółowy cel 1 proc. (wyraźnie przekreślić, a nie zamazywać tekstu całkowicie), potem trzeba napisać obok każdego skreślenia dzisiejszą datę oraz umieścić parafkę. Obok należy napisać to, co chcemy, aby było w deklaracji - czyli na przykład nr KRS innej organizacji pożytku publicznego.

Niestety, jeżeli wysyłamy edeklarację z programu PITy roczne, to nie da się już nic zmienić, edeklaracja zostanie wysłana do fiskusa dokładnie tak, jak wypełnił to na sztywno program.

Warto też przyjrzeć się jeszcze licencji (umowie licencyjnej) na program, czy przypadkiem korzystanie z programu bezpłatne nie jest uwarunkowane przekazaniem 1 proc.

A na zakończenie dodam, ze warto też docenić organizację pożytku publicznego, która w trosce o słuszną sprawę udostępnia nam bezpłatnie swój program - może zatem warto przekazać jej swój 1 proc.

Czytaj również:

Tę ulgę odliczysz nawet bez faktur

Jak odliczyć darowiznę dla ojca Rydzyka?

Jak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

Jak odliczyć darowiznę na Kościół?

Czy można skorzystać z podwójnej ulgi prorodzinnej?

Kiedy nie trzeba składać deklaracji PIT?

Kiedy ujawnić dochody z zagranicy?

Jak odliczyć całą ulgę na dziecko?

Źródło informacji: ePodatnik.pl

Więcej o:
z,
Program PIT,
PIT,
PIT 2011,
e-podatnik,
1 procent,
darowizna,
organizacja pożytku publicznego,
ekspert radzi,
na
 

Ankieta

Czy w Polsce potrzebne jest szkolnictwo zawodowe?

Czy w Polsce potrzebne jest szkolnictwo zawodowe?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Tak

 
95%

Nie

 
3%

Trudno powiedzieć

 
2%

Nie mam zdania

 
0%Głosów: 86

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (19)

Dodaj komentarz

~Babacia Kundziamm-k -

Bardzo przeraszam , ale nie lepiej dać memu i waszemu ojcu Rydzysiowi tak po prostu , bezpośrednio do kieszeni . Ja się nie muszę rozliczać , ty się nie musisz rozliczyć , on się nie musi rozliczać , Urząd Skarbowy będzie miał święty spokój , a mój i wasz ojczulek , będzie mał na pierwsze potrzeby i ewentualnie jakieś fajne autko , albo wczasy dla podreperowania zdrowia na Bahamach . Po co tyle zachodu , jak skutek jest do przewidzenia ?

~ja -

A w czym gorszy jest program od Ministerstwa Finansów,który też jest darmowy?Tam można wpisać KRS jaki się chce.

~EMERYT -

PROSTE, wpisuje tylko dane finansowe do programu, ten liczy a ja przepisuje ręcznie i idę zdać PITA, pozdrawiam.

~Er -

Bodajże od zeszłego roku można składać e-pit'a - więc w czym problem

~opitowany -

MY JUŻ WIEMY TO WSZYSTKO OD DAWNA co w

~paga -

A nie wystarczy w takim programie tylko policzyć sobie całości a potem to przepisać ? Wiem, że przepisywanie jest uciążliwe (choć to raptem tylko 3 strony przy pit37), ale lepiej wygląda przy ewentualnych korektach zeznania i daje możliwość wytłumaczenia rozbieżności błędem przy liczeniu. Wydrukowana deklaracja z programu to dowód, że to co tam pisze wprowadziliśmy świadomie i z premedytacją. Decyzje urzędnika skarbówki są uznaniowe, więc chyba warto mieć jakieś pole manewru, gdy zrobi się gorąco. Nawet uczciwy w Polsce może być przestępcą, bo na razie o tym po prostu nie wie ...

~Polak patriota -

Wy wykształcone nieuki, nic nie trzeba przekreślać wystarczy przed wydrukowaniem PIT-a takim klawiszem Backspace który jest na klawiaturze wyczyścić w Picie pole nr122. KRS oraz pole nr124.Cel szczególny 1% i po prostu wpisać samemu na jaki cel i komu chce się te 1% podatku odpisać

zgred

Dobry zgred -

Do rozliczenia za 2010 użyłem programu PI.Był już w nim wyznaczony adresat 1% (do przekazania). Skasowalem numer i bez dyspozycji wysłałem do US.Otrzymałem potwierdzenie odbioru elektronicznego. W maju okazalo się, że US nie otrzymał rozliczenia. Mniemam, że program PIT wprowadzał POTWIERDZENIEM odbioru w błąd i nie realizowal wysyłki. W rb. wysłałem nie analizując i bez skreśleń owej pozycji. Zwrot należnejgot.od US otrzymałem po 30 dniach. Organizacje wysyłające takie darmowe programy winny być ścigane przez Urzędy Skarbowe.

~marii -

to się nazywa podstęp!! dajemy program a ty oddaj nam 1%!! tak nas rolują na każdym kroku, a my ulegamy.. wiadomo iż to co darmowe?! to zwyke ma ukryty podtekst!Będzie, taniej... a jest coraz drożej??pułapka gonoi pułapkę

~maykel -

Jupiter najlepszy - korzystam od trzech lat i każda wydana wersja spełnia moje oczekiwania. Na początek prosty i czytelny formularz gdzie jest informacja co i skąd wpisać, jest możliwość wyboru ulg i obdarowania 1% danemu KRS a na koniec można wszystko ładnie wydrukować:)