Błąd w e-PIT przy uldze dla dzieci. "Podatnik sam musi sprawdzić dane"

​Deklaracje podatkowe przygotowane przez KAS w usłudze e-PIT mogą zawierać błędy. O jednej z takich sytuacji pisze Business Insider. Ta dotyczy potencjalnych problemów dla rodziców korzystających z ulgi na dzieci.

Jak podaje Business Insider na przykładzie jednej ze swoich czytelniczek, w rządowej platformie e-PIT przygotowanej przez Krajową Administrację Skarbową wraz z Ministerstwem Finansów mogą zdarzyć się błędy wymagające sprawdzenia i korekty ze strony podatnika. Taka sytuacja przytrafiła się rodzicom dwójki dzieci, którzy w deklaracji podatkowej za 2021 r. skorzystali z ulgi na dzieci.

Każde z nich w swojej deklaracji za 2021 r. wskazało, że przysługuje im ulga za jedno dziecko po 1112,04 zł. Najprościej mówiąc, jeden rodzic otrzymał zwrot za jedno dziecko, a drugi za drugie. Natomiast w deklaracji podatkowej w systemie e-PIT na 2022 r. każde z rodziców miało wpisany zwrot w wysokości 2224,08 zł. Tak jakby byli rodzicami czwórki, a nie dwójki dzieci.  

Reklama

Jak wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów, taka sytuacja miała miejsce z uwagi na automatyczne zaciągnięcie do systemu danych z systemu za 2021 r. Jeżeli oboje rodziców skorzystało z ulgi, ale tylko na jedno dziecko, a prawnie przysługuje im ulga za dwoje dzieci, tak też został wypełniony PIT na 2022 r. Jednocześnie resort finansów podkreśla, że przed ostatecznym wysłaniem deklaracji do Urzędu Skarbowego podatnik powinien sprawdzić wypełniony arkusz.

e-PIT może wysłać deklarację za podatnika

Jednak problem mogą mieć osoby, które nie wypełnią swojej deklaracji ani internetowo, ani w wersji papierowej i nie przekażą jej do Urzędu do 2 maja. W takiej sytuacji system e-PIT sam wysyła deklarację, nawet jak ta może zawierać błędy.  

Choć wypowiadający się na łamach Business Insidera doradca podatkowy Radosław Kowalski wskazuje, że podatnik w takiej sytuacji mógłby uniknąć kary za składanie fałszywych zeznań podatkowych opierając się o wypełnienie deklaracji PIT przez administrację skarbową, a nie osobiście, to w polskim prawie na każdym ciąży odpowiedzialność za informacje wskazane w deklaracji. W razie błędów w zeznaniu urząd może ubiegać się o zwrot pieniędzy, które zostały wypłacone z uwagi na błędne dane lub nałożyć karę finansową.

Oprac. AB 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PIT 2023 | e-PIT | Ministerstwo Finansów | KAS | ulga na dzieci | ulga prorodzinna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »