Zamieszanie wokół opodatkowania imprez integracyjnych

Nie zdążył ucichnąć szum związany z orzeczeniem NSA w sprawie abonamentów medycznych, a pojawia się nowy problem związany z opodatkowaniem świadczeń pracowniczych wynikających z organizacji imprez integracyjnych. Rozbieżne zdania mają organa podatkowe i Ministerstwo Finansów.

Nie zdążył ucichnąć szum związany z orzeczeniem NSA w sprawie abonamentów medycznych, a pojawia się nowy problem związany z opodatkowaniem świadczeń pracowniczych wynikających z organizacji imprez integracyjnych. Rozbieżne zdania mają organa podatkowe i Ministerstwo Finansów.

PIT za samą możliwość ze skorzystania z usług

Oficjalnie organa podatkowe stoją na stanowisku, że pracodawca powinien ustalać wartość nieodpłatnego świadczenia dla pracowników, którzy "(...) wyrażą chęć uczestnictwa w takiej imprezie integracyjnej (...) bądź pracowników, do których oferta została skierowana (...) bez względu na to, który pracownik weźmie udział w spotkaniu" (por. interpretacja z 19 października 2010 r. nr IBPBII/1/415-653/10/HK). Co więcej, fiskus skutecznie walczy w sądach o uznanie takiej interpretacji za właściwą. Przykładem tego jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 stycznia 2012 r. sygn. akt II FSK 2740/11, w którym stwierdzono, że "uzyskaniem nieodpłatnego świadczenia nie jest następcze, w relacji do zapewnionego prawa jego otrzymania, wykorzystanie danej usługi (...) otrzymanym nieodpłatnym świadczeniem jest już bowiem możliwość skorzystania przez pracownika z usług zakupionych przez pracodawcę".

Reklama

Ministerstwo Finansów ma odmienne zdanie

Tymczasem na stronach internetowych Ministerstwa Finansów, w dniu 6 marca 2012 r. ukazał się komunikat, w którym Biuro Dyrektora Ministra Finansów zdaje się kwestionować poglądy podległych dyrektorów Izb Skarbowych.

W komunikacie tym stwierdzono, że "(...) nieprawdą jest, że Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że przychodem jest samo zaproszenie do udziału w imprezie integracyjnej. Nieodpłatne świadczenie występuje tylko w przypadku, gdy pracownik weźmie udział w takiej imprezie nie ponosząc z tego tytułu kosztów (...)". Dalej Ministerstwo stwierdza, że nieprawdziwe jest również twierdzenie jakoby"(...) pracownik już w momencie przyznania prawa do skorzystania ze świadczenia, np. po otrzymaniu zaproszenia na firmową imprezę uzyskuje przychód, od którego musi zapłacić haracz dla fiskusa. Nieważne czy na imprezie się pojawi, czy nie - podatek zapłacić trzeba".

Omówiony komunikat nie będzie miał większego znaczenia dopóki nie wpłynie na zmianę opinii sądów i organów podatkowych. Dlatego aktualnie pracodawcy powinni nadal na dotychczasowych zasadach opodatkowywać nieodpłatne świadczenia z tytułu imprez integracyjnych. Komunikat Ministerstwa nie ma bowiem znaczenia prawnego, w odróżnieniu od interpretacji indywidualnych i wyroków sądów.

Krzysztof Klimek

Źródło: Komunikat Ministerstwa Finansów z 6 marca 2012 r. opublikowany na stronie internetowej resortu www.mf.gov.pl

Ekspert kadrowy
Dowiedz się więcej na temat: impreza integracyjna | podatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »