Donos sąsiada przyczyną kontroli skarbowej?
Rok 2011 przyniósł podatnikom pewne zmiany skarbowe, między innymi dotyczące rozliczeń małżonków i samotnie wychowujących rodziców. Czy te zmiany są korzystne? Czy system został uproszczony czy wprost przeciwnie?
Zgodnie z generalną zasadą przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, każdy rozlicza się ze swoich dochodów osobno. Jednak po spełnieniu określonych warunków małżonkowie pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, między którymi istnieje wspólność majątkowa, mogą wypełnić zeznanie podatkowe wspólnie, korzystając w ten sposób z pewnych preferencji. Do końca 2010 r. małżonkowie rozliczając wspólnie PIT roczny mieli obowiązek oboje podpisywać druk zeznania podatkowego. Od 2011 r. wystarczy podpis jednego z małżonków. Domyślnie uznaje się, że został on upoważniony przez drugiego małżonka do rozliczenia podatku dochodowego w imieniu obojga.
Pobierz: program do rozliczeń PIT
- Zmiany te są korzystne dla podatników. Obowiązują od 1 stycznia 2011 r. co oznacza, że składając zeznanie podatkowe za 2010 rok podatnicy mogą już korzystać z uproszczenia. System został zliberalizowany, chociaż należy przyznać, że jest to zmiana w zasadzie czysto "kosmetyczna" - ocenia Małgorzata Łuczyńska z Biura Rachunkowego AMJ.
A co z rodzicami samotnie wychowującymi dzieci? Zgodnie z zapisem ustawy o podatku dochodowym, przepisy określają osobę samotnie wychowującą dzieci jako rodzica albo opiekuna prawnego pod warunkiem, że osoba taka jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą z orzeczoną separacją w rozumieniu odrębnych przepisów. Za samotnego rodzica uważało się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywał karę pozbawienia wolności.
W świetle takiej definicji zwykło się uważać, że osoba samotnie wychowująca dzieci to każda osoba stanu wolnego posiadająca dziecko, nawet wówczas, gdy w rzeczywistości tworzy gospodarstwo domowe wraz z inną osobą pozostając w związku nieformalnym.
- Od 2011 r. przepisy ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych wprowadzają ważne doprecyzowanie pojęcia "samotny rodzic". Definicja w znaczący sposób ogranicza możliwość preferencji podatkowych osób, które żyjąc w nieformalnych związkach z partnerami uzyskiwały korzyści podatkowe korzystając ze wspólnego rozliczenia z dziećmi jako "samotni rodzice". Od bieżącego roku "samotnym rodzicem" pozostaną jedynie osoby, które rzeczywiście wychowują samotnie dziecko - informuje Małgorzata Łuczyńska z AMJ.
Zmiana ta ma charakter co prawda porządkujący, ale także nieco kłopotliwy, bo sposób weryfikowania przez służby skarbowe związku nieformalnego "samotnego rodzica" pozostanie w sferze domysłów oraz okołosąsiedzkich plotek i donosów na nielubianych sąsiadów.