Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

MF: Ważne. Bony towarowe są wolne od podatku!

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Dość częstą praktyką stosowaną przez przedsiębiorców jest nabycie bonów towarowych, które potem przekazywane są pracownikom w związku z różnymi okolicznościami, takimi jak święta czy jubileusze. Pytanie jakie może się pojawić w związku z tym dotyczy ewentualnej konieczności ich opodatkowania daniną VAT.

Wydawanie bonów towarowych pracownikom nie podlega opodatkowaniu
Wydawanie bonów towarowych pracownikom nie podlega opodatkowaniu /INTERIA.PL

Okres przedświąteczny to specyficzny czas wzmożonego obrotu bonami towarowymi, zakupionymi przez pracodawców i rozdawanymi następnie pracownikom. Najczęstszą motywacją podjęcia takich działań jest chęć wypłacenia pracownikom premii lub też obdarowania ich innymi prezentami z okazji świąt i różnego rodzaju jubileuszy - w formie niepieniężnej. Praktyka ta budzi jednak wiele kontrowersji związanych z opodatkowaniem tej czynności podatkiem od towarów i usług. Taki stan rzeczy można uznać za uzasadniony ze względu na prezentowane przez polskie organy podatkowe oraz Europejski Trybunał Sprawiedliwości dwa, zgoła odmienne poglądy na tę kwestię.

Stanowisko organów podatkowych

W myśl interpretacji wydawanych przez krajowe organy podatkowe przekazanie pracownikom bonów towarowych nie może zostać obciążone podatkiem od towarów i usług. Wynika to z faktu, że czynność ta nie stanowi ani dostawy towarów, ani też świadczenia usług, a ewentualne uznanie wydania bonu towarowego za świadczenie usług doprowadziłoby w konsekwencji do sprzecznego z prawem podwójnego opodatkowania tej samej konsumpcji.

Warto zauważyć, że wspomniane wyżej bony towarowe stanowią swojego rodzaju środek płatniczy, surogat pieniądza pozwalający pracownikowi na otrzymanie w określonym czasie pewnych towarów lub usług. Ponadto, w zapisach ustawy o VAT nie została uregulowana kwestia rozliczenia przekazywania środków płatniczych, co skutkuje brakiem konieczności opodatkowania opisanej wyżej czynności. Dopiero zrealizowanie takiego bonu towarowego, to znaczy jego wręczenie sprzedawcy w zamian za towar, stanowi czynność wymagającą opodatkowania VAT-em.

Stanowisko prezentowane przez ETS

W nawiązaniu do omawianego problemu sporym zaskoczeniem okazał się wyrok wydany przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości w sprawie firmy Astra Zeneca (C-40/09) w dniu 29 lipca 2010 r. Zgodnie z postanowienie ETS przekazanie bonów towarowych przez pracodawcę pracownikom w zamian za rezygnację z części wynagrodzenia w gotówce należy traktować jako odpłatne świadczenie usług, które w konsekwencji podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jak dotąd w Polsce powyższe orzeczenie nie znalazło praktycznego zastosowania. Wydawanie bonów towarowych pracownikom nie podlega opodatkowaniu, ponieważ pozostaje poza zakresem ustawy o VAT.

Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care

Elżbieta Węcławik, Tax Care

Źródło informacji: Tax Care S.A.

Więcej o:
wolne,
bony,
bony towarowe

Stawki podatkowe 2010

  • 18%do 85 528 zł
  • 32%powyżej 85 528 zł
  • więcej »

Stawki podatkowe 2011

  • 18%do 85 528 zł
  • 32%powyżej 85 528 zł
  • więcej »
 

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (35)

Dodaj komentarz

~pawulon -

Jaki RZĄD taki KRAJ !! To jest nic innego jak wpychanie kasy na siłę SUPERMARKETOM !!! I TO MAJĄ BYĆ RÓWNE SZANSE DLA KAŻDEGO????? PARANOJA !!!!

~księgowa -

Wolne od podatku są do kwoty 380 zł. Pod warunkim, ze w danym roku nie było juz wyłacanych jakichś swiadczeń do tej kwoty

~sbr -

bony nie sa opodatkowane tylko do pewnej wysokosci

~M.M. -

Nie mylcie dwóch podatków - dochodowego i VAT. Pierwszy jest od osiągniętego dochodu, drugi nalicza się przy zakupie towaru lub usługi. Otrzymujesz bon, osiagasz dochód ( bo Twoje pieniądze zostają Ci w kieszeni a nie wydajesz ich robiąc zakupy) ale nie dostajesz ani towaru ani usługi. Te dostaniesz dopiero gdy coś kupisz ( i zapłacisz,np.bonem).

~ANNA -

No dobrze, a co radzicie w przypadku, gdy już od wielu lat mój zakład pracy daje bony na święta i potrąca od nich podatek. W zeszłym roku nie dostałam ani jednego bonu (a są zawsze na kwotę ok 800zł), ponieważ przebywałam na urlopie wychowawczym i wg. mojego pracodawcy nie mieli od czego odciągnąć mi tego podatku, bo jak wiadomo w Polsce na urlopie wychowawczym nie ma się dochodu. Czy mogę teraz się o nie upomnieć, czy już za późno? A co jeśli w tym roku firma również potrąci nam podatek (a jest to firma, która zatrudnia ponad 100osób)? Gdzie się udać? Czy warto?

~mnietek -

Ech, dziennikarze! NAPISZCIE< że chodzi o PODATEK V A T i tylko o ten!!! Podatków w Polsce, niestety dostatek i PODATEK DOCHODOWY jak najbardziej fiskus wymaga!!! A kazdy nieznający tematu tak własnie myśli!!!

~Maria -

A CO Z KUPONAMI ŻYWIENIOWYMI,są wolne od podatku czy nie,może ktoś zna fachową odpowiedź???

~auxan -

W ETS zdurnieli? "Zgodnie z postanowienie ETS przekazanie bonów towarowych przez pracodawcę pracownikom w zamian za rezygnację z części wynagrodzenia w gotówce należy traktować jako odpłatne świadczenie usług, które w konsekwencji podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług." A jeżeli wypłatę dostanę w gotówce, to też będę musiał zapłacić VAT od usługi - dostawa gotówki? A może jak przeleją na rachunek w banku to będzie VAT od przelewu? W końcu to też jakaś usługa? Czy w ETS nie zauważyli, że to po prostu inny rodzaj zapłaty? No ale jesteśmy w UNI, każda durnota uzasadniona z pełną powagą.

~kerrik -

VAT VATEM ale dochodowy to i tak trzeba uiścić

~górnik -

Mam gdzieś tych kmiotów którzy mi zazdroszczą bonów, właśnie z żoną wróciliśmy z II zmiany ale jest fajnie że nas stać na dostatnie życie, samochody, naukę dzieci, wakacje i inne radości życia. Fakt dużo pracuję wraz z żoną niemniej czuję się spełniony życiowo a to że mam z żoną ok. 600zł w bonach to zasługa naszej pracy ( z żoną ) a nie zazdrośników co jedynie przed kompem potrafią podjudzić jednych na drugich i płakać że im nikt nic nie dał, ale za co ?