Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Ofert dla opiekunek nie brakuje

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Na Wyspach cały czas poszukiwane są opiekunki osób starszych, a także niepełnosprawnych. Praca może mieć zarówno miejsce w ośrodku opieki, jak i bezpośrednio w domu u klienta.

Zarobki opiekunów zaczynają się od 6,08 £/godz. do 10 £/godz.
Zarobki opiekunów zaczynają się od 6,08 £/godz. do 10 £/godz. /© Panthermedia

Personal Assistant/Home Carer to osoba asystująca starszej lub chorej osobie w jej codziennych czynnościach. Najczęściej mieszka ona u swojego podopiecznego (Live In Care Assistant) i oprócz bezpośredniej opieki nad nim zajmuje się również gotowaniem, sprzątaniem, zakupami. Jednym słowem - prowadzeniem całego domu. Ale zdarza się również, że poszukiwane są osoby dochodzące (Live Out Care Assistant), które tylko na kilka godzin dziennie wpadają do pacjenta i w związku z tym mają ich pod opieką kilku jednocześnie.

Zarobki opiekunów zaczynają się od poziomu płacy minimalnej, czyli 30,05 zł/godz. do 49,42 zł/godz. (według tabeli kursów NBP z 2012.03.2)

- Nie jest to łatwa praca, bo trzeba się przemieszczać samochodem z miejsca na miejsce w określonym czasie i nie każdy się do tego nadaje - podkreśla Natalia Bryczkowska z agencji pośrednictwa pracy LSJ. - Ale właśnie takich ofert mamy obecnie najwięcej i jest tu w czym wybierać.

Polskie kandydatki na opiekunki preferują pracę w wyspecjalizowanych domach opieki (Care Worker, Support Care Worker, Care Assistant). Do zadań opiekuna należy tutaj podstawowa pielęgnacja chorych i pomaganie mu w czynnościach osobistych, ale również wychodzenia z nim poza teren ośrodka, jeżeli jego stan zdrowia na to pozwala. Praca w ośrodku odbywa się najczęściej na zmiany, trzeba liczyć się również z dyżurami w nocy.

Od opiekunów oczekiwana jest dobra, a przede wszystkim komunikatywna znajomość angielskiego. Wskazane jest również doświadczenie. - Nie trzeba mieć referencji z ośrodka opieki - zapewnia Natalia Bryczkowska. - Wystarczy, że opiekowaliśmy się wcześniej chorą babcią czy inną starszą osobą i mamy o tym jakieś pojęcie. Poza tym bardzo istotne są odpowiednie predyspozycje, bo nie każdy się do takiej pracy nadaje. Ale to z reguły wychodzi już na etapie rekrutacji w rozmowach z kandydatką.

Kolejna niezbędna rzecz to certyfikat CRB, czyli brytyjskie zaświadczenie o niekaralności. Z reguły proces jego uzyskania trwa jakiś czas i może to opóźnić moment rozpoczęcia pracy. Dlatego warto postarać się o polskie zaświadczenie o niekaralności i przedłożyć je na początek pracodawcy.

Więcej na ten temat

W ofertach pracy dla opiekunów czasami pojawia się również dopisek o wymaganym stopniu NVQ (National Vocational Qualifications, czyli Krajowe Kwalifikacje Zawodowe), który można zdobyć tylko na Wyspach. Obowiązek posiadania tych kwalifikacji dotyczy jednak z reguły wyższych stanowisk, tzw. głównych opiekunów, którzy mają pod sobą kilka osób. Zaczynając od Support Worker, nie są konieczne te kwalifikacje, jednak w trakcie zatrudnienia będzie trzeba je uzupełnić w oparciu o kilkumiesięczne szkolenie.

Jeszcze jedno wymaganie, zwłaszcza w przypadku Home Workers może dotyczyć posiadania prawa jazdy, a niekiedy nawet własnego samochodu. Opiekun musi bowiem mieć jak dotrzeć do podopiecznych, a także w razie potrzeby móc zawieść któregoś z nich np. do lekarza.

Zarobki opiekunów zaczynają się od poziomu płacy minimalnej, czyli 6,08 £/godz. do 10 £/godz. Stawki powyżej 10 £ są najczęściej zarezerwowane dla osób z doświadczeniem, kierujących małym zespołem.

Kalkulator NBP pozwoli ci na szybkie przeliczanie walut po kursie aktualnym bądź też z dowolnie wskazanego dnia.

Milena Waldowska

Źródło informacji: Praca i nauka za granicą

Więcej o:
U,
Nie
 

Ankieta

Jak oceniasz system ulg prorodzinnych w Polsce?

Jak oceniasz system ulg prorodzinnych w Polsce?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Dobry

 
10%

Zły

 
82%

Trudno powiedzieć

 
4%

Nie mam zdania

 
4%Głosów: 1703

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (136)

Dodaj komentarz

~li -

Siedzenie na okraglo z chorym dziadkiem ,przynies,wynies,pozamiataj za grosze!Niewolnictwo XXIwieku!W Niemczech zarabiaja podobno okolo 1200euro,ale przelicz to na godzine,praca 24 godz na dobe.Nigdy bym sie na taka prace nie zgodzila.Moze Anglicy placa wiecej,nie wiem.

~jasiek -

Jedzcie do UK na opiekunów (care assistant) to będziecie mieli przechlapane. Czas wyjęty z życia za darmo.

~kasia -

Angli mało sie zarabia a w Norwegi za godzine jako opiekunka to 245 kor za godzine to ok 140 zł nigdy w Angli tak sie nie zarobi

~trochę myślący -

-------- NASZA OJCZYZNA -------- Ludzie Pracy znajdżcie w necie taką stronę jak w tytule i odpiszcie TUTAJ co o tym pomyśle myślicie.

~hhheeh -

Niech sami wynoszą goowna spod swoich starych ramoli !!

~jewrej -

niech napisza ile kosztuje zycie w anglii -i porownac ile mozna "zajechac" na tych 6 funtach/godz!!!

~mAREK -

Politykow tam wyslac,niech sie opiekuja...Dlaczego polacy maja sie wszedzie ponizac,za darmo ?

~Yuppie -

Pytanie do autora. O ile pensów spadnie cena butelki coli jeśli kurs funta osiągnie próg 4.5 zł?

~zażenowany -

W UK walutą jest Funt, nie Zł......

~adi -

to ile to jest-- 12 euro???może to i dużo pieniędzy,dla kogoś kto nigdy nie mieszkał za granicą.A to tyle co 5zł w Polsce-można za to przeżyć ,ale żyć nie ma za co,jeśli odliczyć podatki,zostaje jakieś 7euro