W nowym roku będzie łatwiej zmienić bank
1 stycznia 2010 r. wejdzie w życie rekomendacja Związku Banków Polskich dotycząca przenoszenia indywidualnych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Wszelkie formalności związane ze zmianą konta załatwi za klienta nowy bank, łącznie z powiadomieniem pracodawcy, urzędu skarbowego czy ZUS.
Na życzenie klienta bank, w którym następuje otwarcie nowego rachunku będzie działać jako główny punkt kontaktowy, przejmując również wszelkie kontakty z dotychczasowym bankiem na podstawie stosownego pełnomocnictwa. Samo przeniesienie nie musi oznaczać rozwiązania umowy rachunku w dotychczasowym banku. Decyzja w tym względzie należeć będzie do klienta, który złoży w nowym banku odpowiednie dyspozycje na wniosku.
Otwarcie nowego konta, ustanowienie usług płatniczych (jak polecenia zapłaty i zlecenia stałe, o ile są dostępne w danym banku) oraz przekazanie pełnomocnictwa do dotychczasowego banku powinno nastąpić w ciągu 7 dni roboczych. W celu utrzymania ciągłości płatności otrzymywanych i dokonywanych przez klienta, będzie on zobowiązany ustanowić dokładną datę, do której jego płatności mają być realizowane przez dotychczasowy bank i od której - przez nowy bank. Po zmianie obsługa konta oraz usług płatniczych przebiegać będzie zgodnie z zasadami obowiązującymi w nowym banku. W przypadku błędów popełnionych w procesie przenoszenia "ROR-u" klient nie będzie obciążany żadnymi opłatami z tego wynikającymi.
Zmiana banku nie uwolni jednak od zaciągniętych zobowiązań wobec dotychczasowego banku, np. wynikających z niespłaconych transakcji kartą płatniczą wydaną do rachunku. Możliwe będzie jednak przeniesienie salda.
Zarówno w nowym, jak i dotychczasowym banku klient winien uzyskać bezpłatnie jasne i pełne informacje dotyczące procesu przeniesienia rachunku.
Wydana bankom rekomendacja jest efektem wypracowanych przez europejskie środowisko bankowe "Wspólnych zasad dotyczących przenoszenia rachunków bankowych". Dokument ten został zaakceptowany przez Komisję Europejską w grudniu 2008 r.
autor: Tomasz Konieczny
Gazeta Podatkowa Nr 619 z dnia 2009-12-14