200 plus dla emerytów. Dodatek do emerytury dostaną pracownicy dwóch zawodów

200 plus to dodatek do emerytury, który jest nowym świadczeniem. Dodatkowe 200 zł do emerytury zaczęło być przyznawane od grudnia 2021 roku. Niestety, nie każdy emeryt może ubiegać się o 200 plus. Ustawodawca przewidział bowiem zwiększenie świadczenia emerytalnego tylko seniorom, którzy pracowali w dwóch zawodach. Kto więc może dostać 200 plus do emerytury?

200 plus do emerytury to nie lada gratka dla seniorówNiestety, nie wszyscy z nich mogą się o świadczenie ubiegać. 200 plus, zwane tak jedynie potocznie, gdyż oficjalnie program nazywa się świadczeniem ratowniczym, to świadczenie socjalne przynależne emerytom, którzy pracowali jako ratownicy górscy lub strażacy OSP. Jednak i oni muszą spełnić odpowiednie warunki.

200 plus do emerytury dla pracowników dwóch zawodów. Kto dostanie pieniądze?

200 plus do naszej emerytury możemy otrzymać tylko na wniosek. Uprzednio jednak nawet uprawnione do otrzymywania świadczenia ratowniczego grupy zawodowe muszą spełnić odpowiednie warunki. Po pierwsze organ rozpatrujący wnioski zwraca uwagę na odpowiednią wysługę lat w Ochotniczej Straży Pożarnej lub odnotowaną pracę jako ratownik górski.

Reklama

Pod względem stażu mowa o 25 latach czynnego uczestnictwa jako członek w działaniach ratowniczych w wypadku mężczyzn. Panie w tym względzie muszą wysłużyć 20 lat. Wskazane liczby dotyczą zarówno ratowników górskich jak i strażaków OSP.

Drugim z warunków stawianym zanim przyznane zostanie 200 plus to wymóg uczestnictwa w akcji ratunkowej przynajmniej raz w roku. Podkreślmy też, że przy obliczaniu czynnej pracy jako ratownik czy strażak ochotnik nie jest wymagane zachowanie ciągłości. Wysługa lat sumowana jest z całego doświadczenia wnioskodawcy.

Kiedy 200 plus? Świadczenie ratownicze dopiero dla osób po powszechnym wieku emerytalnym

świadczenie ratownicze starać się można wyłącznie po przekroczeniu wieku emerytalnego. Oznacza to, że w przypadku kobiet mowa o 60. roku życia, zaś w przypadku mężczyzn o przekroczeniu 65. urodzin. Przed osiągnięciem wieku emerytalnego 200 plus nie otrzymamy nawet, jeśli spełniliśmy warunek wysługi lat i uczestnictwa w akcjach ratowniczych.

Wniosek o 200 plus - gdzie złożyć?

Co może być zaskakujące, odpowiednim do wydawania 200 plus organem wcale nie jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby złożyć wniosek o 200 plus dodatku do emerytury, powinniśmy zwrócić się do komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. 

Najlepiej będzie, jeśli zgłosimy się do komendanta, który urzęduje w jednostce odpowiadającej naszemu miejscu zamieszkania. To właśnie on przyjmuje wnioski o wypłatę 200 plus do emerytury dla byłych strażaków ochotniczej straży pożarnej oraz ratowników górskich.

Kiedy 200 plus? Świadczenie ratownicze do 15. dnia miesiąca

Instytucją, która zajmuje się wypłatą 200 plus jest Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA. Uprawnieni do uzyskiwania świadczenia ratowniczego powinni spodziewać się wypłat dodatków do emerytury do 15. dnia każdego miesiąca. 

200 plus wypłacane jest bez względu na wysokość podstawowej emerytury. Co więcej świadczenie ratownicze przyznawane jest do końca życia osoby, która nabyła prawo do otrzymywania świadczenia.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | świadczenie | Plus | świadczenie ratownicze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »