Kryzys polityczny w Portugalii

Szef portugalskiego rządu, Jose Socrates, w środę wieczorem podał się do dymisji. O swej decyzji poinformował po spotkaniu z prezydentem Anibalem Cavaco Silvą. "Prezydent przyjął moją dymisję" - oświadczył Socrates.

Dymisja premiera jest konsekwencją decyzji parlamentu, który kilka godzin wcześniej, głosami opozycji, odrzucił program oszczędnościowy mniejszościowego rządu, przewidujący m.in. ograniczenia wydatków publicznych i podniesienie podatków.

- Dzisiejsza decyzja parlamentu, który nie poparł rządowego projektu naprawy finansów państwa, odbiera mojemu gabinetowi możliwość rozwiązywania problemów kraju. Dalsze sprawowanie władzy przez mój rząd jest bezzasadne - powiedział Jose Socrates.

W swoim wystąpieniu premier obarczył winą za kryzys polityczny wszystkie opozycyjne ugrupowanie parlamentarne. - Podczas dzisiejszej debaty w Zgromadzeniu Republiki nie chciały one negocjować z rządem i nie zaproponowały żadnej konstruktywnej propozycji przeciwdziałania trudnej sytuacji gospodarczej kraju. Ich postawa jest przejawem blokowania rządu - dodał Jose Socrates.

Reklama

Według portugalskich mediów, w przypadku przedterminowych wyborów i powołania nowego rządu, zwiększą się szanse na przyjęcie przez Portugalię pomocy od Międzynarodowego Funduszu Walutowego, której Lizbona dotychczas odmawiała.

We wtorek i środę były portugalski premier Pedro Santana Lopes oraz byli prezydenci Mario Soares i Jorge Sampaio wezwali socjalistów i socjaldemokratów do dialogu oraz próby utworzenia rządu jedności narodowej. - Portugalia nie potrzebuje przedterminowych wyborów parlamentarnych, a raczej utworzenia rządu jedności narodowej. Jej promotorem powinien być prezydent Cavaco Silva - powiedział Santana Lopes.

Cavaco Silva poinformował we wtorek, że nie zamierza mediować pomiędzy ugrupowaniami parlamentarnymi. "Prezydent nie powinien uczestniczyć w dyskusjach partyjnych" - stwierdził Cavaco Silva.

Rząd Jose Socratesa został powołany w wyniku wygranych przez socjalistów wyborów parlamentarnych we wrześniu 2009 r. Wcześniej Socrates pełnił funkcję premiera w latach 2005-2009.

Pomoc MFW

Kryzys polityczny w Portugalii grozi tym, że kraj będzie zmuszony poprosić o zagraniczną pomoc finansową - ostrzegł już w poniedziałek portugalski minister finansów Fernando Teixeira dos Santos.

Ostrzegł, że ewentualny kryzys polityczny może "zaciążyć na zdolnościach finansowania" kraju i zmusić go do skorzystania z pomocy zagranicznej.

Przywódca opozycyjnej centroprawicy Pedro Passos Coelho odrzucił w poniedziałek ostatecznie możliwość negocjowania z mniejszościowym socjalistycznym rządem w sprawie przyjęcia nowego programu oszczędnościowego, wymaganego przez Unię Europejską.

Nowy program oszczędnościowy, chwalony przez Komisję Europejską i Europejski Bank Centralny, przewiduje redukcję deficytu do 4,6 proc. PKB w 2011 roku i do 3 proc. w 2012 roku.

Parlamentarna debata na temat programu ma odbyć się w środę. Od rana w poniedziałek premier Jose Socrates prowadzi konsultacje w tej sprawie.

Dane makro

Rząd Portugalii spodziewa się, że gospodarka tego kraju w 2011 r. skurczy się, bo spadają inwestycje i konieczne jest cięcie wydatków, aby zmniejszyć deficyt budżetowy.

Produkt Krajowy Brutto Portugalii spadnie w tym roku o 0,9 proc., po wzroście w 2010 r. o 1,4 proc. - wynika z programu stabilizacji i wzrostu opublikowanego przez rząd.

W 2012 r. portugalski PKB na wzrosnąć o 0,3 proc., w 2013 o 0,7 proc., a w 2014 o 1,3 proc. - wynika z prognoz rządu.

W tym roku dług publiczny w Portugalii wzrośnie prawdopodobnie do 87,9 proc. PKB, a w przyszłym roku do 88,1 proc. PKB z 82,4 proc. w 2010. Portugalia zamierza w tym roku wyemitować obligacje o wartości 20 mld euro, aby finansować budżet i pokryć koszty przypadającego do wykupu zadłużenia. Bank centralny Portugalii szacował w styczniu spadek tegorocznego PKB na 1,3 proc.

Pobierz za darmo: program PIT 2010

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: kryzys polityczny | kryzys | polityczny | Portugalia | Jose Socrates | strefa euro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »