Wielkie odmrażanie polskiej gospodarki

Prosta instrukcja obsługi basenów, siłowni i solariów

Cztery osoby na jednym torze w basenie, samotna kąpiel w jacuzzi a także częsta dezynfekcja maszyn do ćwiczeń i kabin do opalania - to niektóre wytyczne Ministerstwa Rozwoju dotyczące korzystania z basenów, siłowni i solariów. Obiekty te zostaną otwarte 6 czerwca.

Cztery osoby na jednym torze w basenie, samotna kąpiel w jacuzzi a także częsta dezynfekcja maszyn do ćwiczeń i kabin do opalania - to niektóre wytyczne Ministerstwa Rozwoju dotyczące korzystania z basenów, siłowni i solariów. Obiekty te zostaną otwarte 6 czerwca.

Instrukcje korzystania z obiektów w czasie pandemii mają cechy wspólne: przy wejściu do obiektów powinna wisieć informacja o maksymalnej liczbie użytkowników. Przy recepcji może znajdować się jedna osoba i w obiektach nie wolno używać suszarek nadmuchowych do rąk. Dozowniki z płynem do dezynfekcji powinny być dostępne przy wejściu, recepcji, wyjściu z toalet i przy natryskach. W wypadku siłowni, przy każdej sali do ćwiczeń, w zasięgu wzroku trenujących, a basenu - również przy wejściu na pływalnię. Usta i nos muszą być osłonięte przed i po wyjściu z basenu i solarium. 

Reklama

Na basenach liczba osób korzystających z całego obiektu nie może przekraczać połowy maksymalnego obciążenia i nie może być większa niż 150 osób. Użytkownicy muszą przestrzegać ścisłego rozdziału strefy obutej i bosej. Przed wejściem do hali basenowej najpierw trzeba wziąć prysznic a przed wejściem do wody opłukać stopy w brodziku. Z jednego toru mogą korzystać najwyżej 4 osoby jednocześnie. Podczas pływania należy utrzymać co najmniej 2 metrową odległość od innych. Taka sama odległość obowiązuje w szatni, przebieralni, toaletach, natryskach i brodzikach.  

Podczas zajęć grupowych w basenach, takich jak aerobik i nauka pływania, należy ograniczyć liczebność grup i zachować wymaganą odległość między ćwiczącymi. Jeśli nie jest to możliwe, należy rozważyć rezygnację z organizacji tych zajęć.  

Z jacuzzi można korzystać pojedynczo lub w kilka osób, o ile są one wspólnie zamieszkującymi. Z sauny zaś mogą korzystać 2 osoby równocześnie. Nie można wchodzić do nich w obuwiu ani w szlafrokach kąpielowych tylko w ręcznikach.  

W siłowniach i klubach fitness na jedną osobę musi przypadać 10 m kw. Sprzęty do ćwiczeń powinno oddzielać półtora metra, a jeśli to nie jest możliwe, należy wykluczyć niektóre urządzenia z użytku. Pomieszczenia powinny być - w miarę możliwości - stale wietrzone. W ciągu dnia należy ustalić przerwę techniczną na dezynfekcję i wentylację siłowni.  

Po zakończonym ćwiczeniu każde urządzenie używane przez klienta musi być zdezynfekowane. Szafki na ubrania należy dezynfekować przed i po korzystaniu przez klienta, a  toalety co dwie godziny. Może w nich przebywać o połowę mniej osób niż jest kabin.  

Osoby z grup wysokiego ryzyka - w wieku powyżej 60 lat, cierpiące na choroby przewlekłe, w tym otyłość - powinny zostać poinformowane o rozważeniu decyzji o korzystaniu z siłowni w godzinach najmniej popularnych, bez obecności innych osób, albo zaniechaniu korzystania do czasu ustania zagrożenia epidemicznego.  

W solariach może przebywać tylu klientów, ile jest kabin. Po wykonaniu usługi kabiny będą dezynfekowane, podobnie jak okulary do opalania oraz powierzchnie, które mogły zostać dotknięte. Co najmniej 2 razy na zmianę będzie myty cały salon. Ministerstwo Rozwoju rekomenduje, aby podczas pobytu w solarium nie używać telefonów komórkowych, z wyłączeniem dokonywania płatności. 

RAMOWY PLAN ODMRAŻANIA GOSPODARKI

I etap

W niedziele, 3 maja, zakończył się pierwszy etap odmrażania. Pozwolono w nim na wchodzenie do lasów i parków a w sklepach na przebywanie więcej niż wcześniej osób. Można też odwiedzać cmentarze, a do udziału w uroczystościach pogrzebowych dopuszczono 50, a nie jak przedtem - pięć osób. W weekendy zniesiono godziny dla seniorów a starszym dzieciom, od 13. roku życia, pozwolono na samodzielne poruszanie się po ulicach.  

II etap

Od poniedziałku, 4 maja do niedzieli 17 maja trwał II etap. Zgodnie z zapowiedziami rządu, zostały otwarte hotele (na razie co 10., straty miliard zł miesięcznie), hostele, schroniska i miejsca noclegowe. Można wybrać się do muzeum i galerii (otwartych jest coraz więcej, ale wciąż nie wszystkie), wypożyczyć książkę w bibliotece, zrobić zakupy w sklepie budowlanym i meblarskim. Pracę rozpoczęły także galerie handlowe, mimo że miały ruszyć dopiero w III etapie. (ponad dwa tygodnie od otwarcia centra handlowe świecą pustkami). 

Potrzebujący pomocy mogą liczyć na rehabilitację, a od 6 maja - pracujący rodzice na pozostawienie dziecka w żłobku i przedszkolu. Zgodnie z wcześniejszymi sugestiami, od 4 maja ruszyły też wypożyczalnie rowerów miejskich.  

III etap

Od poniedziałku (18 maja) do piątku 29 maja trwać będzie III etap odmrażania. Pracę wznowiły wyczekiwane przez wielu salony fryzjerskie i kosmetyczne. Można pójść do baru, restauracji i kawiarni, usiąść w środku lokalu albo w ogródku - wszystko to zachowując wyjątkowe środki bezpieczeństwa.

Została wznowiona działalność kin plenerowych, ruszyły prace na planach filmowych, próby w teatrach, nagrania fonograficzne i audiowizualne. Na uczelniach można prowadzić zajęcia dydaktyczne dla studentów ostatniego roku i indywidualne - na uczelniach artystycznych. Wróciły też zajęcia kształcenia doktorantów i zajęć organizowane np. w laboratoriach i centrach symulacji medycznej.

Został zwiększony limit osób w miejscach kultu religijnego (1 osoba/10m2). Dzieci poniżej 13. roku życia mogą wychodzić z domu bez opiekuna. 

Od poniedziałku zostały otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie (max. 22 osoby i 4 trenerów) i wolno uprawiać sport na otwartej przestrzeni, (max. 14 osób i 2 trenerów). W obiektach zamkniętych, w zależności od powierzchni, może ćwiczyć od 12 do 32 osób.

Od 25 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć dydaktyczno-opiekuńczych w klasach 1-3 szkół podstawowych. 

 IV etap

Od 30 maja obowiązuje czwarty i ostatni etap odmrażania gospodarki. O ile będzie możliwy 2-metrowy dystans między osobami, na ulicy nie trzeba będzie nosić maseczek. Będą one obowiązywały w środkach transportu, kościołach, sklepach i urzędach. W maseczkach trzeba będzie odwiedzać kina, teatry, salonu masażu, tatuażu i kluby fitness. 

Wolno będzie organizować wesela i uroczystości rodzinne do 150 osób. Tyle samo będą mogły mieć zgromadzenia publiczne.  

Od 6 czerwca czynne będą baseny, sauny, siłownie, salony masażu, tatuażu i parki rozrywki.  

Wciąż pozostają zamknięte place zabaw.

ew 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koronawirus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »