Decyzja EBC umocni złotego?

Notowania na rynku walutowym powinny być stabilne, przynajmniej do czasu posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, które odbędzie się w czwartek. Decyzja EBC może wpłynąć na umocnienie polskiej waluty.

- Widać, że rynek znajduje się w fazie oczekiwania na czwartek, gdy odbędzie się posiedzenie EBC. Nie spodziewam się, aby do tego czasu poziomy złotego uległy wahaniom. Należy przyjąć, że do czwartku złoty będzie poruszał się w przedziale 4,13-4,15 za euro. Nie widać czynników, które mogłyby złotego wybić z tego przedziału - powiedział PAP diler walutowy z BPH Marek Cherubin.

W jego ocenie, spotkanie bankierów z EBC może przyczynić się do umocnienia złotego w następnych dniach.

- Częściowo obniżka stóp jest już w cenach polskiej waluty, ale wydaje się, że jest jeszcze przestrzeń na umocnienie złotego po informacji o obniżce. Aprecjacja nastąpi także w przypadku, gdy EBC zdecyduje się na uruchomienie programu QE. Można więc oczekiwać, że od czwartku złoty zacznie zyskiwać na wartości - powiedział Cherubin.

Reklama

Dodał, że wtorkowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie odbije się na notowaniach na rynku walutowym. - Rada jest raczej przewidywalna. Nie spodziewam się żadnych niespodziewanych decyzji czy komentarzy - powiedział.

Cherubin wskazał, że poniedziałkowa sesja przebiegała dość spokojnie, bez wyraźnych ruchów. - Rynek jest stabilny; poruszamy się cały dzień wokół poziomu 4,14/EUR. Brakuje czynników, które mogłyby ruszyć rynkiem. Takim bodźcem nie była publikacja wskaźnika PMI - powiedział.

Wskaźnik PMI dla Polski w maju 2014 roku spadł do 50,8 pkt z 52,0 pkt w kwietniu - podał HSBC w poniedziałkowym komunikacie, omawiającym wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Markit. Był to trzeci z rzędu miesiąc spadku PMI.

W ocenie Henryka Sułka z Raiffeisen-Polbanku, w najbliższych dniach krajowy rynek długu podatny będzie na wyraźne wahania rentowności.

- Jutro swój pogląd na obecną sytuację przedstawi Rada Polityki Pieniężnej. Dla rynków szczególnie interesujący będzie komunikat po posiedzeniu. Ponadto w czwartek resort finansów uplasuje na rynku kolejną transzę obligacji długoterminowych. Na rynkach globalnych uwagę zwraca oczywiście posiedzenie EBC. Te wszystkie czynniki sprawiają, że należy oczekiwać dużej zmienności na rynku obligacji. Możliwe są ruchy zarówno w górę, jak i w dół - powiedział PAP Sułek.

- W związku z tym inwestorzy obecnie ograniczają swoją ekspozycję i tendencja ta może być kontynuowana w najbliższym czasie - dodał.

Ministerstwo Finansów zaoferuje 5 czerwca obligacje DS0725 / WS0428 / WZ0124 za 3,0-5,0 mld zł - podał resort finansów w piątkowym komunikacie dotyczącym podaży SPW w czerwcu 2014 r.

- Rynek otworzył się dziś dość mocno, byliśmy wyżej w cenach o 3-5 pb, głównie na papierach 5- i 10-letnich. W trakcie sesji na rynku pojawiało się coraz więcej sprzedających i to oni zdominowali rynek w drugiej części dnia. W związku z tym ceny zaczęły spadać, poziomy powróciły w okolice tych, które widzieliśmy na otwarciu sesji - dodał.

         poniedz.  poniedz.  piątek
            15.55      9.20   15.55
                                  
EUR/PLN    4,1444    4,1406  4,1380
USD/PLN    3,0448    3,0405  3,0387
EUR/USD    1,3612    1,3618  1,3617
                                  
OK0716       2,75      2,75    2,78
PS0718       3,12      3,13    3,16
DS1023       3,66      3,66    3,68
PAP
Dowiedz się więcej na temat: złoty | waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »