Draghi będzie chciał ciąć

Inwestorzy czeka ją wystąpienie Mario Draghi, szefa Europejskiego Banku Centralnego, który coś będzie musiał w końcu powiedzieć o QE, czyli programie skupu obligacji. EBC nie mówiło ostatnio w tej sprawie jednym głosem: Ewald Nowotny raz narzekał na QE, potem go chwalił, podobnie jak Christian Noyer. Draghi będzie chciał uciąć spekulacje na ten temat.

Inwestorzy czeka ją wystąpienie Mario Draghi, szefa Europejskiego Banku Centralnego, który coś będzie musiał w końcu powiedzieć o QE, czyli programie skupu obligacji. EBC nie mówiło ostatnio w tej sprawie jednym głosem: Ewald Nowotny raz narzekał na QE, potem go chwalił, podobnie jak Christian Noyer. Draghi będzie chciał uciąć spekulacje na ten temat.

Dzień na który z niecierpliwością wyczekują inwestorzy. Europejski Bank Centralny staję przed decyzją w sprawie poziomu stóp procentowych, jednak w tym przypadku mało kto spodziewa się jakichkolwiek zmian i uwaga uczestników rynku skupia się na potencjalnych zmianach w programie luzowania ilościowego QE, który jest prowadzony w strefie euro od marca tego roku.

Często mówi się o jego niskiej skuteczności, znajdując potwierdzenie w danych makroekonomicznych, które wskazują na to, że planowana odbudowa gospodarcza w Eurolandzie przebiega w bardzo powolnym tempie, znaczniej poniżej oczekiwań polityków i przedstawicieli banku centralnego. Tak naprawdę wszystkie ostatnie publikacje makroekonomiczne ze strefy euro wskazują na pogorszenie się sytuacji gospodarczej - czy mówimy o inflacji CPI, czy o indeksach PMI, czy w końcu o sprzedaży detalicznej. Dodatkowo relatywnie wysoki kurs euro negatywnie wpływa na wyniki eksportowe największych europejskich gospodarek, co wielokrotnie podkreślali przedstawiciele EBC.

Reklama

Czy możemy więc spodziewać się zmian w programie QE już dzisiaj? Jedynie 2% ankietowanych przez agencję Bloomberg ekonomistów oczekuję zmian w programie luzowania ilościowego podczas dzisiejszej konferencji, jednak szanse znacznie zwiększają się gdy spojrzymy w przyszłość. Prawdopodobieństwo zmian na grudzień to już 50%, a z każdym kolejnym miesiącem szanse wzrastają. Możemy zatem powiedzieć, że rozszerzenie programu QE w strefie euro jest kwestią czasu i na to też wskazują kontrakty FRA na przyszłą rynkową stopę procentową, które również sugerują jej spadek w przeciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Na rynku walutowym zmienność pozostaje niska w związku z dzisiejszym wydarzeniem. Jedynie dolar nowozelandzki odstaje od reszty walut, wyraźnie aprecjonując na szerokim rynku. Wzrosty nie wynikają jednak z przesłanek fundamentalnych, jako że żadne istotne informacje na temat nowozelandzkiej gospodarki podczas dzisiejszej sesji azjatyckiej nie zostały opublikowane. Najsłabiej w stosunku do dolara amerykańskiego zachowuje się euro, jednak strata w wysokości 0,23% nadal jest nie jest wysoka i inwestorzy czekają na konferencję prezesa EBC Mario Draghiego, która odbędzie się o godzinie 14:30. W ostatnim czasie jesteśmy świadkami słabości polskiego złotego na szerokim rynku, który wyraźnie traci w związku ze zbliżającymi się wyborami do parlamentu, które odbędą się już w ten weekend. Kurs EURPLN przekroczył już poziom 4,28, a USDPLN zbliża się do 3,80.

Po wczorajszym tąpnięciu na giełdzie w Szanghaju, podczas którego indeks Shanghai Composite spadł o ponad 3%, zaliczając największą jednodniową stratę od ponad miesiąca, dzisiejsza sesja przebiegała w znacznie lepszych nastrojach. Inwestorzy odrabiali wczorajsze spadki i dzisiaj Shanghai Composite kończy notowania z wynikiem +1,45%. Na europejskich giełdach kolejny dzień z rzędu dominują kupujący - niemiecki indeks DAX w pierwszej godzinie notowań wzrasta o 0,16%, podobnie jak włoski FTSE MIB. Jednak w tym przypadku do rozstrzygnięć może dojść o godzinie 14:30, gdy dowiemy się czy EBC zdecydował się na dokonanie zmian w programie luzowania ilościowego. Nasz rodzimy indeks WIG20 rozpoczyna notowania od delikatnych spadków w wysokości 0,1%, jednak cały czas utrzymuje się powyżej poziomu 2100 punktów.

Robert Pietrzak

Młodszy Analityk Rynków Finansowych

HFT Brokers

Dom Maklerski S.A.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: chciał
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »