8 wskaźników, dzięki którym przewidzisz kursy walut

Kursy walut bywają kapryśne - przekonały się o tym niedawno osoby, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich. Okazuje się jednak, że istnieją wskaźniki, za pomocą których można w pewnym stopniu przewidzieć wahanie kursu. Na co zatem trzeba zwracać uwagę?

Przewidywanie kursów walut nie jest, jak się wielu mogłoby pomyśleć, czarną magią. Jest to proces oparty na tzw. analizie fundamentalnej. Polega ona na prognozowaniu w oparciu o wskaźniki makroekonomiczne, które z kolei określają trend i tempo rozwoju gospodarki danego kraju.

Zwracaj uwagę na PKB

Produkt Krajowy Brutto to tak naprawdę całkowity dochód, jaki został wytworzony na obszarze danego kraju. Pod uwagę brani są jednak nie tylko obywatele danego państwa, ale również pracujący na jego terenie obcokrajowcy. Często popełnianym błędem jest opinia, że pieniądze zarobione przez pracujących za granicą Polaków wliczają się do PKB Polski. Nie jest to prawdą.

Reklama

W jaki sposób PKB wpływa na kursy walut? Sprawa jest prosta - chodzi o ogólnie przyjętą zależność, w której wzrost PKB automatycznie powoduje wzrost waluty krajowej. Z kolei wzrost kursu waluty w efekcie może spowodować obniżenie PKB. Jak to możliwe? Winna jest aprecjacja, czyli zbyt duży wzrost waluty, który może doprowadzić do podniesienia kosztów eksportu i spadku lub spowolnienia wzrostu PKB.

Bezrobocie a kursy walut?

Na wzmocnienie kursu waluty ma również wpływ wskaźnik bezrobocia. Tutaj zależność jest prosta - spadek bezrobocia automatycznie powoduje wzmocnienie danej waluty. Jednak trzeba pamiętać, że podobnie, jak w przypadku PKB sytuacja może się diametralnie zmienić i wysoki kurs waluty może doprowadzić do wzrostu bezrobocia w przemyśle. Sytuacja taka spowodowana jest dwoma czynnikami. Po pierwsze: towary przestają być konkurencyjne pod względem cen. Po drugie: automatycznie następuje zmniejszenie cen produktów zagranicznych w danym kraju.

Oglądaj wiadomości...

... ponieważ dzięki temu możesz wywnioskować wiele na temat stabilności politycznej danego kraju. To właśnie ona jest kolejnym, pomocnym przy określaniu kursów walut, wskaźnikiem. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. - Chodzi o zaufanie, jakim uczestnicy rynku walutowego darzą rząd danego kraju. To ono może przecież stabilizować kurs walut, a dany kraj jest postrzegany jako wiarygodny partner gospodarczy - mówi Adrian Czaja z serwisu kantory-plus.pl. Należy wiedzieć, że pod uwagę brana jest sytuacja wewnętrzna (np. nastroje społeczne, partia panująca), jak i posunięcia danego państwa na arenie międzynarodowej.

Bank centralny

O sile polityki banku centralnego przekonali się jakiś czas temu tzw. frankowicze. To przecież ta instytucja uwolniła kurs franka i doprowadziła do wzrostu rat kredytów. Polskim bankiem centralnym jest NBP. Warto wiedzieć, że instytucja ta ma szereg uprawnień, nie tylko emituje banknoty, ale również odpowiada za politykę monetarną - i współpracuje z rządem w zakresie powadzenia polityki związanej z kursami walut - dodaje Adrian Czaja.

Obserwujmy rynek

Wiele osób z pewnością zastanawia się, co tak naprawdę jest najważniejszym czynnikiem, wpływającym na kurs walut. Okazuje się, że są nim inwestycje - zarówno te portfelowe, jak bezpośrednie. - W przewidywaniu kursu danej waluty z pewnością pomoże nam wiedza na temat planowanych prywatyzacji i emisji np. Obligacji Skarbu Państwa. To przecież te działania informują, że na danym rynku coś się dzieje, a to z kolei ma wpływ na cenę waluty danego państwa - dodaje Czaja.

Dlaczego stopy procentowe są tak ważne?

Rynek walutowy ocenia się również na podstawie stóp procentowych. Szczególnie ważna jest tzw. realna stopa procentowa. Oblicza się ją na podstawie nominalnych stóp procentowych, od których odejmuje się wskaźnik inflacji danego państwa. Stopy procentowe są silnie związane z walutami - ich podniesienie może doprowadzić do wzrostu wartości waluty. Wraz z podniesieniem/obniżeniem stóp wzrasta lub maleje bowiem atrakcyjność dla kapitału zagranicznego.

Co to jest bilans płatniczy?

Mówiąc najprościej, bilansem płatniczym nazywamy swego rodzaju zestawienie między gospodarką krajową a zagranicą w danym okresie. Bilans ten rejestruje dewizy dopływające do danej gospodarki, jak również te odpływające z niej (wszelkiego rodzaju wydatki dewizowe) oraz dewizy, które osiadają w danym kraju. Dla walut kluczowy jest tzw. bilans handlowy, który dotyczy importu oraz eksportu.

Zapasy równie ważne

Chodzi oczywiście o poziom rezerw walutowych. Co to takiego? To zagraniczne waluty, które są zdeponowane w banku centralnym. Mówiąc inaczej, to należące do banku centralnego aktywa, w obcych walutach. Dla banków centralnych rezerwy walutowe są swego rodzaju wentylem bezpieczeństwa - warto wiedzieć, że bank może wzmocnić swoją walutę poprzez sprzedaż rezerw.

Przewidywanie kursów walut musi być poparte dogłębną analizą czynników, które wpływają na nie. Wzięcie ich pod uwagę jest ważne szczególnie dla osób, które inwestują w waluty lub też prowadzą opierający się o nie biznes.

Dowiedz się więcej na temat: kursy walut | kredyty we frankach | okazuje się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »