Bank Kanady obniża stopy procentowe

Bank Kanady o godzinie 16:00 zdecydował się na obniżenie poziomu stóp procentowych. Nie jest to decyzja całkowicie zaskakująca, jako że część uczestników rynku oraz ankietowanych ekonomistów spodziewało się takiego obrotu spraw.

Bank Kanady o godzinie 16:00 zdecydował się na obniżenie poziomu stóp procentowych. Nie jest to decyzja całkowicie zaskakująca, jako że część uczestników rynku oraz ankietowanych ekonomistów spodziewało się takiego obrotu spraw.

Mimo tego, obniżka o 25 punktów bazowych z poziomu 0,75% do 0,5% spowodowała falę wyprzedaży kanadyjskiej waluty na szerokim rynku. Wraz z decyzją zostały również przedstawione najnowsze prognozy makroekonomiczne sporządzone przez Bank Kanady. Wzrost gospodarczy w 2015 roku ma wynieść 1,1%, co oznacza znaczną redukcję poprzednich prognoz, które wynosiły 1,9%. Perspektywy inflacyjne na ten rok również zostały zrewidowane w dół z poziomu 1,7% do 1,5%.

W trakcie dzisiejszego dnia poznaliśmy treść przemówienia przewodniczącej Rezerwy Federalnej Janet Yellen, która przedstawiła najnowszy punkt widzenia na perspektywy dla amerykańskiej gospodarki. Według niej zbliżamy się do pierwszej podwyżki stóp procentowych, dla której ten rok to odpowiedni termin. Dodała również, że to tempo zacieśniania polityki pieniężnej jest czynnikiem bardziej istotnym od samego terminu pierwszej podwyżki. Przewodnicząca Yellen stwierdziła również, że niski poziom globalnego wzrostu gospodarczego oraz silny dolar należą do czynników negatywnie wpływających na konkurencyjność amerykańskiego eksportu.

Reklama

Informacja o możliwej podwyżce w tym roku pomogła notowaniom dolara amerykańskiego na szerokim rynku, który należy dzisiaj do grupy najsilniejszych walut. Indeks dolara zyskuje obecnie około 0,3%, natomiast para EURUSD traci prawie 0,4%.

Tradycyjnie już w ciągu dnia nie mogło zabraknąć nowych informacji w sprawie Grecji. Dzisiaj w greckim parlamencie ma się odbyć głosowanie w sprawie przyjęcia planu reform proponowanych przez europejskie instytucje, które są warunkiem otrzymania kolejnego programu pomocowego wartego około 85 miliardów euro. Pojawiły się informacje jakoby 107 z 201 członków komitetu centralnego partii Syriza miało opowiedzieć się przeciwko przyjęciu reform, jednak należy mieć na uwadze, że około 15 z nich to posłowie, którzy będą brać udział w głosowaniu. Ten fakt pokazuje jednak, że wynik dzisiejszego głosowania w parlamencie nie jest wcale sprawą oczywistą i w tej sprawie może jeszcze dojść do nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Robert Pietrzak

Młodszy Analityk Rynków Finansowych

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: Bank Kanady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »