Cofnięcie na funcie

Wtorek przebiegał pod hasłem korekty na rynku funta. Wprawdzie przemawiający w parlamencie szef Bank Anglii nie powiedział nic nowego nt. ryzyk związanych z Brexitem (temu było poświęcone jego wystąpienie), to jednak dał do zrozumienia, że ryzyka związane z tym scenariuszem są spore i nie zawsze można je wszystkie zdiagnozować.

Wtorek przebiegał pod hasłem korekty na rynku funta. Wprawdzie przemawiający w parlamencie szef Bank Anglii nie powiedział nic nowego nt. ryzyk związanych z Brexitem (temu było poświęcone jego wystąpienie), to jednak dał do zrozumienia, że ryzyka związane z tym scenariuszem są spore i nie zawsze można je wszystkie zdiagnozować.

Niemniej rynek na sam fakt dyskusji nt. czerwcowego referendum reaguje nerwowo, zwłaszcza, jeżeli jest prowadzona na najwyższym szczeblu. To zbytnio nie dziwi, biorąc pod uwagę, że gospodarczy, polityczny i rynkowy wymiar tego wydarzenia jest zupełnie nieporównywalny z tym, co widzieliśmy w ostatnich latach. Biorąc pod uwagę fakt, że funt w zeszłym tygodniu odbijał, to dzisiaj rynek znalazł dobry pretekst do korekty. Patrząc w kalendarz - mógł to być też "wybieg" przed jutrzejszymi danymi nt. styczniowej produkcji przemysłowej, chociaż ta według oczekiwań może wypaść nieźle, jak na ostatnie czasy (0,5 proc. m/m i 0,1 proc. r/r). Dane poznamy o godz. 10:30.

Reklama

Jeżeli spojrzymy na wykres koszyka handlowego funta, to widać, że dzisiejsza korekta nie jest zupełnie przypadkowa. Po prostu mieliśmy cofniecie z poważnego rejonu oporu, jakim jest strefa 86,30-86,50 pkt., która została złamana w lutym. Jej pierwszy test wypadł negatywnie, co nie powinno aż tak dziwić, biorąc pod uwagę siłę trendu spadkowego z ostatnich tygodni. Nie wykluczone jednak, że popyt na jednym podejściu nie przestanie.

Prym w spadkach funta wiedzie dzisiaj GBP/JPY, co szczególnie nie dziwi biorąc pod uwagę ostatnie sugestie przedstawicieli Banku Japonii, że marcowe posiedzenie nie przyniesie kolejnego cięcia stóp, a także gorsze nastroje na rynkach po kiepskich danych z Chin (to wszystko rzutuje na jena).

Wykres GBP/JPY pokazuje, że rynek może ponownie szukać dna w obszarze ostatnich dołków przy 154,69-156,14, chociaż ujęcie tygodniowe wskazuje, że po fali spadków próbujemy znaleźć przysłowiowy punkt równowagi.

Na przeciwległym biegunie jest dzisiaj GBP/CAD, który nieznacznie zyskuje. To wynik słabości CAD, który zaczyna wyraźniej korygować wcześniejsze wyraźne umocnienie. Wpływ mają pojawiające się obawy, co do trwałości ostatniego ożywienia na rynku ropy, ale i też chęć realizacji zysków przed jutrzejszym posiedzeniem Banku Kanady - chociaż teoretycznie po tym, jak rząd ogłosił program wydatków infrastrukturalnych, to dyskusja na temat ewentualnego cięcia stóp w najbliższych miesiącach wydaje się być mało realna, co zostanie też zawarte w jutrzejszym komunikacie BOC.

Na wykresie GBP/CAD widać, że rynek znalazł wsparcie na bazie dawnych szczytów z wiosny 2014 r., a odbicie zostało potwierdzone też przez wskaźniki. Aby jednak móc mówić o kontynuacji ruchu w górę, konieczne będzie złamanie szczytu z 4 marca przy 1,9076.

Marek Rogalski

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulamin doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajduje się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

DM BOŚ S.A.
Dowiedz się więcej na temat: waluty | funt brytyjski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »