Dolar coraz mocniejszy

Opublikowane do tej pory dane nie szkodzą dolarowi - szacunki ADP wskazały na wzrost etatów w sektorze prywatnym o 182 tys. w październiku (szacowano 180 tys., ale dane za wrzesień zrewidowano do 190 tys. z 200 tys.), a deficyt handlowy USA zmalał we wrześniu do 40,81 mld USD (prognozowano -41,1 mld USD). O godz. 16:00 poznaliśmy kluczowy odczyt ISM dla usług, który nieoczekiwanie skoczył w październiku aż do 59,1 pkt. z 56,9 pkt. we wrześniu (oczekiwano nieznacznego spadku do 56,9 pkt.). Co ważniejsze w górę poszły wszystkie jego składowe - w tym subindeks zatrudnienia (do 59,2 pkt.). To zmniejsza ryzyko gorszych danych Departamentu Pracy, które poznamy w piątek.

Opublikowane do tej pory dane nie szkodzą dolarowi - szacunki ADP wskazały na wzrost etatów w sektorze prywatnym o 182 tys. w październiku (szacowano 180 tys., ale dane za wrzesień zrewidowano do 190 tys. z 200 tys.), a deficyt handlowy USA zmalał we wrześniu do 40,81 mld USD (prognozowano -41,1 mld USD).  O godz. 16:00 poznaliśmy kluczowy odczyt ISM dla usług, który nieoczekiwanie skoczył w październiku aż do 59,1 pkt. z 56,9 pkt. we wrześniu  (oczekiwano nieznacznego spadku do 56,9 pkt.). Co ważniejsze w górę poszły wszystkie jego składowe - w tym subindeks zatrudnienia  (do 59,2 pkt.). To zmniejsza ryzyko gorszych danych Departamentu Pracy, które poznamy w piątek.

Amerykańska waluta najbardziej zyskuje dzisiaj do NZD ( o powodach tego ruchu dzisiaj już pisaliśmy), ale i też korony norweskiej (niezależnie od wczorajszego wzrostu cen ropy rynek nieco obawia się jutrzejszego komunikatu Norges Banku - ryzyko, że wskaże on większe prawdopodobieństwo cięcia stóp w grudniu), korony szwedzkiej (ostatnie wypowiedzi członków Riksbanku wskazywały, że nie będą oni skłonni tolerować mocniejszej korony), a także euro.

Przy czym w ostatnim wypadku o ile większość wskazuje na wczorajsze słowa Mario Draghiego, o tyle my zwracamy uwagę, że nie wniosły one nic nowego do oczekiwań związanych z ewentualnymi posunięciami 3 grudnia. Niemniej motywem do spadków może być coraz powszechniejsze wykorzystywanie euro jako waluty finansującej operacje carry-trade, a ostatnie informacje z giełd nie były złe (dzisiaj mieliśmy spore zwyżki w Chinach po publikacji informacji o możliwym połączeniu rynków w Hongkongu i Shenzen).

Reklama

Technicznie na EUR/USD po złamaniu dołka z 28 października przy 1,0896 spadki przyspieszyły. Oznaczenia Elliota sugerują, że jesteśmy w fali 5 struktury spadkowej od połowy października. Może ona doprowadzić do testowania okolic 1,0808 (minimum z 20 lipca). Z kolei w okolicach 1,0835 wypada 161,8 proc. wydłużenia fali b (odbicia z okresu wrzesień - październik b.r.).

Marek Rogalski

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulamin doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajduje się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

DM BOŚ S.A.
Dowiedz się więcej na temat: waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »