Greckie "NIE" negatywne dla złotego

Analitycy Credit Agricole Bank Polska w tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem dla kształtowania się kursu złotego będzie rozwój sytuacji w Grecji. Zgodnie z ostatecznymi wynikami referendum Grecy opowiedzieli się za odrzuceniem warunków pomocy finansowej zaproponowanych przez wierzycieli.

Analitycy Credit Agricole Bank Polska  w tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem dla kształtowania się kursu złotego będzie rozwój sytuacji w Grecji. Zgodnie z ostatecznymi wynikami referendum Grecy opowiedzieli się za odrzuceniem warunków pomocy finansowej zaproponowanych przez wierzycieli.

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,1897 (osłabienie złotego o 0,4%). W poniedziałek na otwarciu doszło do silnego osłabienia złotego względem euro (o ok. 0,8%. wobec poziomu piątkowego zamknięcia) w reakcji na podjętą w weekend decyzję greckiego parlamentu o przeprowadzeniu referendum na temat przyjęcia warunków pomocy finansowej zaproponowanych przez wierzycieli.

W dalszej części tygodnia kurs złotego ustabilizował się na poniedziałkowym poziomie i był kształtowany przede wszystkim przez nastroje inwestorów dotyczące sytuacji w Grecji. W środę do przejściowej aprecjacji złotego przyczynił się lepszy od konsensusu rynkowego odczyt indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa przemysłowego, a w czwartek miało miejsce jego chwilowe umocnienie w reakcji na nieznacznie słabsze od oczekiwań dane nt. zatrudnienia poza rolnictwem w USA oraz rewizję w dół odczytu za poprzedni miesiąc.

Reklama

Oczekujemy, że w tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem dla kształtowania się kursu złotego będzie rozwój sytuacji w Grecji. Zgodnie z ostatecznymi wynikami referendum Grecy opowiedzieli się za odrzuceniem warunków pomocy finansowej zaproponowanych przez wierzycieli.

W konsekwencji oczekujemy wzrostu awersji do ryzyka i osłabienia złotego. Istotna dla kursu złotego może być również środowa publikacja Minutes z czerwcowego posiedzenia FOMC. Mimo, że najprawdopodobniej nie znajdą się w nich nowe, istotne informacje nt. perspektyw polityki monetarnej FED ich publikacja może oddziaływać w kierunku podwyższonej zmienności na rynkach. Konferencja po posiedzeniu RPP będzie naszym zdaniem neutralna dla kursu złotego.

W ubiegłym tygodniu rentowności polskich benchmarkowych obligacji 2-letnich spadły do poziomu 1,934 (spadek o 5pb), obligacji 5-letnich do poziomu 2,651 (spadek o 8pb), a obligacji 10-letnich do poziomu 3,211 (spadek o 4pb).

W poniedziałek na otwarciu rentowności polskich obligacji były wyraźnie wyższe niż na piątkowym zamknięciu w reakcji na podjętą w weekend decyzję greckiego parlamentu o przeprowadzeniu referendum na temat przyjęcia warunków pomocy finansowej zaproponowanych przez wierzycieli. W dalszej części tygodnia doszło jednak do odwrócenia trendu i wzrostu cen polskiego długu, co związane było ze spadkiem awersji do ryzyka i wyższym popytem na polskie obligacje.

Lekka poprawa nastrojów na rynku znalazła odzwierciedlenie w spadku spreadu pomiędzy rentownościami polskich i niemieckich obligacji.

W tym tygodniu w centrum uwagi polskiego rynku długu pozostanie sytuacja w Grecji. Zgodnie z ostatecznymi wynikami referendum Grecy opowiedzieli się za odrzuceniem warunków pomocy finansowej zaproponowanych przez wierzycieli (patrz powyżej).

Oznacza to w naszej ocenie wzrost awersji do ryzyka, a w konsekwencji spadek cen polskich obligacji.

Czynnikiem oddziałującym w kierunku podwyższonej zmienności na polskim rynku długu może być środowa publikacja Minutes z czerwcowego posiedzenia FOMC. Konferencja po posiedzeniu RPP będzie w naszej ocenie neutralna dla rynku.

Credit Agricole Bank Polska S.A.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »