Kryptowaluty to nie tylko bitcoin. Jak działa ten nowy rynek?

Coraz częściej słyszymy o kryptowalutach, transakcjach w bitcoinach i technologii blockchain, ale czy wiemy, co stoi za tymi pojęciami? Czy waluty cyfrowe są bezpieczne i można nimi płacić? Na temat kryptowalut krąży wiele mitów i niedomówień. Mimo to waluty cyfrowe, potocznie zwane kryptowalutami, stają się coraz popularniejszym instrumentem finansowym w Polsce.

Znajomość kryptowalut deklaruje już co drugi uczestnik badania SW Research zrealizowanego na zlecenie Luno. Co więcej, spośród tych, którzy znają pojęcie kryptowalut, już 16,5 proc. deklaruje ich posiadanie.

Oznacza to, że wśród generalnej populacji waluty cyfrowe kupił prawie co dziesiąty dorosły Polak.

Najczęściej był to bitcoin.

- W Polsce sytuacja jest jasna - jest bitcoin i długo, długo nic. Monety BTC nabyło 85 proc. respondentów posiadających jakiekolwiek kryptowaluty.

Na kolejnych stopniach podium znalazły się ethereum (40 proc.) i ripple (35 proc.).

Reklama

Oczywiście na giełdach dostępne są dziesiątki kryptowalut, ale na razie mogą tylko pomarzyć o popularności bitcoina, który w Polsce jest wręcz synonimem dla całego sektora walut cyfrowych - komentuje Magdalena Gołębiewska, country manager w Luno.

Wśród ankietowanych, którzy nie są właścicielami kryptowalut, ponad 46 proc. jest zainteresowanych ich zakupem.

Dla porównania, w tej samej grupie respondentów, 22 proc. interesowało się posiadaniem aplikacji Blik, a 17 proc. wirtualnych kart płatniczych.

newsrm.tv
Dowiedz się więcej na temat: kryptowaluta | bitcoin | waluta wirtualna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »