Fed daje sygnał rynkom finansowym

Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50 proc. - podano w komunikacie. Ekonomiści oceniają, że Fed przygotowuje grunt pod cięcia stóp procentowych w obawie przed recesją w USA. Wszyscy czekają na treść komunikatu i wydźwięk konferencji po posiedzeniu które wskażą na wyraźną zmianę nastawienia FOMC z neutralnego na bardziej łagodne. Inwestorzy oczekują czterech obniżek do końca 2020 r.

Ostatnia podwyżka stóp proc. miała miejsce podczas posiedzenia 19 grudnia 2018 r. Wtedy amerykańska Rezerwa Federalna podniosła główną stopę procentową o 25 pb do 2,25-2,50 proc. Była to czwarta podwyżka stóp procentowych w 2018 r.

Inwestorzy z niecierpliwością czekają na publikację komunikatu po zakończeniu posiedzenia Fed i na konferencję prasową Jerome'a Powella, aby przekonać się, czy szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej i jego koledzy z FOMC popierają szerokie oczekiwania na obniżki stóp procentowych.

.................

Analitycy Credit Agricole Bank Polska, oczekiwali, że FED utrzyma poziom stóp funduszy federalnych, tj. [2,25%; 2,50%]. Uważamy, że treść komunikatu i wydźwięk konferencji po posiedzeniu wskażą na wyraźną zmianę nastawienia FOMC z neutralnego na bardziej łagodne.

Reklama

Prawdopodobnie prezes FED, J. Powell powtórzy swój pogląd wyrażany dwa tygodnie temu, zgodnie z którym bank centralny jest gotowy do działania, żeby podtrzymać ożywienie gospodarcze.

Takie wypowiedzi będą miały na celu zasygnalizowanie rynkom możliwości złagodzenia polityki pieniężnej w horyzoncie kilku miesięcy. Po posiedzeniu przedstawiona zostanie najnowsza projekcja makroekonomiczna FOMC.

Oczekujemy, że prognozowane tempo wzrostu gospodarczego i ścieżka inflacji bazowej zostaną obniżone w porównaniu do marcowej projekcji. Z kolei ścieżka stopy bezrobocia zostanie najprawdopodobniej zrewidowana w górę. Uważamy, że ścieżka stóp procentowych w czerwcowej projekcji zostanie obniżona.

Projekcja najprawdopodobniej wskaże, że zgodnie z oczekiwaniami członków FOMC docelowy przedział dla wahań stopy funduszy federalnych w latach 2019-2020 będzie stabilny na poziomie [2,25%; 2,50%].

Mediana w marcowej projekcji wskazywała natomiast, że stopy procentowe zostaną podniesione o 25 pb w 2020 r. Obecnie rynek kontraktów terminowych wycenia ponad dwie podwyżki stóp procentowych FED (łącznie 67pb) do końca br. Uważamy, że konferencja po posiedzeniu FOMC nie dostarczy nowych informacji zmieniających nasz zrewidowany scenariusz polityki pieniężnej w USA zakładający obniżki stóp procentowych o łącznej skali 100 pb w latach 2019-2020.

Uważamy, że rozbieżność pomiędzy oczekiwaniami rynkowymi dotyczącymi kształtowania się stóp procentowych w horyzoncie kilku kwartałów oraz ścieżki przedstawionej w projekcji FOMC będzie oddziaływać w kierunku podwyższonej zmienności na rynkach finansowych podczas konferencji po posiedzeniu.

Zrewidowaliśmy nasz scenariusz wzrostu gospodarczego i stóp procentowych w USA. Oczekujemy, że w 2020 r. dojdzie do technicznej recesji (kwartalne tempo wzrostu PKB w II kw. i III kw. ukształtuje się poniżej zera). Będzie ona skutkiem negatywnego wpływu wojny handlowej na aktywność gospodarczą w USA oraz ustąpienia pozytywnego efektu stymulacji popytu wewnętrznego związanego z obniżeniem podatków.

W konsekwencji oczekujemy, że w tym roku FED dokona 2 wyprzedzających obniżek stóp procentowych po 25 pb (we wrześniu i w grudniu). Uważamy, że taka skala łagodzenia polityki monetarnej może okazać się niewystarczająca do pobudzenia wzrostu gospodarczego.

Stąd zakładamy, że w I kw. i II kw. 2020 r. w warunkach wzrostu stopy bezrobocia przy utrzymującej się niskiej inflacji FED dokona jeszcze dwóch obniżek stóp procentowych po 25 pb. Jednocześnie uważamy, że pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego w USA skłoni D. Trumpa do powtrzymania się od wprowadzenia podwyższonych ceł na import samochodów z UE. Jest to spójne z naszym scenariuszem zakładającym wzrost kursu EUR/USD do 1,14 na koniec 2019 r. i 1,21 na koniec 2020 r.

...............................

Fed ostatnio podwyższał stopy procentowe w grudniu ub.r.

Oczekiwania, że dojdzie aż do czterech obniżek mogą się wydawać zaskakujące, ale trzeba jednak uwzględnić, że D.Trump rozpoczął swoją kampanię wyborczą o reelekcję i nie chce słyszeć, że pogarsza się stan gospodarki USA.

- Fed znalazł się pod olbrzymią presją, ale banki centralne nie lubią, gdy wywierana jest zbyt duża presja - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. -

Dlatego tak bardzo prawdopodobne jest, że podczas najbliższej, czerwcowej sesji nie dojdzie do obniżki stóp procentowych, a inwestorzy będą rozczarowani.

Przy takim scenariuszu bardzo istotny okaże się komunikat Fed, a więc to czy będzie zawierał sugestie, że dojdzie do obniżek.

..................

Inwestorzy oczekują niższych stóp za oceanem. Co to oznacza dla nas?

Rośnie prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych podczas kolejnych posiedzeń Rezerwy Federalnej (Fed). Za Amerykanami mogą pójść banki centralne w innych krajach, co powinno ucieszyć inwestorów.

Z kolei Radę Polityki Pieniężnej może to utwierdzić w dalszym utrzymywaniu kosztów pieniądza na dotychczasowym, najniższym w historii poziomie, co byłoby dobrą wiadomością dla polskich kredytobiorców, ale złą dla posiadaczy bankowych lokat.

- Interesującą sytuację mamy obecnie na rynku obligacji amerykańskich. Rentowność obligacji długoterminowych jest niższa niż krótkoterminowych. To znaczy, że inwestorzy oczekują obniżenia stóp procentowych w najbliższych miesiącach - wyjaśnia w rozmowie z MarketNews24 Łukasz Wardyn, dyrektor CMC Markets na Europę Środkową.

Zaczęło się od Australii, gdzie stopy procentowe zostały już obniżone. Również szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi zapowiada, że nie będzie zacieśniał polityki pieniężnej, a nawet wprost przeciwnie - obiecuje różne pakiety stymulacyjne.

Narasta zatem przekonanie, że jesienią Fed obniży stopy procentowe w USA, co związane jest z obawami o kondycję amerykańskiej gospodarki. Paradoksalnie dla inwestorów może być to dobra wiadomość.

- Wśród inwestorów mamy podział na dwa obozy. W pierwszym dominuje przekonanie, że recesja w USA zacznie się w najbliższych 12 miesiącach. W drugim jest trochę mniej pesymizmu, czyli zacznie się "tylko" mocne osłabienie wzrostu gospodarczego. Co jednak najważniejsze, inwestorzy są spokojni.

Myśląc o przyszłości wolą wybrać dobrą wiadomość, czyli obniżkę stóp procentowych niż osłabienie gospodarcze - komentuje Łukasz Wardyn.

Aktualne komunikaty z Rady Polityki Pieniężnej wskazują, że superliberalna polityka pieniężna w naszym kraju może zostać utrzymana nawet przez najbliższe trzy lata. To oznaczałoby utrzymanie niskich kosztów kredytów oraz bliskiego zeru oprocentowania lokat.

Dodatkowo, obniżenie stóp w USA w stosunku do tych w Polsce może być korzystne dla kursu PLN w relacji do USD, pod warunkiem utrzymania się pozytywnych nastrojów na globalnych rynkach.

Na globalnych rynkach trwa odliczanie do ogłoszenia decyzji w sprawie polityki monetarnej Rezerwy Federalnej - giełdy w Europie czekają na to wydarzenie na małych minusach - podają maklerzy.

Na razie inwestorzy przyjęli postawę "hold" licząc, że decydenci z Fed zasygnalizują wieczorem gotowość do obniżenia stóp procentowych. Decyzja Fed zostanie ogłoszona o 20.00, a potem odbędzie się konferencja prasowa szefa Fed Jerome'a Powella.

Analitycy wskazują, że wiele banków centralnych na świecie sygnalizuje przejście swojej polityki monetarnej na luźniejszą, m.in. Europejski Bank Centralny. Jego prezes - Mario Draghi - podczas wtorkowego wystąpienia na corocznym forum EBC w Sintrze poinformował, że jeśli prognozy dla gospodarki strefy euro nie ulegną poprawie potrzebne będą dalsze bodźce Europejskiego Banku Centralnego. Dodał, że obniżki stóp procentowych przez EBC i więcej QE są częścią arsenału banku i że EBC ma rezerwę na zakup aktywów.

Uwaga rynków kieruje się znów bardziej na relacje handlowe pomiędzy USA a Chinami, zwłaszcza że w przyszłym tygodniu dojdzie do spotkania w Osace prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Ma też nastąpić wznowienie negocjacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

"Na tym etapie nie jesteśmy tak optymistyczni, jak optymistycznie przyjęły to ostatnio globalne giełdy" - mówi jednak Laura Fitzsimmons, dyrektor wykonawczy ds. stóp i FX w JPMorgan Chase & Co.

Dodaje, że przez jakiś czas możemy mieć zwyżki na giełdach, ale im bliżej będzie spotkania Trump-Xi może pojawić się ryzyko rozczarowania.

Na rynku walutowym euro zyskuje mniej niż 0,05 proc., a japoński jen drożeje o 0,1 proc. do 108,30/USD. Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb do 2,06 proc. Ropa na NYMEX drożeje o 0,3 proc. do 54,06 USD/b. Złoto na Comex traci 0,1 proc. do 1.345,24 USD za uncję.

PAP

marketnews24.pl
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | Fed | rynki finansowe i walutowe | dolar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »