Straty dolara coraz większe

Amerykańska waluta pogłębiła w trakcie sesji swoją przecenę. Stało się tak mimo, że indeks Chicago PMI wzrósł w marcu do 53,6 pkt. z 47,6 pkt. przy oczekiwaniach na poziomie 50 pkt., co może dawać większe szanse na lepszy odczyt indeksu ISM dla przemysłu, który poznamy jutro o godz. 16:00 (mediana prognoz to 50,7 pkt.).

Amerykańska waluta pogłębiła w trakcie sesji swoją przecenę. Stało się tak mimo, że indeks Chicago PMI wzrósł w marcu do 53,6 pkt. z 47,6 pkt. przy oczekiwaniach na poziomie 50 pkt., co może dawać większe szanse na lepszy odczyt indeksu ISM dla przemysłu, który poznamy jutro o godz. 16:00 (mediana prognoz to 50,7 pkt.).

Poprawiły się też wskazania Challengera (szacowana liczba przyszłych zwolnień wyniosła w marcu 48,2 tys. wobec 61,6 tys. w lutym), ale gorzej wypadły dane nt. cotygodniowego bezrobocia (276 tys. wobec 265 tys. w poprzednim okresie). Inwestorzy nie zareagowali też na kolejne wypowiedzi Charlesa Evansa z Fed, gdyż te były w zasadzie analogiczne z wcześniejszymi (ten "gołąb" z Chicago powtórzył swoją tezę o minimum dwóch podwyżkach stóp przez Fed w tym roku- Evans nie ma jednak teraz prawa głosu w FOMC).

Po południu EUR/USD naruszył barierę 1,14, wcześniej pokonując maksimum z lutego przy 1,1376. Co ciekawe dzieje się tak przy teoretycznie braku pozytywnych informacji dla euro. Wstępna inflacja HICP była w marcu zgodna z oczekiwaniami (-0,1 proc. r/r), a po południu członek EBC Villeroy de Galhau stwierdził, że bank centralny może być gotowy na dalsze działania, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Reklama

Wcześniej na rynku zaczęły pojawiać się plotki, jakoby EBC był skłonny zastosować strategię "helicopter money" polegającą na przekazaniu określonej ilości euro na wydatki każdemu obywatelowi kraju wchodzącego w skład unii walutowej. Wprawdzie członek zarządu EBC Benoit Coeure dał do zrozumienia, że są to rozważania czysto akademickie i trudne w faktycznej realizacji (legislacyjnie i technicznie), to jednak chociażby analitycy banku Nordea nie wykluczają, że ostatecznie EBC mógłby przeznaczyć na taką operację 444 mld EUR, co dawało 1300 EUR na każdego obywatela. Tak czy inaczej, wydaje się, że byłby to już akt pewnej "desperacji" EBC, podobnie jak pojawiające się kilka miesięcy temu pomysły skupowania od banków złych długów. Oczywiście, nie zostałby odebrany pozytywnie.

Technicznie wybicie na EUR/USD jest wyraźne i powinno być kontynuowane. Pierwszy opór to okolice 1,1435 (szczyt z połowy czerwca ub.r.), drugi to okolice 1,1466 z początku maja tego samego roku. Zaplanowane na piątkowe popołudnie dane z USA (odczyty Departamentu Pracy i ISM) mogą dać pewne wsparcie dolarowi, ale nie wcześniej niż po ich publikacji (o ile będą dobre).

Marek Rogalski

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulamin doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajduje się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

DM BOŚ S.A.
Dowiedz się więcej na temat: waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »