Względna stabilizacja na eurodolarze

Zmienność na rynkach walutowych w ciągu środowej sesji była wyjątkowo duża. Ostatecznie amerykański dolar zakończył wczorajszy dzień na tarczy, notując wzrost względem głównych globalnych walut. Po dramatycznym zjeździe w dół w czasie trwania wczorajszej sesji, U.S. Dollar Index zakończył ją zwyżką o niemal 0,7 proc.

Zmienność na rynkach walutowych w ciągu środowej sesji była wyjątkowo duża. Ostatecznie amerykański dolar zakończył wczorajszy dzień na tarczy, notując wzrost względem głównych globalnych walut. Po dramatycznym zjeździe w dół w czasie trwania wczorajszej sesji, U.S. Dollar Index zakończył ją zwyżką o niemal 0,7 proc.

Dzisiaj na rynkach finansowych możemy mówić o uspokojeniu nastrojów. Notowania EUR/USD delikatnie odreagowują w górę, ale wciąż poruszają się w rejonie wczorajszego zamknięcia, w okolicach 1,0920-1,0940. Obecnie inwestorzy z pewnością będą wyczekiwać pierwszych sygnałów dotyczących dalszych działań nowego prezydenta USA. O ile nie będzie wśród nich nieprzyjemnych niespodzianek, siła dolara może się utrzymać, zwłaszcza że wciąż oczekiwana jest podwyżka stóp procentowych w USA w grudniu.

Stopy procentowe w Nowej Zelandii w dół

Bank centralny Nowej Zelandii (RBNZ) nie zaskoczył. W nocy polskiego czasu podjął on decyzję o cięciu stóp procentowych do poziomu 1,75 proc. z wcześniejszych 2 proc. Była to decyzja oczekiwana przez rynek. W rezultacie, obecnie stopy procentowe w Nowej Zelandii znajdują się na rekordowo niskich poziomach.

Reklama

Przedstawiciele RBNZ zaznaczyli jednak, że dalsze cięcia stóp prawdopodobnie nie będą potrzebne. Z drugiej strony, dali do zrozumienia, że całkowicie wykluczyć takiego ruchu nie mogą, ponieważ istnieje sporo ryzyk globalnych, które mogą negatywnie wpływać na nowozelandzką gospodarkę. Oprócz niepewności związanej z działaniami nowego prezydenta USA, wciąż mamy perspektywę Brexitu, a także stojącą pod znakiem zapytania przyszłość gospodarki Chin.

Wartość NZD pozostaje pod presją podaży w relacji do amerykańskiego dolara. Wynika to jednak nie tyle z samej decyzji RBNZ, lecz również z sytuacji technicznej na wykresie NZD/USD: kurs porusza się w kanale wzrostowym, którego górne ograniczenie nie zostało przełamane w górę.

Dorota Sierakowska

Prezentowany komentarz został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie (DM BOŚ) tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu "Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów" lub jakiejkolwiek porady, w tym w szczególności porady inwestycyjnej w zakresie doradztwa inwestycyjnego, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2014, poz. 94 z póź. zm.), porady prawnej lub podatkowej, ani też jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Inwestor wykorzystuje informacje zawarte w niniejszym komentarzu na własne ryzyko i odpowiedzialność. Przedstawiony komentarz jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia. Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ, jego organy zarządcze, organy nadzorcze, i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania niniejszego komentarza lub zawartych w nim informacji. Niniejszy komentarz został sporządzony w celu udostępnienia klientom DM BOŚ, a także może być udostępniany innym osobom zainteresowanym w celu promocji usług świadczonych przez DM BOŚ. Niniejszy dokument nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ. W przypadku klientów DM BOŚ, którzy zawarli Umowę o Opracowania, o której mowa w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych (Regulamin), niniejszy raport stanowi Opracowanie w rozumieniu Regulaminu. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

DM BOŚ jest firmą inwestycyjną w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2014, poz. 94 z póź. zm.). Nadzór nad DM BOŚ sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

DM BOŚ S.A.
Dowiedz się więcej na temat: waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »