Faktura zwalnia z podatku

Większość podatników, którzy kupią samochód, w ciągu 14 dni od zawarcia umowy musi wypełnić deklarację PCC-1 i uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Warto kupić samochód od firmy, która jest podatnikiem VAT
Kupujący nie musi płacić podatku od czynności cywilnoprawnych
Przy rejestracji pojazdu trzeba jednak przedłożyć fakturę VAT



Kwota podatku wynosi 2 proc. ceny sprzedaży. Przy czym trzeba pamiętać, że jeśli urząd uzna, że podstawa do obliczenia należnego podatku jest zaniżona, wówczas może sam określić kwotę podatku należnego. Robi to na podstawie wartości rynkowej, którą ustala na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia.

Tak czy inaczej, w takim przypadku kupujący auto musi liczyć się z dodatkowym wydatkiem co najmniej kilkuset złotych z tytułu zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Co na fakturze

Nie wszyscy podatnicy jednak wiedzą, że wydatku tego mogą uniknąć, jeśli zdecydują się na kupno samochodu od podatnika VAT. W takiej komfortowej sytuacji są np. pracownicy, którzy chcą wykupić firmowy samochód. Wystarczy, że firma, która sprzedaje nam auto, wystawi fakturę VAT, która będzie dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji. To ona będzie też podstawą dalszych działań i rozliczeń.

Należy jednak dopilnować, aby na fakturze znalazły się co najmniej: imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy; NIP sprzedawcy i nabywcy; dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz data wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT" (podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym). Powinna być też podana nazwa towaru lub usługi; jednostka miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług; cena jednostkowa netto; wartość sprzedaży netto. Niezbędne też jest wymienienie stawki podatku; sumy wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu. Na fakturze powinna być ponadto uwzględniona kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku; wartość sprzedaży brutto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu; a także kwota należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażona cyframi i słownie.

Dlaczego bez podatku

Przypomnijmy, że generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają czynności, których przedmiotem jest nieprofesjonalny obrót rzeczami oraz prawami majątkowymi. Jednak ograniczono zakres opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych i podatkiem od towarów i usług. Przyjęto więc zasadę, że nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku na podstawie odrębnych przepisów. Wyjątkiem są jedynie umowy sprzedaży i zamiany zwolnione z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

W myśl art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlega temu podatkowi umowa sprzedaży, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku (z wyjątkiem transakcji zwolnionych z VAT, a dotyczących nieruchomości).

Jeżeli więc zakup samochodu zostanie potwierdzony fakturą VAT, nabywca auta nie musi udawać się do urzędu skarbowego. Brak konieczności opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych w konsekwencji powoduje brak obowiązku składania deklaracji PCC-1.

Podatnik, który zakupi auto od firmy przy rejestracji pojazdu - poza dokumentami koniecznymi do przeprowadzenia tej rejestracji powinien też przedłożyć fakturę VAT.

OPINIE

Elżbieta Koper doradca podatkowy w Kancelarii Hogan & Hartson

Nabycie samochodu od firmy nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli przynajmniej jedna ze stron (w tym przypadku firma) z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT lub jest z niego zwolniona. Firma z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, co do zasady podlega przepisom ustawy o podatku VAT. W zależności od rodzaju wykonywanych czynności oraz wysokości obrotu uzyskiwanego w trakcie roku podatkowego, może być podatnikiem czynnym lub biernym VAT. Od statusu firmy jako podatnika VAT (czynny czy bierny), rodzaju samochodu (osobowy, osobowo-ciężarowy lub ciężarowy) oraz okresu jego używania przez firmę (6 miesięcy lub krócej), zależy, czy sprzedaż samochodu jest opodatkowana 22-procentowym podatkiem VAT lub czy jest z tego podatku zwolniona.

Piotr Witkowski radca prawny w Kancelarii dr Krystian Ziemski & Partners

O tym czy sprzedaż samochodu będzie opodatkowana VAT lub od niego zwolniona - decyduje status sprzedawcy. Jeżeli firma, od której zainteresowany dokonuje zakupu samochodu, jest podatnikiem VAT, to dokonana przez taką firmę sprzedaż będzie opodatkowana podatkiem VAT albo od niego zwolniona, dlatego też nie trzeba będzie płacić od tej transakcji podatku od czynności cywilnoprawnych.

Artur Cmoch doradca podatkowy w kancelarii Grynhoff, Woźny i Wspólnicy

Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidują, że w sytuacji gdy przynajmniej jedna ze stron transakcji z tytułu jej dokonania jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona, przedmiotowa transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wyłączenie to nie znajduje jedynie zastosowania w odniesieniu do zwolnionej z podatku od towarów i usług sprzedaży nieruchomości. Jeżeli do danej transakcji nie znajdują zastosowania przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, brak jest podstawy prawnej do nałożenia na podatnika obowiązku złożenia deklaracji. W takiej zatem sytuacji nabywca samochodu nie jest zobowiązany do złożenia deklaracji PCC-1.

Reklama

Edyta Wereszczyńska

Gazeta Prawna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »