Za korzystanie z kart trzeba płacić

Decydując się na wybór karty płatniczej należy przyjrzeć się dokładnie opłatom i prowizjom pobieranym przez bank, który wydał nam kartę w związku z jej użytkowaniem.

Decydując się na wybór karty płatniczej należy przyjrzeć się dokładnie opłatom i prowizjom pobieranym przez bank, który wydał nam kartę w związku z jej użytkowaniem.

Wszystkie informacje znajdziemy w tabeli prowizji i opłat danego banku.

Do najczęściej występujących opłat związanych z kartami płatniczymi należy opłata za wydanie i wznowienia karty.

Opłata za wydanie pobierana jest jednorazowo w momencie wydania karty. Bardzo często bank rezygnuje z tej opłaty wliczając ją w miesięczne koszty utrzymania rachunku do którego karta jest wydawana.

Opłata za wznowienie karty związana jest z okresem ważności karty (standard to 12 miesięcy) - po upływie tego terminu bank wydaje nam nowa kartę pobierając jednocześnie opłatę za jej wznowienie.

Reklama

Prowizja za wypłatę z bankomatów własnych.Decydując się na kartę płatniczą warto sprawdzić jak liczną siecią bankomatów własnych dysponuje dany bank. Do bankomatów własnych wliczane są także bankomaty innych instytucji finansowych (np. Euronet) z którymi bank oferujący nam kartę podpisał umowę dzięki której nie będziemy musieli płacić prowizji przy wypłacie pieniędzy z bankomatu.

Jednak w większości przypadków, gdy chcemy skorzystać z bankomatu, którego właścicielem nie jest nasz bank, musimy liczyć się z zapłaceniem prowizji.

Prowizja za wypłatę z bankomatu innych banków jest pobierana albo jako stała kwota, niezależnie od tego, ile wypłacimy albo bank określa procent sumy plus stała opłata. Kolejnym sposobem naliczania prowizji jest określony procent sumy (w zależności od banku od 2 do 3%) i określona suma minimalna prowizji.

Prowizje za wypłaty z bankomatów za granicą

Prowizje za wypłaty z bankomatów zróżnicowane są w zależności od tego czy korzystamy z bankomatów w kraju czy za granicą. Prowizje za wypłaty z bankomatów za granicą są z reguły wyższe niż opłaty pobierane przez bank za wypłatę z bankomatów krajowych. Dlatego korzystając z karty za granicą warto wypłacić jednorazowo większą kwotę niż wypłacać kilkakrotnie mniejsze kwoty - przy wypłacie których bank zawsze doliczy nam opłatę minimalną.

W tabeli prowizji i opłat w części dotyczącej kart płatniczych wydawanych do rachunku możemy się również spotkać miedzy innymi z następującymi opłatami:

-za awaryjną wypłatę gotówki za granicą

-za wydanie duplikatu karty

-za nieuzasadnione transakcje

-za sprawdzenie dostępnych środków w bankomacie

-za dokonanie transakcji bezgotówkowej

-za przesłanie kopii rachunku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bank | wypłaty | opłata | karty | prowizje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »