Elektrownia Ostrołęka otwiera oferty na blok 1000 MW

Do złożenia ofert cenowych na budowę "pod klucz" nowego bloku węglowego w Ostrołęce zaproszono pięciu wykonawców. W czwartek, 28 grudnia, zaplanowano otwarcie ofert.

Termin składania ofert mija o godz. 12. Wśród zaproszonych wykonawców znajdują się:

1. China Power Engineering Consulting Group

2. Konsorcjum: Doosan Heavy Industries and Construction, Mostostal Warszawa, Acciona Industrial

3. Konsorcjum: GE Power, Alstom Power Systems S.A.S.

4. Konsorcjum: Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH, Mitsubishi Hitachi Power Systems Ltd.

5. Konsorcjum: Polimex-Mostostal, Rafako

Będzie mało ofert?

Zadaniem wykonawcy będzie realizacja kompletnej elektrowni z jednym kondensacyjnym blokiem energetycznym o mocy elektrycznej ok. 1000 MW brutto, o sprawności netto co najmniej 45 proc., pracującym na parametrach nadkrytycznych pary. Termin realizacji będzie wynosił 54 miesiące.

Reklama

Postępowanie w trybie dialogu konkurencyjnego ogłoszono 17 grudnia 2016 r. Termin składania wniosków mijał 10 marca 2017 r. Kilka tygodni później z siódemki chętnych wybrano pięciu, których zaproszono do dialogu.

Ostateczna specyfikacja istotnych warunków zamówienia została przesłana wykonawcom wraz z zaproszeniem do złożenia ofert na początku października.

Co ciekawe, wyznaczony pierwotnie termin 28 grudnia nie podlegał żadnym modyfikacjom, choć - wg informacji portalu wnp.pl - część wykonawców wnioskowała o to do inwestora.

Stąd istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie wszystkie podmioty złożą końcowe oferty. Wśród nich tylko przedstawiciele konsorcjum Polimeksu-Mostostalu i Rafako w ostatnich tygodniach publicznie deklarowali, że zamierzają złożyć ofertę w Ostrołęce.

Warto zaznaczyć, że Energa oraz Enea należą do głównych akcjonariuszy Polimeksu-Mostostalu, a w przypadku Rafako jednym z nich jest państwowy Polski Fundusz Rozwoju.

Nowy blok w Ostrołęce

Blok będzie wyposażony w: przepływowy kocioł pyłowy, opalany węglem kamiennym, układ chłodzenia z chłodnią kominową, kompletny układ oczyszczania spalin z instalacją odsiarczania spalin metodą mokrą wapienno-gipsową, spełniający standardy emisji na dzień przekazania bloku do eksploatacji.

Najkorzystniejsza oferta ma zostać wybrana wg dwóch kryteriów: ekonomicznego (1) oraz pochodzenia kotłowni i urządzeń maszynowni (2).

Pierwsze kryterium zostanie obliczone z wykorzystaniem funkcji NPV, zawierającej w szczególności: harmonogram płatności, moc elektryczną netto oraz jednostkowe zużycie energii chemicznej paliwa na produkcję energii elektrycznej netto bloku.

Natomiast w drugim kryterium punkty zostaną przyznane w przypadku, gdy kotłownia i urządzenia maszynowni będą pochodzić z krajów UE lub krajów, z którymi UE podpisała umowy o równym traktowaniu.

- Zamawiający przewiduje możliwość udzielenia wybranemu wykonawcy robót budowlanych zamówienia z wolnej ręki polegającego na powtórzeniu podobnych robót budowlanych na zasadach określonych w art. 134 ust. 6 pkt3 ustawy Pzp. do 50 proc. wartości zamówienia podstawowego - podano w ogłoszeniu.

- Zakres tych robót budowlanych oraz warunki, na jakich zostaną one udzielone zostaną określone w opisie zamówienia podstawowego - dodano. (...)

Tomasz Elżbieciak

Więcej informacji na portalu wnp.pl

Dowiedz się więcej na temat: elektrownia węglowa | Elektrownia Ostrołęka | 1000 | ostrołęka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »