Ministerstwo chce wymusić kilkudziesięcioprocentowe redukcje cen!

Ministerstwo Zdrowia znów próbuje wymusić na producentach potężne obniżki cen leków - pisze "Puls Biznesu".

"Część producentów nie zgodziła się na obniżenie ceny dla ponad połowy produktów ze swojego portfela. Można więc spodziewać się, że na nowej liście leków refundowanych, zabraknie wielu farmaceutyków" - alarmuje Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska.

Nowa lista będzie obowiązywała od 1 stycznia 2014 roku.

"Puls Biznesu" dodaje, że firmy farmaceutyczne nie mogą wypowiadać się oficjalnie na temat prowadzonych negocjacji ze względu na protokoły poufności.

Część prezesów i dyrektorów liczy jednak, że uda się dojść do porozumienie z resortem zdrowia, a podpisane protokoły rozbieżności to nie koniec negocjacji.

Reklama

Branża ostrzega jednak, że jeśli sytuacja się nie zmieni, to firmy farmaceutyczne za kilka lat przeniosą produkcję na południe Europy albo do Indii czy Chin.

Wieści o trudnej sytuacji w farmacji dotarły do Ministerstwa Gospodarki, które chce wspomóc sektor. Według ostatnich wyliczeń pracę w farmacji straciło ostatnio blisko 20 tysięcy osób, a inwestycje zostały wstrzymane. Więcej - w "Pulsie Biznesu".

Opinia - apteki mają być trwale rentowne

Wiceprezes Pelion: Jacek Dauenhauer zakłada, że segment detaliczny w Polsce odzyskał rentowność na trwale. W całym roku segment detaliczny będzie rentowny na poziomie operacyjnym. Osiągnięcie pozytywnego wyniku będzie zależało od tego jak ukształtuje się wielkość podatku CIT w grupie detalicznej. Spółka nie spodziewa się nieprzewidzianych odpisów w tym segmencie.

_ _ _ _

Terapia

Wieści o problemach przemysłu farmaceutycznego nareszcie znalazły posłuch w Ministerstwie Gospodarki. Według wcześniejszej informacji "Pulsu Biznesu", resort - zaniepokojony sytuacją w branży - chce poddać ją terapii. Najpierw jednak zamierza postawić dokładną diagnozę.

Według informacji dziennika, cały łańcuch farmaceutyczny zostanie podzielony na etapy - od badań rozwojowych i klinicznych po komercjalizację, produkcję i sprzedaż. Do poszczególnych obszarów zostaną przypisane firmy z całej Polski oraz regulacje prawne, jakie muszą one spełniać.

Diagnoza ma pokazać, jaki faktycznie jest stan branży farmaceutycznej - jej skalę, regulacje, jakim podlega, i ich wpływ na prowadzenie biznesu. Branża przygląda się temu z zainteresowaniem.

Zdzisław Sabiłło, ekspert z firmy Pharma Business Administration, uważa, że diagnoza to krok we właściwym kierunku. - Oczywiście pod warunkiem, że na mapie się nie skończy, lecz będzie ona punktem wyjścia - np. do stworzenia dobrego prawa sprzyjającego rozwojowi biznesu farmaceutycznego - zastrzega Zdzisław Sabiłło.

_ _ _ _ _

Apteki do likwidacji

PMR prognozuje, że w 2014 r. dynamika rynku sprzedaży aptecznej w Polsce wyniesie plus 4,5 proc. do 28,8 mld zł, a w 2015 r. wzrost sięgnie 5 proc. do 30,3 mld zł.

W raporcie podano, że dalsza obniżka marży hurtowej o 1 p.p. rocznie od 2012 r. do 5 proc. w 2014 r, spowoduje, że hurtownie farmaceutyczne w Polsce będą zmuszone do dalszej redukcji kosztów.

"Najbliższe lata mogą również przynieść redukcję liczby aptek, nawet o 2-3 tys. podmiotów" - podano w raporcie. Nowa ustawa refundacyjna obowiązująca od początku 2012 roku wprowadziła m.in. zakaz reklamy aptek, zmiany w zakresie zasad refundacji leków, zmiany na listach leków refundowanych oraz zmiany w zakresie marż maksymalnych, stosowanych przez podmioty zajmujące się hurtowym i detalicznym obrotem środkami farmaceutycznymi. Wprowadzona została stała marża hurtowa, która w 2012 roku wynosiła 7 proc. wobec 9,8 proc. w 2011 roku. W 2013 roku ma to być 6 proc., a w 2014 roku 5 proc.

Branża farmaceutyczna

Od lat branża farmaceutyczna uznawana jest za jedną z bardziej dochodowychna świecie, choć także za wyjątkowo konkurencyjną. W 2011 r. przychody spółek z tego sektora wyniosły 1,1 biliona dolarów, z czego 798 mld przypadło producentom leków, a 289 mld firmom biotechnologicznym. W latach pomiędzy 2007 a 2011 średnia roczna stopa wzrostu tego rynku wyniosła 6,7 proc.

Agencja Informacyjna Newseria

IAR/PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ministerstwo Zdrowia | Ministerstwo Gospodarki | farmaceutyki | leki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »