Na przełomie roku "kierunkowa" decyzja dotycząca budowy elektrowni atomowej

- Na przełomie roku ma zostać w rządzie podjęta konkretna, "kierunkowa" decyzja dotycząca budowy elektrowni atomowej i pewnie będzie to decyzja wdrażająca projekt w życie - ocenił Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

- Trwają przygotowania bardzo mocne, ale nie ma ostatecznej "kropki nad i". Są uzgodnienia społeczne, przygotowania są prowadzone, ale zawsze z możliwością odwrotu od tej decyzji" - powiedział Kowalczyk.

- Myślę, że na przełomie roku powinna być już bardzo konkretna, kierunkowa decyzja - dodał.

Pytany czy ta "kierunkowa decyzja" raczej będzie oznaczać potwierdzenie wdrożenia projektu niż jego zaniechanie, Kowalczyk powiedział - Pewnie tak, na zaniechanie jeszcze będzie czas...

Minister poinformował, że w 2018 r. polityka dywidendowa rządu nadal ma zachęcać spółki Skarbu Państwa do inwestowania.

Reklama

- Generalna polityka jest taka, że nie ograbiamy spółek. Zachęcamy do inwestowania. Chcemy jak najbardziej umożliwić spółkom inwestowanie - powiedział.

Pytany, czy któryś sektor będzie bardziej "narażony" na wypłacanie dywidend, powiedział: - Trudno powiedzieć jak to będzie sektorowo rozłożone.

- Na pewno łatwiejsze są dywidendy w spółkach, które mają bardzo duże zyski, a potrzeby inwestowania są mniejsze - sektor bankowy czy sektor paliwowy. Orlen miał bardzo dobre zyski, więc w sposób naturalny dywidenda stamtąd jest spora - powiedział.

Dodał, że rząd nie planuje obecnie zmiany nadzorów resortowych nad spółkami.

- Na pewno do końca roku nic się nie zmieni. Żeby ocenić, musi to rok pofunkcjonować w obecnym kształcie, więc nie ma żadnych zmian. Po roku, po ocenie, popatrzymy jak to wygląda - powiedział.

Dodał, że rząd chce w najbliższym czasie wdrożyć projekt ujednolicenia sposobu zarządzania spółkami Skarbu Państwa.

- Chcemy wprowadzić precyzyjne zasady, m.in. w sferze jednolitego systemu wynagrodzeń czy jednolitych statutów spółek dotyczących procesu podejmowania decyzji - powiedział.

Minister poinformował również, że nie trwają żadne prace nad kolejnymi przejęciami i konsolidacjami spółek SP na rynku krajowym

- Na razie nic nie jest planowane, ale nigdy nie można wykluczyć, bo czasami to rynek coś pokazuje, daje okazje. Więc byłoby przedwczesne mówić, że nie będziemy działać, ale generalnie nie ma takich planów - powiedział.

- Nie toczą się na razie żadne tego typu rozmowy. W energetyce jest dużo potrzeb inwestycyjnych, budowa bloków, w innych sektorach również. Te plany inwestycyjne są bardzo szerokie i nie ma dużo wolnych środków, być skupować inne podmioty - dodał.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »