PGE chce wsparcia dla atomu

Do końca roku PGE chce przedstawić rządowi warianty wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej z budżetu państwa.

Bez tego trudno sobie wyobrazić tę inwestycję. Za budowę odpowiada koncern Polska Grupa Energetyczna. Wspierać ją będą finansowo 3 inne koncerny KGHM Tauron i Enea. Marcin Ciepliński szef departamentu energetyki jądrowej w PGE tłumaczy, że nie chodzi o bezpośrednio finansowanie przez państwo budowy siłowni tylko o sposób gwarantowania cen energii."Do inwestycji państwo nie musi się dołożyć. - zastrzega Ciepliński.

Koncern będzie starał się o wsparcie w czasie funkcjonowania elektrowni, ale na to musi się zgodzić Komisja Europejska. Już teraz wzrasta poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce. 64 procent ankietowanych w badaniu przeprowadzonym dla Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych pozytywnie odnosi się do takiej inwestycji nad Wisłą. Z kolei przeciw atomowi jest prawie 25 procent Polaków.

Reklama

W styczniu tego roku rząd przyjął program energetyki jądrowej. Zgodnie z nim wybór lokalizacji elektrowni ma nastąpić do końca tego roku. Dziesięć lat później ma zostać uruchomiona pierwsza elektrownia .

Problemem mogą być jednak pieniądze. Łączny koszt inwestycji może przekroczyć nawet 50 miliardów złotych. Na początku przyszłego roku inwestor zapowiada ogłoszenie przetargu m.in. na dostawcę technologii, generalnego wykonawcę i partnera strategicznego projektu.

Na razie PGE podpisała umowę na wykonanie badań środowiskowych i wybranie najlepszej lokalizacji. Brane są pod uwagę trzy miejscowości, wszystkie nad Bałtykiem: Żarnowiec, Choczewo oraz Gąski. Sondaż przeprowadzono w kwietniu tego roku na liczącej 1000 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Wzrasta poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce. 64 procent ankietowanych w badaniu przeprowadzonym dla Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych pozytywnie odnosi się do takiej inwestycji nad Wisłą. Z kolei przeciw atomowi jest prawie 25 procent Polaków.

Analityk PISM Aleksandra Gawlikowska-Fyk kierownik projektu "Energia" tłumaczy w rozmowie z IAR, że jednym z powodów większej akceptacji dla energetyki jądrowej jest niestabilna sytuacja na Ukrainie. To powoduje większe zainteresowanie niezależnością energetyczną oraz poszukiwaniem rozwiązania tego problemu. W styczniu tego roku rząd przyjąl program energetyki jądrowej. Zgodnie z nim wybór lokalizacji elektrowni ma nastąpić do końca tego roku. Dziesięć lat później ma zostać uruchomiona pierwsza elektrownia .Tomasz Nowacki z departament energetyki jądrowej ministerstwa gospodarki liczy, że Polacy mimo katastrofy siłowni w Japonii sprzed kilku lat nadal będą popierać tę inwestycje. Tam, gdzie poziom wiedzy na temat energetyki jądrowej rośnie, rośnie też akceptacja dla niej.

Problemem są jednak pieniądze. Łączny koszt inwestycji może przekroczyć nawet 50 miliardów złotych. Za budowę odpowiada koncern Polska Grupa Energetyczna. Wspierać ją będą finansowo 3 inne koncerny KGHM Tauron i Enea.

Na początku przyszłego roku inwestor zapowiada ogłoszenie przetargu m.in. na dostawcę technologii, generalnego wykonawcę i partnera strategicznego projektu. Na razie PGE podpisała umowę na wykonanie badań środowiskowych i wybranie najlepszej lokalizacji. Brane są pod uwagę trzy miejscowości, wszystkie nad Bałtykiem: Żarnowiec, Choczewo oraz Gąski.

Plany rządu zakładają wybudowanie przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy ok. 6000 MW. Zdaniem analityków w optymistycznej wersji pierwszy blok jądrowy może zostać uruchomiony w 2023 r., natomiast projekt bazowy zakłada jego start w 2024 r.

_ _ _ _ _ _ _

PGE może starać się pozyskać inwestora z zagranicy?

- Wiarygodność można uzyskać również przez dobranie sobie partnera zagranicznego, który ma doświadczenie i jest wiarygodnym dla banku. Takich partnerów kilku w Europie jest. Być może PGE zdecyduje się na taką drogę - mówił niedawno dla Newserii prof. Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

IAR/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »