Przejdź do głównej części strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Podatek od transakcji finansowych - chętnych 11 krajów

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

11 państw UE wyraziło chęć wdrożenia podatku od transakcji finansowych FTT - poinformował we wtorek w Luksemburgu unijny komisarz ds. podatków Algirdas Szemeta. Wśród nich nie ma Polski. Do zawiązania wzmocnionej współpracy w tej sprawie trzeba min. 9 krajów.

Szemeta poinformował, że podczas spotkania ministrów finansów w Luksemburgu do podatku przekonały się cztery kolejne kraje, gotowe iść do przodu w ramach tzw. wzmocnionej współpracy. Zastrzegł, że Komisja Europejska musi od wszystkich zainteresowanych krajów otrzymać oficjalne deklaracje o przystąpieniu do wzmocnionej współpracy ws. FTT.

- Mam już siedem listów od Niemiec, Francji, Belgii, Austrii, Portugalii, Słowenii i Grecji. Wkrótce złożą je Włochy, Hiszpania, Estonia, Słowacja - wymienił komisarz na konferencji po spotkaniu. Wszystkie chętne kraje należą do strefy euro.

Po otrzymaniu listów KE ponownie wyjdzie z propozycją podatku (możliwe, że już w listopadzie) i podda ją pod głosowanie Rady UE (rządy krajów członkowskich) i Parlamentu Europejskiego. Pytany o to, gdzie trafią dochody z nowego podatku, Szemeta odparł, że najpierw trzeba uzgodnić jego wprowadzenie.

We wrześniu 2011 r. KE w nadziei na wprowadzenie podatku w całej UE proponowała, by dwie trzecie dochodów z podatku trafiło do budżetu UE zmniejszając składki państw; jedna trzecia trafiałaby do budżetów krajowych. Szemeta zastrzegł, że aby podatek zasilił budżet UE, musi być przyjęta oddzielna propozycja KE w ramach budżetu UE na lata 2014-20.

Rostowski: Polska z życzliwością będzie przyglądać się FTT

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział polskim dziennikarzom pod spotkaniu, że Polska zgadza się na współpracę innych krajów w zakresie FTT. - Nie będziemy blokowali. Część krajów strefy euro uważa, że to będzie dobry sposób na wzmocnienie strefy euro. My uważamy, że wszystko, co wzmacnia strefę euro i nam nie szkodzi - idzie w dobrym kierunku - powiedział.

- Skoro ten podatek u nich nam nie będzie szkodził, przyglądamy się (temu) z życzliwą neutralnością - dodał. Jak przyznał, wdrożenie podatku w 11 chętnych dziś krajach, będzie "ciekawym eksperymentem". - Zobaczymy, czy ci, którzy twierdzą, że transakcje finansowe nie przesuną się do innych ośrodków finansowych, mają rację czy nie. Można powiedzieć, że grupa inicjatywna zdecydowała na własnym ciele dokonać pewnego eksperymentu - ocenił Rostowski.

Do nawiązania wzmocnionej współpracy w sprawie FTT potrzeba dziewięciu chętnych państw oraz zgody większości pozostałych.

Nowy podatek od 2014 roku

KE zaproponowała wprowadzenie podatku od transakcji finansowych (FTT - ang. financial transaction tax) w całej UE od 2014 roku. Ale w czerwcu w unijnej radzie Ecofin (ministrowie finansów) okazało się, że nie ma na to szans, bo kategorycznie sprzeciwiła się Wielka Brytania e obawie, że FTT najbardziej dotknie londyńskie City. Nie wyraziła zgody także Szwecja, tymczasem wymagana była jednomyślność.

Dlatego Francja, Niemcy i Austria naciskały w czerwcu na rozpoczęcie pracy nad wprowadzeniem FTT w ramach tzw. wzmocnionej współpracy grupy państw.

KE zaproponuje te same rozwiązania dla wzmocnionej współpracy co w propozycji dla 27 państw UE z września ub.r. Czyli FTT miałby być nakładany na wszystkie transakcje instrumentami finansowymi przeprowadzane między instytucjami finansowymi, jeżeli co najmniej jedna ze stron transakcji znajduje się w UE. FTT ma być niski - obrót akcjami i obligacjami byłby opodatkowany według stawki 0,1 proc., a obrót instrumentami pochodnymi według stawki 0,01 proc.

Wyjściowy pomysł KE polegał też na tym, że dwie trzecie zysków z podatku trafiałoby do budżetu UE na lata 2014-2020 jako tzw. nowe źródło dochodu, a nie tylko do budżetów narodowych. Ale dotychczas większość ministrów państw popierających FTT mówiło, że chcą, by wszystkie dochody z FTT trafiały do budżetów narodowych. Takie stanowisko zajmowały m.in. Niemcy.

Źródło informacji: PAP

Więcej o:
Nie,
podatek transakcyjny,
Jacek Rostowski,
minister finansów,
UE,
11
 

Ankieta

Czy kary finansowe za korupcję powinny być bardzo wysokie?

Czy kary finansowe za korupcję powinny być bardzo wysokie?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Tak

 
91%

Nie

 
7%

Trudno powiedzieć

 
1%

Nie mam zdania

 
1%Głosów: 9606

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (34)

Dodaj komentarz

~grześ -

Dotychczas rząd na kolanach rozmawiał z Brukselą. Teraz zmienił pozycję i się czołga. Ostrożnie, bo z pozycji leżącej można się już nigdy nie podnieść. Grudzień 1970 może się powtórzyć.

~bic -

Sprzedawczyki! Dobry podatek to bzdura, jak masz za duzo kasy to sam oddaj. Chcesz komus zabrac, to jestes komunista lub zlodziej.

~zico8844 -

Ktoś pisał o podatku od wód opadowych... Pierwszy raz słyszę... To znaczy, że gdy zbierają się chmury na horyzoncie, trzeba będzie łapać się za kieszeń?

~cynik -

Jeden z nielicznych podatków, jakie popieram. Uderzy tylko i wyłącznie w przekręciarzy i giełdowych spekulantów. Już dawno temu powinien być wprowadzony i o wiele wyższy, niż teraz!

~W.S. -

Znowu trochę polskich firm zbankrutuje , wzrośnie " ciutkę " bezrobocie ,ale to nic . Inni ( kto -wszyscy wiedzą ) będą mieli "troszkę " lepiej .

~Podatnik -

Jeśli chodzi o podatki to polskojęzyczna antypolska przestępczość polityczna wprowadzi wszystkie jakie są możliwe i jakie nie są możliwe w innych krajach, byle tylko ograbić naród. Przestępczy debilizm polityczny planuje przecież wprowadzenie podatku od wód opadowych. Ale jakoś nie wdraża podatku od swojej wyjątkowej głupoty, podłości, mściwości, nieuczciwości, nieudolności, przestępczości i antypolskości.

~DON WASYL -

Wnuku jakuba rotchwelda odpie...ol się od POLSKI -doradco sowiecki,wracaj tam skąd cię wysłali,

~Tax -

Czekamy teraz na podatek od życia i powietrza.

~antysocjalista -

pieniadze do budzetu zeby karmic czerwona cholote i nierobow czyli cele socjalne cala ta ue to jedna wielka socjalistyczna federacja przeciez podatki sa przezucane i cierpia na tym konsumenci albo porostu inwestorzy przezucaja pieniadze np do chin czy do krajow ktore sie rozwijaja "idziesz tam gdzie jest boom" dziwicie sie ze europa zdycha w bezrobociu i wzrost gospodarczy ma na poziomie 1 % winni sa czerwoni

~antysocjalista -

kazdy podatek jest zlem im nizsze podatki i im mniej roznych podatkow tym lepiej kazdy normalny ekonomista wam to powie