Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Podatek od transakcji finansowych - chętnych 11 krajów

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

11 państw UE wyraziło chęć wdrożenia podatku od transakcji finansowych FTT - poinformował we wtorek w Luksemburgu unijny komisarz ds. podatków Algirdas Szemeta. Wśród nich nie ma Polski. Do zawiązania wzmocnionej współpracy w tej sprawie trzeba min. 9 krajów.

Szemeta poinformował, że podczas spotkania ministrów finansów w Luksemburgu do podatku przekonały się cztery kolejne kraje, gotowe iść do przodu w ramach tzw. wzmocnionej współpracy. Zastrzegł, że Komisja Europejska musi od wszystkich zainteresowanych krajów otrzymać oficjalne deklaracje o przystąpieniu do wzmocnionej współpracy ws. FTT.

- Mam już siedem listów od Niemiec, Francji, Belgii, Austrii, Portugalii, Słowenii i Grecji. Wkrótce złożą je Włochy, Hiszpania, Estonia, Słowacja - wymienił komisarz na konferencji po spotkaniu. Wszystkie chętne kraje należą do strefy euro.

Po otrzymaniu listów KE ponownie wyjdzie z propozycją podatku (możliwe, że już w listopadzie) i podda ją pod głosowanie Rady UE (rządy krajów członkowskich) i Parlamentu Europejskiego. Pytany o to, gdzie trafią dochody z nowego podatku, Szemeta odparł, że najpierw trzeba uzgodnić jego wprowadzenie.

We wrześniu 2011 r. KE w nadziei na wprowadzenie podatku w całej UE proponowała, by dwie trzecie dochodów z podatku trafiło do budżetu UE zmniejszając składki państw; jedna trzecia trafiałaby do budżetów krajowych. Szemeta zastrzegł, że aby podatek zasilił budżet UE, musi być przyjęta oddzielna propozycja KE w ramach budżetu UE na lata 2014-20.

Rostowski: Polska z życzliwością będzie przyglądać się FTT

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział polskim dziennikarzom pod spotkaniu, że Polska zgadza się na współpracę innych krajów w zakresie FTT. - Nie będziemy blokowali. Część krajów strefy euro uważa, że to będzie dobry sposób na wzmocnienie strefy euro. My uważamy, że wszystko, co wzmacnia strefę euro i nam nie szkodzi - idzie w dobrym kierunku - powiedział.

- Skoro ten podatek u nich nam nie będzie szkodził, przyglądamy się (temu) z życzliwą neutralnością - dodał. Jak przyznał, wdrożenie podatku w 11 chętnych dziś krajach, będzie "ciekawym eksperymentem". - Zobaczymy, czy ci, którzy twierdzą, że transakcje finansowe nie przesuną się do innych ośrodków finansowych, mają rację czy nie. Można powiedzieć, że grupa inicjatywna zdecydowała na własnym ciele dokonać pewnego eksperymentu - ocenił Rostowski.

Do nawiązania wzmocnionej współpracy w sprawie FTT potrzeba dziewięciu chętnych państw oraz zgody większości pozostałych.

Nowy podatek od 2014 roku

KE zaproponowała wprowadzenie podatku od transakcji finansowych (FTT - ang. financial transaction tax) w całej UE od 2014 roku. Ale w czerwcu w unijnej radzie Ecofin (ministrowie finansów) okazało się, że nie ma na to szans, bo kategorycznie sprzeciwiła się Wielka Brytania e obawie, że FTT najbardziej dotknie londyńskie City. Nie wyraziła zgody także Szwecja, tymczasem wymagana była jednomyślność.

Dlatego Francja, Niemcy i Austria naciskały w czerwcu na rozpoczęcie pracy nad wprowadzeniem FTT w ramach tzw. wzmocnionej współpracy grupy państw.

KE zaproponuje te same rozwiązania dla wzmocnionej współpracy co w propozycji dla 27 państw UE z września ub.r. Czyli FTT miałby być nakładany na wszystkie transakcje instrumentami finansowymi przeprowadzane między instytucjami finansowymi, jeżeli co najmniej jedna ze stron transakcji znajduje się w UE. FTT ma być niski - obrót akcjami i obligacjami byłby opodatkowany według stawki 0,1 proc., a obrót instrumentami pochodnymi według stawki 0,01 proc.

Wyjściowy pomysł KE polegał też na tym, że dwie trzecie zysków z podatku trafiałoby do budżetu UE na lata 2014-2020 jako tzw. nowe źródło dochodu, a nie tylko do budżetów narodowych. Ale dotychczas większość ministrów państw popierających FTT mówiło, że chcą, by wszystkie dochody z FTT trafiały do budżetów narodowych. Takie stanowisko zajmowały m.in. Niemcy.

Źródło informacji: PAP

Więcej o:
we,
Nie,
podatek transakcyjny,
Jacek Rostowski,
minister finansów,
UE,
11
 

Ankieta

Czy w Polsce potrzebne jest szkolnictwo zawodowe?

Czy w Polsce potrzebne jest szkolnictwo zawodowe?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Tak

 
95%

Nie

 
3%

Trudno powiedzieć

 
2%

Nie mam zdania

 
0%Głosów: 86

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (34)

Dodaj komentarz

~grześ -

Dotychczas rząd na kolanach rozmawiał z Brukselą. Teraz zmienił pozycję i się czołga. Ostrożnie, bo z pozycji leżącej można się już nigdy nie podnieść. Grudzień 1970 może się powtórzyć.

~bic -

Sprzedawczyki! Dobry podatek to bzdura, jak masz za duzo kasy to sam oddaj. Chcesz komus zabrac, to jestes komunista lub zlodziej.

~zico8844 -

Ktoś pisał o podatku od wód opadowych... Pierwszy raz słyszę... To znaczy, że gdy zbierają się chmury na horyzoncie, trzeba będzie łapać się za kieszeń?

~cynik -

Jeden z nielicznych podatków, jakie popieram. Uderzy tylko i wyłącznie w przekręciarzy i giełdowych spekulantów. Już dawno temu powinien być wprowadzony i o wiele wyższy, niż teraz!

~W.S. -

Znowu trochę polskich firm zbankrutuje , wzrośnie " ciutkę " bezrobocie ,ale to nic . Inni ( kto -wszyscy wiedzą ) będą mieli "troszkę " lepiej .

~Podatnik -

Jeśli chodzi o podatki to polskojęzyczna antypolska przestępczość polityczna wprowadzi wszystkie jakie są możliwe i jakie nie są możliwe w innych krajach, byle tylko ograbić naród. Przestępczy debilizm polityczny planuje przecież wprowadzenie podatku od wód opadowych. Ale jakoś nie wdraża podatku od swojej wyjątkowej głupoty, podłości, mściwości, nieuczciwości, nieudolności, przestępczości i antypolskości.

~DON WASYL -

Wnuku jakuba rotchwelda odpie...ol się od POLSKI -doradco sowiecki,wracaj tam skąd cię wysłali,

~Tax -

Czekamy teraz na podatek od życia i powietrza.

~antysocjalista -

pieniadze do budzetu zeby karmic czerwona cholote i nierobow czyli cele socjalne cala ta ue to jedna wielka socjalistyczna federacja przeciez podatki sa przezucane i cierpia na tym konsumenci albo porostu inwestorzy przezucaja pieniadze np do chin czy do krajow ktore sie rozwijaja "idziesz tam gdzie jest boom" dziwicie sie ze europa zdycha w bezrobociu i wzrost gospodarczy ma na poziomie 1 % winni sa czerwoni

~antysocjalista -

kazdy podatek jest zlem im nizsze podatki i im mniej roznych podatkow tym lepiej kazdy normalny ekonomista wam to powie