Pracownicy handlu chcą sami wybierać dwie wolne niedziele

Pracownicy handlu chcą mieć wolne w dwie wybrane przez siebie niedziele w miesiącu - wyniki badania Kantar Millward Brow Dane NSZZ "Solidarność" mówi o 1,3 mln osób, które pracują nie tylko w niedziele, ale także w dni świąteczne.

Podczas badania realizowanego przez Kantar Millward Brown*, pracownikom centrów handlowych zostały przedstawione propozycje zmian dotyczące handlu w niedziele. Następnie zostali poproszeni o udzielenie odpowiedzi - która z opcji byłaby dla nich najbardziej korzystnym rozwiązaniem? Jako najlepszą spośród proponowanych zmian, najczęściej wskazywali dwie wybrane niedziele w miesiącu wolne od pracy (37 proc.).

Na dalszych pozycjach znalazła się praca w co drugą niedzielę w miesiącu (28 proc.) oraz praca w każdą niedzielę, ale do godziny 13.00 (25 proc.).

Reklama

Wyniki tego samego badania ukazały również, że jednym z trzech najczęstszych powodów podjęcia pracy w handlu jest elastyczny czas pracy, a 61 proc. zatrudnionych ma już teraz wypływ na grafik pracy w niedziele i może go dostosować do indywidualnych preferencji.

Na możliwość zamiany pracy w niedziele na inne dni tygodnia istotnie częściej wskazywały osoby w wieku do 30 lat. Natomiast 7 proc. przyznało, że samodzielnie zgłasza się do pracy w niedziele.

- Przytoczone wyniki są najlepszym potwierdzeniem na to, że ewentualne regulacje powinny gwarantować pracownikom możliwość samodzielnego decydowania, w które niedziele w miesiącu podejmą pracę. Są również w pewnym sensie głosem pracowników wskazującym, że mając do wyboru procedowaną od dłuższego czasu opcję zakazu handlu w co drugą niedzielę i złożoną właśnie w Sejmie propozycję zagwarantowania wszystkim pracownikom handlu, bez względu na formę zatrudnienia, dwóch wybranych wolnych niedziel w miesiącu bez konieczności zamykania sklepów - wybraliby właśnie tą opcję - mówi Radosław Knap, Dyrektor Generalny PRCH.

Znając potrzeby i preferencje polskich pracowników handlu, branża handlowo-usługowa już w czerwcu br. wystąpiła z propozycją zagwarantowania pracownikom dwóch wolnych niedziel w miesiącu, dzięki odpowiedniej nowelizacji Kodeksu pracy.

Niestety propozycja nie spotkała się z zainteresowaniem Rządu, który nadal forsuje projekt zakazu handlu w co drugą niedzielę w miesiącu.

* Badanie zrealizowane przez Kantar Millward Brown wśród pracowników wylosowanych centrów handlowych na terenie całej Polski, metodą wywiadów bezpośrednich w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2017 r. Wielkość próby n=800, błąd pomiaru 3.5%.

PGS wspiera zakaz handlu w każdą niedzielę

Polska Grupa Supermarketów wciąż nie godzi się na "kompromisowe" rozwiązanie w sprawie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, która wejść w życie ma już od 1 stycznia 2018. Przedstawiciele Grupy wskazują, że dwie wolne niedziele w miesiącu, niekoniecznie poprawią warunki pracy i sytuację rodzinną pracowników sektora handlu oraz - jak twierdzą - będą działać na korzyść zachodnich sieci handlowych.

- Uważamy, że pracownicy powinni mieć możliwość skorzystania z instytucji wolnych niedziel, tak jak ma to miejsce w wielu krajach Europy zachodniej - twierdzi Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów. - Rozwiązanie obecnie sugerowane przez Rząd, może z kolei doprowadzić do wzmocnienia, już teraz niezwykle silnej, pozycji zagranicznych sieci handlowych na polskim rynku.

Zdaniem przedstawicieli Polskiej Grupy Supermarketów (w jej skład wchodzi 600 sklepów pod markami Top Market, Minuta8 oraz Delica), ustawa uwzględniająca jedynie dwie wolne niedziele w miesiącu może spowodować szeroki napływ klientów do galerii handlowych.

Efektem będzie wzmocnienie pozycji zagranicznych koncernów, które swoje placówki lokują właśnie w centrach handlowych, dużych hipermarketach oraz - coraz częściej - na stacjach benzynowych, które mają zostać wyłączone z zakazu handlu.

Według PGS wprowadzenie zakazu handlu we wszystkie niedziele oraz święta pozwoliłoby, na znaczne ograniczenie kosztów pracowniczych, polepszenie warunków pracy i poświęcenie czasu rodzinie. Dodatkowo, pozwoliłby na większą konkurencyjność polskich drobnych przedsiębiorców na rynku zdominowanym przez zachodnioeuropejskie sieci handlowe.

Jak wskazują dane Eurofund, blisko 2/3 polskich pracowników realizuje swoje obowiązki zawodowe w weekendy. Pod tym względem wyprzedziły nas jedynie dwa europejskie kraje - Rumunia oraz Grecja. Z kolei dane NSZZ "Solidarność" mówią o 1,3 mln osób, które w które pracują nie tylko w niedziele, ale także w dni świąteczne.

W październikowym badaniu opinii publicznej przeprowadzonym przez IBRiS dla Rzeczpospolitej, ponad połowa Polaków (51 proc.) wskazała chęć ograniczenia handlu w niedziele.

opr.MZB

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: handel w niedziele | handel w Polsce | handel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »