Raiffeisen Bank Polska wystawiony na sprzedaż

Raiffeisen Bank International poinformował, że dla zwiększenia rezerw kapitałowych sprzedaje swe bankowe spółki-córki w Polsce i Słowenii oraz swój działający w Czechach i na Słowacji internetowy bank Zuno podały agencje Reuters i Bloomberg. RBI zamierza także do końca 2017 roku zmniejszyć swe aktywa ważone ryzykiem w Rosji o około 20 proc., a na Ukrainie o około 30 proc.

Polski oddział Raiffeisena jest na sprzedaż - powiedziało źródło rynkowe cytowane przez agencję.

Dwa inne źródła potwierdziły tę informację, dodając, że przy poszukiwaniu nabywcy ma doradzać Citigroup.

Z kolei rozmówcy Bloomberga podali, że Raiffeisen, który zobowiązał się wobec KNF do wprowadzenia banku na GPW najpóźniej w 2016 r., przez poszukiwanie nabywcy chce rozszerzyć swoje opcje. Susane Langer, rzecznik Raiffeisen Bank International powiedziała, że bank skupia się na przygotowaniach do IPO swojej polskiej spółki zależnej.

Dodała, że grupa "skupi się na najatrakcyjniejszych obszarach" i "zrestrukturyzuje lub wyjdzie z działalności, która przynosi niezadowalające zyski albo wiąże za dużo kapitału".

Reklama

Z kolei rzecznik RBI Ingrid Krenn-Ditz w wypowiedzi dla Reutersa poinformowała, że decyzje o terminie, wielkości i strukturze IPO nie zostały jeszcze podjęte.

Z wyliczeń agencji Bloomberg wynika, że przy 1,5 mld euro kapitałów własnych i średnim dla polskich banków wskaźniku cena do wartości księgowej w wysokości 1,56, wycena Raiffeisen Bank Polska wynosi 2,3 mld euro. Bloomberg podał, że Raiffeisen Bank Polska, pośród 12 państw, w których Raiffeisen jest rentowny, miał najniższy wskaźnik ROE, na równi z Bułgarią.

Raiffeisen Bank Polska należy do austriackiej grupy Raiffeisen Bank International. Od początku 2013 roku, po fuzji prawnej z Polbank EFG, działa pod nazwą Raiffeisen Polbank.

Agencja Reuters przypomniała, że w ubiegłym miesiącu RBI potwierdziło, że czeka na oferty w sprawie przynoszącego straty oddziału na Węgrzech. Bank prowadził również rozmowy w sprawie sprzedaży działalności na Ukrainie i nie wyklucza wyjścia z rynku słoweńskiego.

Pobierz: program PIT 2014

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bank | polbank | KNF | NBP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »